Strona głównaWiadomościMinisterstwo finansów chce zniechęcić do inwestowania w kryptowaluty. To może oznaczać koniec...

Ministerstwo finansów chce zniechęcić do inwestowania w kryptowaluty. To może oznaczać koniec dla polskich górników

Niedługo może spełnić się jeden z najczarniejszych scenariuszy dla branży traderskiej i górników amatorów. W jednej chwili w Polsce może załamać się cały rynek kryptowalut.

To nie są spekulacje, ani rzeczy z kategorii nieprawdopodobnych. Historia nauczyła nas, że wystarczy niewielka iskierka, by wywołać samozapłon trawiący największych graczy na rynku. Tak jak niegdyś obcinano sobie ręce za bank Lehman Brothers, tak kryptowaluty mogą niespodziewanie przestać być opłacalne i przy okazji zniszczyć życia wielu osobom. W tym rzecz, że dotyczy to wyłącznie polskiej społeczności.

Na pomysł degradacji rynku kryptowalut wpadło Ministerstwo Finansów aktualnie komenderowane przez Teresę Czerwińską. Nie tak dawno dowiedzieliśmy się z ich publikacji, że każda osoba fizyczna zajmująca się sprzedażą lub wymianą jakiejkolwiek waluty cyfrowej będzie musiała wypełnić deklarację PCC, która posłuży do odprowadzenia podatku w wysokości 1 procent. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że podatek uwzględnia wszystkie wykonane transakcje, niezależnie od wysokości zysku, a tych dziennie inwestorzy-górnicy wykonują kilkanaście do kilkuset razy dziennie.

Osoby takie nie dość, że będą musiały każdą transakcję udokumentować, to ponadto opłacić, co w ostateczności może się przełożyć na większe straty niż zysk. Wedle projektu ministerstwa inwestorzy obracający kryptowalutą zapłacą tak naprawdę więcej, niż tylko 1 procent.

Reakcja traderów na nowinki z MF była do przewidzenia. Grupa 20 tys. osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu Trading Jam Session planuje wycieczkę wokół gmachu ministerstwa oraz manifestację.

Póki co, nie została jeszcze zatwierdzona żadna uchwała o opodatkowaniu transakcji, co nie znaczy, że osoby handlujące kryptowalutami żyją pełnią życia, a wręcz przeciwnie. Przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin Krzysztof Piech jakoby daje nam do zrozumienia, że wraz z zapowiadanym opodatkowaniem transakcji kryptowalut może dojść do bezprecedensowej fali samobójstw

Ministerstwo Finansów podkreśla, że projekt nie ma jeszcze mocy prawnej. Wciąż „pracują nad zaproponowaniem innej bardziej dogodnej formy opodatkowania kryptowalut”. Tak więc jeśli i Wy maczaliście palce w krytpowalutach, to nie dajcie emocjom przejąć pełnej kontroli. Będziemy informować Was na bieżąco o dalszym rozwoju sytuacji.           

Źródło:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię