Strona głównaWiadomościNowe procesory Intel Pentium oraz Celeron w 2021 roku

Nowe procesory Intel Pentium oraz Celeron w 2021 roku

Na początku przyszłego roku na rynku mają pojawić się nowe procesory Intel Pentium oraz Celeron wykorzystujące ulepszoną architekturę Tremont. Procesory te będą wykonane w litografii 10 nm.

Procesory Intel Pentium oraz Celeron skierowane są do mniej wydajnych urządzeń, takich jak budżetowe laptopy czy mini pecety.

Nowa architektura Tremont zaprojektowana została specjalnie dla niskonapięciowych procesorów x86 i według Intela jest wydajniejsza o około 30% względem poprzedniej architektury Gemini Lake. Pierwszymi procesorami z nową architekturą Tremont mają być procesory Lakefield, które są konstrukcją hybrydową. Wykorzystują małe rdzenie Tremont oraz duże rdzenie w architekturze 'Cove’.

Możemy tylko spekulować, ile nowych niskonapięciowych procesorów Intel przygotowuje na przyszły rok, ale z zaprezentowanego slajdu możemy wywnioskować, że będą to przynajmniej trzy nowe procesory do komputerów stacjonarnych, pobierające maksymalnie 10 watów i trzy nowe procesory mobilne o poborze prądu do 6 watów.

 

W skład nowych procesorów desktopowych Intel Jasper Lake (10 W TDP) mają wchodzić Intel Pentium Silver N6005, to model flagowy wyposażony w 4 rdzenie i 4 wątki. Jego taktowanie bazowe to 2,0 GHz a w trybie boost ma wzrastać dla wszystkich rdzeni do 3,3 GHz. Dodatkowo procesor ten wyposażony jest w zintegrowany układ graficzny Intel UHD oraz 4 MB pamięci L2. Poniżej procesora Pentium znajduje się procesor Intel Celeron N5105, jego specyfikacja jest prawie identyczna jak w przypadku Pentiuma z jednym wyjątkiem, częstotliwość boost osiąga maksymalną wartość 2,8 GHz. Stawkę zamyka najsłabszy procesor Intel Celeron N4505, do swojej dyspozycji ma on zaledwie dwa rdzenie oraz dwa wątki, jego częstotliwość bazowa to 2,0 GHz, a boost dla dwóch rdzeni wynosi 2,9 GHz.

Procesory mobilne Intel Jasper Lake (6 W TDP) to najbardziej energooszczędne procesory Intela. W skład nowych procesorów mają wchodzić trzy modele. Intel Pentium Silver N6000 wykorzystujący cztery rdzenie i cztery wątki jego taktowanie bazowe to 1,1 GHz, a maksymalne w trybie boost to 3,1 GHz. Drugi w kolejności Celeron N5100 ma zbliżoną konfigurację do Pentiuma z jedyną różnicą w postaci niższego taktowania boost – 2,8 GHz. Najsłabszy z tej trójki jest dwu rdzeniowy, dwu wątkowy Intel Celeron N4500, jego bazowa częstotliwość pracy to 1,1 GHz oraz 2,8 GHz w trybie boost.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię