Strona głównaWiadomościNvidia wykorzysta Samsunga do budowania układów Volta 14 nm

Nvidia wykorzysta Samsunga do budowania układów Volta 14 nm

Samsung podpisał lukratywny kontrakt z Nvidią, na mocy którego zajmie się produkcją układów Volta do kart graficznych. Koreańczycy wykorzystają do tego 14-nanometrowy proces technologiczny.

O podpisaniu umowy poinformowały koreańskie media. Ich zdaniem Samsung zajmie się produkcją układów Volta do nowych kart graficznych Nvidii. W tym celu wykorzystany zostanie proces technologicznym 14 nm, który został opracowany przez Koreańczyków. Co ciekawe, produkcja ma ruszyć przed końcem tego roku. To mało precyzyjne określenie, ale wskazuje raczej na ostatnie miesiące 2018 roku. To by oznaczało, że Nvidia będzie produkować GPU u kilku podwykonawców, bo przecież karty z serii Volta są spodziewane dużo wcześniej niż pod koniec roku (chociaż wciąż nie wiadomo czy kolejna generacja to Volta, czy jednak Ampere).

Pierwszą kartą graficzną z architekturą Volta był Titan V z układem GV100. Był on wyprodukowany w litografii 12 nm i oferował 32 GB pamięci HBM2. W tym przypadku GPU był wytwarzany przez TSMC, ale pamięci pochodziły od Samsunga. Kolejnymi procesorami będą najprawdopodobniej GV102 oraz GV104, które trafią do high-endowych modeli. One najprawdopodobniej powstaną przy użyciu procesu technologicznego 12 nm. Samsung może odpowiadać za produkcję mniej wydajnych układów GV106 i GV108, które trafią do najtańszych i najsłabszych kart graficznych. W ich przypadku litografia 14 nm nie powinna stanowić żadnej przeszkody.

Taki plan zgadzałbym się z poprzednimi działaniami Zielonych. Nvidia ma w zwyczaju najpierw prezentować najwydajniejsze konstrukcje, aby z czasem poszerzać ofertę o modele dla mniej zamożnych i wymagających użytkowników. W takim wypadku produkcja pod koniec roku nie jest już zaskoczeniem.

Źródło: TechPowerUp

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię