Strona głównaWiadomościHardwareJeśli planowałeś zakup karty RTX 2080 lub RTX 2070 to lepiej poczekaj

Jeśli planowałeś zakup karty RTX 2080 lub RTX 2070 to lepiej poczekaj

W tym momencie nie jest dobry czas na zakup karty graficznej GeForce RTX 2080 lub RTX 2070. Dotyczy to przede wszystkim tańszych modeli o referencyjnych zegarach. Wkrótce staną się one lepsze, ponieważ Nvidia zaczęła produkować tylko wyższej jakości układy.

Do tej pory Nvidia oferowała swoim partnerom dwie wersje układów graficznych. Do słabszych i referencyjnych modeli wykorzystywane były tańsze procesory TU104-400-A1 oraz TU106-400-A1. Z kolei twórcy fabrycznie podkręconych wariantów mieli do dyspozycji rdzenie TU104-400A-A1 oraz TU106-400A-A1. Różniły się one nie tylko literką „A” w nazwie. Układy w mocniejszych kartach miały wyższą jakość, dzięki czemu lepiej radziły sobie np. w overclockingiem, ale jednocześnie były droższe. Ale z podziałem już koniec.

Zobacz: Nvidia poradziła sobie z problemem przeciążonego procesora. Pobierz aktualizację sterownika

Od tej pory Nvidia zamierza produkować tylko jedną wersję układów graficznych do kart GeForce RTX 2080 oraz RTX 2070. Będą one oznaczone jako TU104-410 oraz TU106-410. Co ważne, będą to lepszej jakości jednostki, które świetnie radzą sobie z podkręcaniem i są bardziej efektywne energetycznie. Jednocześnie cena nie zostanie podniesiona i mają być oferowane w identycznej kwocie, co wcześniej słabsze konstrukcje. To oznacza, że słabsze karty graficzne w najbliższym czasie staną się lepsze, ponieważ będzie można mocniej je podkręcać i wyciągać z nich dodatkową wydajność. Z drugiej strony mocniejsze modele mogą potanieć. Dlatego właśnie lepiej wstrzymać się z zakupami i poczekać do wprowadzenia usprawnionych układów na rynek.

Zobacz: GeForce RTX 2070 Ti – Nvidia szykuje nowa kartę graficzną

To też przy okazji oznacza, że firma TSMC, która produkuje GPU dla Nvidii, usprawniła proces technologiczny 12 nm FinFET i już nie musi segregować układów na gorsze i lepsze, ponieważ jest w stanie uzyskiwać już tylko te drugie.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceTechSpot
Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię