Strona głównaWiadomościNvidia Jetson TX2 - moc ferrari ukryta pod maską malucha. Raspberry Pi...

Nvidia Jetson TX2 – moc ferrari ukryta pod maską malucha. Raspberry Pi może się schować

Raspberry Pi ma nowego, zarazem silniejszego i droższego konkurenta. Nvidia stworzyła nowy minikomputer o mocy obliczeniowej przewyższającej Xboxa One.

Jetson TX 2 nie zostanie ciepło przyjęty przez fanów standardowych blaszaków, ale nie to było celem projektu minikomputera. Jest to niewielkich rozmiarów płytka, która nie oferuje mocy klasycznych pecetów, acz obsługuje technologię uczenia maszynowego. Komputerek dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu będzie w stanie bezbłędnie rozpoznawać mowę, analizować obiekty odbierane przez obraz z kamery, a także wykonywać więcej obliczeń matematycznych w krótszym czasie.

Minikomputerek od Nvidii został wyposażony w układ graficzny Pascal o mocy 256 jednostek CUDA, procesor bazujący na 2 rdzeniach Denver 2 i Cortex A57, 8GB pamięci RAM LPDDR4, 32 GB pamięci masowej eMMC. Na płytce umieszczono również moduły łączności bezprzewodowej w wersji 802.11ac i przewodowej Gigabit Ethernet. Pierwotna konfiguracja ma być kompatybilna z systemem Linux.

Płytka Jetson TX2 będzie miała wielkość małego notesiku – 5 x 8,7 cm. Mimo to projektantom udało się wpakować w nią wydajne chipy pozwalające renderować materiały wideo w najwyższej rozdzielczości. Poradzi sobie z dekodowaniem i kodowaniem filmów 4K w 30 kl/s. Jej łączna moc obliczeniowa kształtuje się na poziomie 1,5 teraflopa, a więc znacznie wyższej od  spotykanej w najnowszej konsoli Microsoftu i troszkę mniejszej niż w PS4 (1,84 teraflopa).

Porównując parametry TX2 do poprzedniego modelu, Nvidia poprawiła jego wydajność dwukrotnie, ale odbije się to na wyższej cenie. Będzie oscylować w granicach 599 dolarów. Dla studentów przygotowano także opcję zakupu z licencją, której koszt wyniesie 299 dolarów.

 

Źródło: benchlife.info, nvidia.com, wccftech.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię