Strona głównaWiadomościMorele.net z najwyższą karą w historii za wyciek danych

Morele.net z najwyższą karą w historii za wyciek danych

Pamiętajcie zeszłoroczny wyciek danych klientów sklepu Morele.net? Urząd Ochrony Danych Osobowych właśnie nałożył na firmę karę finansową. Sklep musi zapłacić aż 2,8 mln złotych grzywny.

Do wycieku doszło mniej więcej w połowie grudnia. Niepowołane osoby uzyskały dostęp do danych około 2 mln klientów sklepu. Chodziło między innymi o imiona, nazwiska, adresy e-mail, a nawet numery telefonów komórkowych. Dane mogły zostać wykorzystane do prób wyłudzeń. Z czasem hakerzy udostępnili całą bazę w Internecie.

Sprawa została zgłoszona do UODO, czyli Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Ten właśnie wydał wyrok. Morele.net musi zapłacić 2,8 mln złotych kary. To najwyższa grzywna w historii tego urzędu. W uzasadnieniu napisano, że sklep nie zapobiegł wyciekowi i źle chronił dane klientów.

Radosław Stasiak, wiceprezes ds. IT w Morele.net, zapowiedział, że odwołają się od tej decyzji, ponieważ nie zgadzają się z oceną zebranego materiału dowodowego. Poza tym nie ma obowiązku natychmiastowej zapłaty kary, więc nie wpłynie ona na bieżące działanie grupy.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię