Strona głównaWiadomościOd dziś możemy kupić procesory AMD Ryzen z najmocniejszym zintegrowanym układem graficznym...

Od dziś możemy kupić procesory AMD Ryzen z najmocniejszym zintegrowanym układem graficznym w PC

To pierwszy, poważny krok w kierunku unifikacji mocy CPU i GPU. Ale czy propozycja AMD jest lepsza od zakupu procesora 8. generacji Intel i karty graficznej Nvidia ze średniej półki?

Czterordzeniowce AMD wkraczają na rynek w iście bojowym nastawieniu. Nie będą jednak walczyć o każdego gracza, a tylko o wąską grupę użytkowników poszukujących budżetowych rozwiązań do grania. Do wyboru są dwa modele procesorów Ryzen ze zintegrowaną grafiką Vega – Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G.

Według producenta obydwa procesory AMD aktualnie oferują najlepszą wydajność względem zintegrowanych układów graficznych. Z ust AMD pada nawet porównanie Ryzen 5 2400G do tandemu Intel Core i5-8400 i GT 1030. Uzyskane przez Czerwonych wyniki testów rzekomo potwierdzają, że zestawy są bardzo zbliżone do siebie efektywnością działania, ale dzięki niższej cenie to APU AMD wypada lepiej. 169 dolarów przeciwko około 280 dolarów robi różnicę.

Po zestawieniu ze sobą tylko i5-8400 i AMD Ryzen 5, jednostka Intela przegrywa na każdej płaszczyźnie testów. Jest gorsza w testach graficznych o 156%, a w testach systemowych o 21%. Różnica w wydajności może się jeszcze powiększyć na korzyść AMD tuż po dostosowaniu taktowania rdzenia CPU i GPU w dedykowanym oprogramowaniu AMD Ryzen Master.

Model Liczba rdzeni Liczba wątków Taktowanie rdzeni w trybie Turbo Liczba jednostek graficznych Pojemność pamięci L2/L3 Współczynnik TDP Cena w sklepach internetowych
Ryzen 5 2400G 4 8 3,9 GHz 1250 6 65 W 169 dolarów
Ryzen 3 2200G 4 4 3,7 GHz 1100 6 65 W 99 dolarów

To nie jedyny powód do zdecydowania się na produkty AMD. Model 2400G ma spory potencjał do podkręcania, dzięki czemu można wycisnąć z niego o 39% więcej mocy graficznej. Ponadto jest kompatybilny z technologią FreeSync. I tak jak w przypadku konkurencji, ma dobrą organizację systemową pracy rdzeni, bowiem algorytm Precision Boost 2 automatycznie ustala ich taktowanie w trakcie obciążenia.

Ponieważ nowe procesory wymagają do działania płyty głównej z podstawką AM4, już od chwili premiery są obsługiwane przez ponad 120 płyt znajdujących się w sprzedaży. Potrzebna jest tylko najnowsza aktualizacja BIOS.

Za niecałe 600 zł możemy więc skompletować wydajny, zintegrowany układ do gier. Tylko trzeba pamiętać o tym, że zestaw łączy w sobie dobry procesor i grafikę o osiągach GT 1030. Nie można w tej sytuacji liczyć na zbyt płynną rozgrywkę w najnowszych grach. Kto chce pograć na poziomie, winien zainwestować w typową, zewnętrzną kartę graficzną.

Źródło:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię