Strona głównaWiadomościNiestety, na karty AMD Vega dla graczy poczekamy jeszcze co najmniej 2...

Niestety, na karty AMD Vega dla graczy poczekamy jeszcze co najmniej 2 miesiące

Od dawien dawna AMD zarzekało się, że karty graficzne z serii Vega zadebiutują w drugim kwartale 2017 roku. Firma zamierza się z tego wywiązać, ale nie w taki sposób, w jaki myśleli użytkownicy. Modele dla graczy pojawią się na sklepowych półkach najwcześniej za 2 miesiące.

W trakcie konferencji AMD na targach Computex 2017 Lisa Su – prezes AMD, zdradziła, że firma dotrzyma obietnicy i Vega zadebiutuje w drugim kwartale tego roku. Jednak szybko dodała, że chodzi o zaprezentowany niedawno model Radeon Vega Frontier Edition, czyli dedykowany rozwiązaniom profesjonalnym. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że na wersje konsumenckie Vegi przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Kart graficzne AMD Radeon Vega w wersji dla graczy mają zostać zaprezentowane na konferencji Siggraph. Ta odbywa się w dniach od 30 lipca do 3 sierpnia. A to oznacza, że na konsumenckie wersje GPU poczekamy co najmniej 2 miesiące. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby Lisa Su nie dodała, że ta data nie oznacza premiery sklepowej. Również dobrze może to być zaledwie papierowy debiut, czyli nic więcej jak tylko oficjalna prezentacja. Na sklepowych półkach karty mogą pojawić się kilka tygodni później. Tak samo zrobiono przecież z AMD Radeon Vega Frontier Edition. Kartę pokazano niedawno, ale do sprzedaży trafi dopiero pod koniec czerwca.

Firma starała się złagodzić nieco wściekłość użytkowników i pokazała, jak dwie karty Vega radzą sobie z grą Prey w rozdzielczości 4K. Wydajność nie spadała poniżej 60 klatek na sekundę. Z jednej strony to dość imponujące, ale w gruncie rzeczy znowu nic nam nie mówi o samych kartach. Przecież pojedynczy GTX 1080 poradziłby sobie z tym zadaniem bardzo podobnie. Wobec takiego obrotu spraw trudno nie odnieść wrażenia, że AMD po raz kolejny zaspało. Vega ma konkurować z architekturą Pascal, a tymczasem za rogiem już czają się modele Nvidia Volta, które zapewne będą wydajniejsze od swoich poprzedników. Quo Vadis AMD?

Źródło: PCWorld

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię