Strona głównaRecenzjeAkcesoriaModecom Volcano Lanparty RGB BT - klawiatura dla bardzo mobilnych

Modecom Volcano Lanparty RGB BT – klawiatura dla bardzo mobilnych

Po bardzo dobrych, recenzowanych wcześniej słuchawkach, firma Modecom zaskakuje kolejnym akcesorium dla gracza – klawiaturą Modecom Volcano Lanparty RGB BT.

Nazwa modelu Modecom Volcano Lanparty RGB BT zdradza dwie ważne cechy tej klawiatury. Lanparty bo klawiatura została stworzona w układzie TKL, czyli z uwzględnieniem tylko najważniejszych klawiszy, dzięki czemu znacznie ograniczono jej rozmiary i wagę. A BT, bo oprócz komunikacji po kablu, możemy ją połączyć za pomocą Bluetooth i to aż z 5 urządzeniami, między którymi przełączamy się w niezwykle prosty sposób. “Na papierze” model ten wygląda więc świetnie – a jak jest w rzeczywistości?

Specyfikacja techniczna Modecom Volcano Lanparty RGB BT:

 • Typ klawiatury: Mechaniczna;
 • Przełączniki: Gateron Yellow;
 • Liczba przycisków: 68;
 • Rodzaj podświetlenia: RGB;
 • Długość kabla: 1,8 m;
 • Komunikacja z komputerem: kabel, BT 5.1;
 • Rodzaj wtyku: USB – USB-C;
 • Makra: Tak, z oprogramowaniem;
 • Anti-Ghosting: Pełny;
 • Wymiary: 310 x 102 x 39 mm;
 • Masa: 594 g;
 • Dodatkowe: chwytak do wyjmowania przycisków, kabel USB-USB-C (odpinany);
 • Cena: ok. 298 PLN;

Design, jakość i ergonomia

Modecom Volcano Lanparty RGB BT jest klawiaturą stworzoną typowo z myślą o zabieraniu jej w podróż. Inżynierowie firmy Modecom usunęli sporo zbędnych graczom klawiszy, a funkcje innych połączyli pod jednym klawiszem – i tak na przykład zamiast osobnego bloku przycisków funkcyjnych i numerycznych, mamy je razem, a przełączamy się za pomocą kombinacji z klawiszem FN. Tym samym, zamiast standardowych 104 klawiszy, jak w urządzeniach pełnowymiarowych, mamy tutaj 68 przycisków. Tym samym klawiatura wejdzie do każdego bagażu – plecaka, a nawet pokusiłbym się o stwierdzenie, że zmieści się w większej damskiej torebce. Rozmieszczenie i eliminacja zbędnych klawiszy spowodowały bowiem nie tylko zmniejszenie rozmiarów klawiatury, ale także jej wagi – względem wielu normalnych, pełnowymiarowych modeli jest to nawet redukcja o niemal połowę.

Modecom-Volcano-Lanparty-6

Wszystkie te zmiany oznaczały oczywiście konieczność usunięcia bloku numerycznego – ale Volcano Lanparty nie została opracowana z myślą o pracy w Excelu tylko o graniu. Wymaga to niestety jednak pewnej zmiany nawyków – bo swoje położenie zmieniła na przykład tylda i pozbyto się klawisza Home, który przeze mnie jest bardzo często używany.

Modecom-Volcano-Lanparty-4

Co do jakości i wykonania – nie mam zastrzeżeń. Klawiatura, mimo niewielkich rozmiarów, sprawia wrażenie solidnej. Mimo, że obudowę wykonano w całości z plastiku, to nic się nie wygina ani nie skrzypi, klawisze nie mają też żadnych przesadnych tendencji do bujania. Dołączony do zestawu kabel zabezpieczono dodatkowym oplotem, który zwiększa wrażenie obcowania z urządzeniem dobrej jakości. W zestawie, oprócz klawiatury i kabla, znajdziemy klucz do ściągania nakładek i ulotkę pełniącą rolę skróconej instrukcji. Zawarto na niej informacje na temat parowania klawiatury z urządzeniami, konfiguracji pod Windows i MacOS i inne, niezbędne przy podstawowej obsłudze.

Klawisze, podświetlenie i oprogramowanie

Testowany przeze mnie model wyposażono w przełączniki Gateron Yellow, okrzyknięte przez wiele osób linearnymi switchami z najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Myślę, że mogę się z tą opinią zgodzić. Parametry tychże Gateronów na papierze wyglądają następująco: 50 g siły nacisku, całkowita droga przemieszczenia: 4 mm, droga do aktywacji: 2 mm. Gateron Yellow to przełączniki o deklarowanej przez producenta żywotności na poziomie 50 milionów kliknięć, w niczym więc nie odstają od światowej czołówki. Jeśli zaś chodzi o subiektywne odczucia z korzystania – klawisze poruszają się miękko i stosunkowo łatwo, są dość ciche, choć można usłyszeć wysokie tony, które dla niektórych mogą być odrobinę drażniące. Mi to osobiście nie przeszkadzało – nawet gdyby klawiatura hałasowała jak najgłośniejsze modele dostępne na rynku, to ja i tak jestem fanem takich przełączników – ale zwracam na to uwagę bo wiem, że są osoby bardzo wyczulone na tym punkcie.

Jeśli chodzi o opcje podświetlenia, klawiatura oferuje pełną iluminację RGB, która aktywuje się od razu po włączeniu lub podpięciu urządzenia do komputera. Domyślnie klawisze zaczynają wtedy migotać wszystkimi kolorami, natomiast oprogramowanie pozwala na zmianę sposobu podświetlenia – możemy wybrać spośród ponad 20 gotowych schematów lub edytować je i zapisać swoje. Edycja polega natomiast na zmianie koloru, kierunku, prędkości oraz jasności podświetlenia konkretnej diody.

Modecom Volcano Lanparty

Oprócz tego, soft pozwala na zmianę funkcji każdego klawisza, konfigurację zachowania trybu gamingowego (deaktywacja określonych kombinacji) oraz tworzenie i zapisywanie makr. Jednym słowem wszystko, czego potrzebuje gracz. Klawiatura oferuje także oczywiście pełny anti-ghosting, ale to w modelu dedykowanym graczom i to z zapędem LAN-owo-turniejowym jest w mojej opinii po prostu standard. Natomiast minusem związanym z kwestią oprogramowania jest fakt, że wykrywa ono klawiaturę dopiero, gdy podłączymy ją przewodowo. Podświetlenie, profile i inne opcje można oczywiście zmieniać skrótami klawiszowymi, ale jednak chciałoby się ten kabel schować do szafy i przypominać sobie o nim dopiero gdy przychodzi pora ładowania. A skoro przy ładowaniu jesteśmy – w trakcie ponad tygodnia testów klawiatury nie udało mi się rozładować.

Podsumowanie

Modecom Volcano Lanparty RGB BT imponuje – w pierwszej kolejności rozmiarami i niską wagą, która czyni z nią urządzenie w zasadzie całkowicie mobilne – także ze względu na możliwość podłączenia do 5 urządzeń. Przełączniki Gateron Yellow stanowią ciekawy kompromis między wymaganiami graczy, a innych użytkowników klawiatur, a ich cena pozwala na stworzenie urządzenia, które będzie w zasięgu większości osób. Oprogramowanie jest rozbudowane, szczególnie jeśli chodzi o opcje podświetlenia. Jedyne stwierdzone przeze mnie wady to konieczność przyzwyczajenia się do nieco innego układu niż w większych modelach i konieczność korzystania z kabla gdy chcemy zmienić coś w konfiguracji. Za całokształt klawiatura otrzymuje ocenę:

9/10

Test powstał przy współpracy z firmą Modecom.

Zalety

 • Rozmiary i waga
 • Jakość wykonania
 • Możliwość podłączenia aż 5 urządzeń
 • Gateron Yellow naprawdę dają radę
 • Stosunek jakości do ceny

Wady

 • Wymaga przyzwyczajenia
 • Soft nie działa przy połączeniu BT

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię