Strona głównaRecenzjeHardwareMSI RadiX AXE6600 - test wydajnego gamingowego routera

MSI RadiX AXE6600 – test wydajnego gamingowego routera

Było tylko kwestią czasu, kiedy zobaczymy routery dla graczy od MSI i oto są dwa. Model MSI AX 6600 bez obsługi Wi-Fi 6E i AXE 6600 z obsługą Wi-Fi 6E, dla zaostrzenia apetytu przetestowaliśmy model AXE 6600 z Wi-Fi 6E z możliwością pracy w trybie tri-band 2,4 GHz oraz podwójnymi sieciami 5 GHz i 6 GHz

MSI zachowuje esencję swoich produktów z imponującą estetyką i potężnym sprzętem wewnątrz złożonym z 4-rdzeniowego procesora i dedykowanych układów dla każdego połączenia Wi-Fi, z dobrym chłodzeniem i z bardzo przejrzystym i intuicyjnym systemem operacyjnym, któremu nie brakuje prawie niczego. Czy będzie tak dobry, jak obiecuje MSI? przekonamy się już poniżej!

Wypakowanie

MSI RadiX AXE6600 dostarczany jest w dużym twardym kartonie z winylowym wykończeniem przedstawiającym kolorowe zdjęcia routera i niektóre z jego zaawansowanych funkcji. W środku mamy górną warstwę ochronną, która ustępuje miejsca kartonowej formie, w której umieszczono router ze złożonymi antenami. Akcesoria są ukryte pod spodem.

Wygląd zewnętrzny

Nie ma wątpliwości, że tajwańska marka wie, jak tworzyć agresywne wzornictwo, ponieważ ten model MSI RadiX AXE6600 wygląda tak, jakbyśmy wzięli maskę Lamborghini i zamienili ją w router. Niechybnie przypomina nam supersamochody włoskiej marki, bo nawet logo MSI i jego umiejscowienie jest bardzo podobne. To dość duże urządzenie, mierzące 34 cm szerokości, 20 cm głębokości i 25 cm wysokości z wysuniętymi antenami.

Skierowany do przodu spadek plastikowej obudowy oraz agresywne linie cięcia bocznego sprawiają, że jest to dla nas jeden z najbardziej estetycznych routerów. Dwie oddzielne strefy boczne w kształcie płetw pełnią funkcję pasywnego chłodzenia, pozwalając powietrzu wydostać się na zewnątrz poprzez naturalną konwekcję. To samo odbywa się w obszarze przednim z większą ilością otworów wentylacyjnych na krawędzi.

Przechodząc do góry, widzimy czarny pas biegnący przez całą szerokość, na którym umieszczono diody statusu i przyciski. Dokładniej widzimy:

 • Przycisk do wyłączenia diod LED i pozostawienia go w trybie nocnym.
 • Przycisk do ręcznego wyłączenia Wi-Fi
 • WPS
 • Diody statusowe: Internet, gniazda RJ45 i włączone zasilanie.

Jeśli podświetlają się na biało, to wszystko jest OK, a jeśli na czerwono, to oznacza, że jest jakiś problem.

MSI RadiX AX6600 jest wyposażony w 6 rozkładanych anten, które można dowolnie obracać i ustawiać. Znacząco zwiększają one rozmiar routera. Testowana wersja MSI RadiX AXE6600 idzie o krok dalej, integrując oświetlenie RGB w każdej z nich, jak i w samym logo.

Dolny obszar w dużej mierze zajmuje kratka o strukturze plastra miodu, która przepuszcza powietrze w celu chłodzenia sprzętu. Oprócz tego znajdują się tam dwie kotwy umożliwiające przymocowanie routera do ściany za pomocą śrub lub uchwytów. W górnym obszarze najistotniejszą informacją są domyślne dane uwierzytelniające administratora dla pierwszego logowania do routera.

Porty

W tylnej części obudowy znajdują się porty, z których korzysta MSI RadiX AXE6600:

 • Gniazdo zasilania DC-In
 • Przycisk zasilania
 • USB 3.2 Gen1 Type-A
 • RJ45 2.5 Gbps WAN/LAN
 • RJ45 1 Gbps WAN/LAN
 • 3x RJ45 1 Gbps LAN
 • Przycisk Reset

Ani producent, ani system nie określają możliwości Link Aggregation na portach LAN, więc będziemy mieli tylko jeden interfejs przekraczający Gigabit na sekundę. Jednak to właśnie ten wykorzystamy do testu przepustowości mocniejszego połączenia Wi-Fi 6E.

Budowa routera MSI RadiX AXE6600

MSI RadiX AXE6600 charakteryzuje się sprzętowym podziałem pasma, który pozwala mu na indywidualną pracę z różnymi częstotliwościami sieci bezprzewodowej, zawsze z myślą o maksymalnej możliwej wydajności.

W chwili pisania recenzji dysponujemy jedynie podstawowymi informacjami wyszczególnionymi przez producenta, wiemy więc, że urządzenie integruje główny procesor z 4 rdzeniami o częstotliwości 1,8 GHz, który odpowiada za system operacyjny i połączenia LAN, wraz z 3 dedykowanymi układami dla każdego połączenia bezprzewodowego. Wraz z nimi mamy 512MB pamięci RAM DDR4 oraz 256MB pamięci flash dla systemu operacyjnego. Główne układy są chłodzone pasywnie za pomocą aluminiowych bloków i miedzianych heatpipów.

Połączenia i pasma:

 • Wi-Fi 6 pasmo 2,4 GHz – obsługuje połączenia 2×2 do 574 Mbps z kanałami 40 MHz.
 • Wi-Fi 6 pasmo 5 GHz – 1: to pasmo działa z maksymalną prędkością 1201 Mbps przy wykorzystaniu kanałów 80 MHz w konfiguracji 2×2.
 • Wi-Fi 6 pasmo 5 GHz  – 2: to pasmo o wysokiej wydajności dla gier, działa z maksymalną prędkością 4804 Mb/s przy wykorzystaniu kanałów 160 MHz 4×4, choć w konfiguracji 2×2 obsłuży maksymalnie 2402 Mb/s.
 • Wi-Fi 6E pasmo 6 GHz – to pasmo o najwyższej wydajności dla gier, działa z maksymalną prędkością 6600 Mb/s

Jak większość routerów Wi-Fi 6, urządzenie obsługuje technologie MU-MIMO, OFDMA, Bss Color, 1024-QAM framing i Beamforming. Posiada tryb WPS, chociaż nigdy nie zalecamy jego użycia, ponieważ pozostawia sieć bezprzewodową odsłoniętą, więc lepiej jest używać haseł z szyfrowaniem WPA3-PSK. Jak już wspomnieliśmy, trzy pasma mogą pracować jednocześnie dzięki niezależnym chipom, co daje nam maksymalną przepustowość 6600 Mbps. Obsługują one funkcję Smart Connect oraz konfigurację Wi-Fi dla gości w każdym z nich niezależnie.

Mamy kilka bardzo ciekawych funkcji dodatkowych, jak konfiguracja serwera lub klienta VPN z OpenVPN oraz QoS by AI (Artificial Intelligence). Dzięki temu trybowi router automatycznie zarządza ruchem sieciowym i nadaje priorytety połączeniom w zależności od sposobu użytkowania, jaki mu nadajemy, zawsze stawiając na pierwszym miejscu najbardziej wymagające gry lub połączenia. Profil można skonfigurować dowolnie z poziomu systemu operacyjnego. Udostępnianie plików za pomocą FTP, Samba i DLNA jest również dostępne dzięki tylnemu portowi USB.

Firmware i konfiguracja

MSI RadiX AX660 startuje z najlepszej możliwej strony, z systemem operacyjnym, który jest bardzo dobrze zaprojektowany i ułożony tak, aby objąć dużą ilość opcji konfiguracyjnych na intuicyjnym interfejsie, który przypomina stylem MSI Center. Do dyspozycji będziemy mieli trzy sposoby zarządzania routerem, poprzez tradycyjny interfejs WWW, MSI Router App oraz MSI Center.

Wstępna konfiguracja

Proces konfiguracji rozpoczynamy od zalogowania się za pomocą użytkownika admin i hasła, które znajduje się na etykiecie pod routerem. Zaraz po tym musimy nadać nowe hasło dla przyszłych dostępów.

Będziemy musieli wykonać dwa kroki, przypisać tryb konfiguracji WAN i ewentualnej konfiguracji ręcznej, a także skonfigurować trzy dostępne interfejsy sieciowe, albo osobno, albo wszystkie zjednoczone pod jednym SSID.

System operacyjny

Zanurzmy się w systemie operacyjnym MSI RadiX AX660, który prezentuje nam pulpit nawigacyjny, na którym widzimy wybrany tryb QoS, telemetrię sprzętu i ruch sieciowy, status połączenia i podłączone urządzenia.

Jeśli wejdziemy w interakcję z trybem QoS uzyskamy dostęp bezpośrednio do jego sekcji, gdzie będziemy mieli do wyboru AI, tradycyjny QoS oraz ogranicznik przepustowości. My pozostawiliśmy go w trybie AI, aby router automatycznie zarządzał, która opcja jest w danym momencie najlepsza. Opcja ta znajduje się w sekcji Game Centre, w której znajdziemy również opcję routingu portów, konfigurację VPN oraz analizę sieci, co jest świetnym pomysłem na uczynienie wszystkiego bardziej intuicyjnym i dostęp do podobnych funkcji.

Następnie mamy opcje Wi-Fi, domyślnie z 3 oddzielnymi SSID, abyśmy mogli połączyć się z tym, które uznamy za stosowne. Tryb ten daje nam możliwość przypisania różnych nazw, skonfigurowania rodzaju szyfrowania WPA, przypisania różnych haseł czy, co dla nas najważniejsze, wybrania szerokości pasma kanału.

W ustawieniach zaawansowanych widzimy tak ważną konfigurację, jak wybór funkcji portu RJ45 2,4 Gbps. Domyślnie jest on przypisany do WAN, ale my zmienimy go na LAN, aby wykorzystać jego dodatkową przepustowość do testów Wi-Fi. Typowe filtrowanie firewalla, kontrola rodzicielska, możliwość obsługi IPv6 i szereg ogólnych ustawień administracyjnych są dostępne w prawie wszystkich routerach.

Należy również podkreślić sekcję USB, gdzie mamy możliwość włączenia serwera mediów poprzez DLNA, udostępniania plików poprzez Sambę lub FTP, a także konfiguracji BiTorrenta. Nie udało nam się uruchomić systemu Samba, pomimo jego włączenia i podłączenia dysku SSD do portu USB. Być może przegapiliśmy sztuczkę lub ta wersja firmware nie jest jeszcze dopracowana pod tym względem, w każdym razie nie widzimy urządzenia w sieci. DLNA natomiast działało poprawnie.

Testy wydajności i pokrycia

Na MSI RadiX AXE6600 zamierzamy ocenić zasięg sieci na częstotliwościach 2,4 i 5 GHz przy użyciu Windows 11 i Jperf 2.0.2, aby zmierzyć przepustowość w Mb/s, przesyłając 10 strumieni 10 razy. Mapa przedstawiająca zasięg sieci WiFi została stworzona za pomocą oprogramowania WiFi Heatmap oraz urządzenia końcowego Android Wi-Fi 6.

Router został ustawiony na środkowym poziomie, w skrajnym największym pokoju. I całe to piętro zostało idealnie pokryte zasięgiem, niezależnie od tego, czy korzystaliśmy z pasma 2,4 GHz, 5 czy 6 GHz. różnice w zasięgu były minimalne dosłownie na krawędziach różniące się o 2 do 3 dB.

pokrycie sygnałem na środkowym piętrze (czerwony, oznacza silniejszy sygnał)

Zasięg na pierwszym piętrze, wyraźnie się pogorszył, niestety strop skutecznie wygłuszył sygnał. W przypadku częstotliwości 6 GHz, pomieszczenia oznaczone kolorem niebieskim, działały już na skraju sygnału. Dopiero ustawienie pasma 2,4 GHz poprawiło sytuację. Całe górne piętro zostało objęte zasięgiem, owszem skraj zasięgu nadal był niebieski, ale nadal do naszej dyspozycji mieliśmy połączenie działające z szybkością 150 Mbps

pokrycie sygnałem na wyższym piętrze (czerwony, oznacza silniejszy sygnał)

Transfer plików poprzez sieć bezprzewodową w trybach 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz, okazał się wręcz zabójczo szybki. Ponieważ każdy z trybów okazywał się dobijać do deklarowanych przez producenta wartości, to pierwszy raz kiedy spotkaliśmy się z takim zjawiskiem.

Częstotliwość 2,4 GHz – 570 Mb/s

Częstotliwość 5 GHz – w trybie podwójnym 4800 Mb/s

Częstotliwość 6 GHz – 6529 Mb/s

Podsumowanie

Wejście MSI na rynek wydajnych routerów dla graczy uważamy za bardzo udane. Szczególnie pod wrażeniem byliśmy, jeśli chodzi o osiąganą prędkość przesyłu danych poprzez sieć bezprzewodową.

Konfiguracja systemu operacyjnego jest bardzo prosta jednocześnie dająca szeroki wachlarz opcji takich jak IA QoS, VPN czy zaawansowana konfiguracja Wi-Fi.

Skoro wydajność jest na wysokim poziomie to jak prezentuje się cena testowanego routera. Jak na możliwości jest akceptowalna, ponieważ w popularnych sklepach z częściami komputerowymi możemy dostać go w cenie 1699 złotych.

Dzięki temu możemy przyznać mu wyróżnienie POWER i OPŁACALNOŚĆ, co trochę zaskoczyło nas samych, ale wyniki testów mówią same za siebie i chcielibyśmy w przyszłości mieć do czynienia ze sprzętami, które tak dobrze się prezentują i działają.

Co więcej, aktualnie MSI ma promocję w popularnym sklepie internetowym z X w nazwie, gdzie przy zakupie tego routera, za darmoszkę otrzymacie nową kartę sieciową AX1800 o wartości 269 złotych.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię