Strona głównaRecenzjeHardwarePatriot P400 PCIe M.2 Gen4 x4 SSD 1 TB - Szybki nośnik...

Patriot P400 PCIe M.2 Gen4 x4 SSD 1 TB – Szybki nośnik SSD w przystępnej cenie

Do testów otrzymaliśmy nowy nośnik SSD M.2 od firmy Patriot, model P400 o pojemności 1 TB. Nośnik ten skierowany jest do użytkowników konsol, jak i komputerów osobistych. Z naszego testu dowiecie się, czy spełni on wasze oczekiwania.

Firma Patriot znana jest z tego, że potrafi wprowadzić na rynek produkt wydajny w przystępnej cenie. Z tego samego założenia wyszli przy projektowaniu nośnika Patriot P400 1 TB. Dysk ten został skierowany do graczy konsolowych, jak i do pecetowców, którym zawsze brakuje miejsca na nowe gry, a przy okazji dobrze by było, żeby ów nośnik był żwawy. Ma to duże znaczenie w momencie uruchamiania gier, szczególnie na konsolach, gdzie dodatkowo pracują mechanizmy szybkiego powrotu do gry.

 

Patriot P400 nie jest najszybszym nośnikiem M.2 na PCIe Gen 4 × 4, możemy to od razu wywnioskować na podstawie danych producenta. Szybkość odczytu danych ma wynosić do 5000 MB/s, a zapis do 4800 MB/s. Wartości te stawiają testowany nośnik w połowie stawki wśród najszybszych nośników SSD. Oczywiście prawe każdy świadomy użytkownik komputera wie, że te wartości osiągane są w programach testujących i nie mają wiele wspólnego z realnymi zastosowaniami, gdzie transfer na poziomie 1,5 GB/s, to dla dużej liczby nośników wynik niemożliwy do osiągnięcia. Dlatego w mojej procedurze testowej postawiłem duży nacisk na realne zastosowania nośników SSD jak kopiowanie plików, archiwizacja, czy instalowanie gier. Przejdźmy zatem do bohatera tego testu i sprawdźmy jakie wyniki osiągnął.

Patriot P400 1 TB — specyfikacja techniczna

 

Testowany SSD znajduje się w grupie nośników M.2 pozbawionych własnej pamięci DDR, czyli korzysta w pamięci operacyjnej komputera lub konsoli, by buforować dane w trakcie zapisu i odczytu. Czy to dobrze, to bardzo mocno zależy od modułów RAM, jakie mamy zainstalowane w naszym komputerze. W przypadku mojej maszyny testowej były to pamięci DDR5 Kingston Fury 6000 o pojemności 32 GB, więc są to jedne z najszybszych dostępnych pamięci na rynku.

 

Dzięki tak szybkim modułom wyniki, jakie osiągał testowany nośnik były bardzo dobre. Powiedziałbym nawet, że lepsze niż dla nośników z zainstalowaną pamięcią podręczną DDR3 lub DDR4.

 

Jakość wykonania nośnika Patriot P400 stoi na przyzwoitym poziomie, powiedziałbym, że to taki standard branżowy z małym plusem. Tym plusem jest cieniutki radiator, w którym jednym ze składników jest grafen, który ma świetne właściwości odprowadzania ciepła.

 

Na nośnik otrzymujemy gwarancję na 36 miesięcy, ale to nie powinno być zbyt dużym zmartwieniem, ponieważ żywotność dysku (TWB)została określona na 800 TB.

Patriot P400 1 TB — platforma testowa

  • Płyta główna: ROG Z690i Gaming
  • Pamięć RAM: 2 × 16 GB Kingston FURY DDR5 6000 MHz CL40
  • Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix GS
  • Chłodzenie CPU: beQuiet Pure Loop 360
  • Nośnik SSD: Patriot P400 1 TB
  • Zasilacz: beQuiet Dark Power Pro 12 1200 W
  • Monitor: ROG Strix XG438

Patriot P400 1 TB — wydajność w testach syntetycznych.

Do testów syntetycznych wykorzystałem CrystalDiskMark, który zapewnia wysoką powtarzalność pomiarów, a co najważniejsze jego wyniki są wiarygodne.

Testowany nośnik Patriot P400 1 TB z obietnic producenta wywiązał się prawie idealnie. Odczyt sekwencyjny to 4948 MB/s, a zapis to 4789 MB/s więc prawie tyle ile podał producent.

Wyniki te mogę podsumować, tylko w jeden sposób, są świetne. Pora przejść do testów w zastosowaniach rzeczywistych i sprawdzenia jak w nich zachowa się testowany nośnik.

Patriot P400 1 TB — wydajność w testach rzeczywistych.

Kopiowanie plików

 

Do testów wykorzystałem archiwum zdjęć, gdzie rozmiar plików mieści się w przedziale od kilkunastu KB do paru MB. Samych plików w archiwum jest około 40000, więc jest to dosyć wymagający katalog do przekopiowania. Patriot P400 1 TB przekopiował całe archiwum w 50 sekund, więc trochę wolniej niż najszybsze nośniki SSD, jak testowany niedawno WD_Black SN850, który z tym zadaniem uporał się 38 sekund.

 

Kopiowanie dużych plików, to dla każdego nośnika trochę łatwiejsze zadanie, duże pliki można wrzucić do bufora i stabilnie kopiować. Moje archiwum dużych plików ma rozmiar 160 GB i w jego skład wchodzą tylko pliki o wielkości minimum 10 GB. Z tym zadaniem Patriot P400 1 TB uporał się z 106 sekund, więc był o 11 sekund szybszy od nośnika WD_Black SN 850. Jest to pierwsza niespodziana tego testu, niestety już prawie ostatnia.

7-Zip tworzenie archiwum i rozpakowanie

 

Każdemu co jakiś czas zdarza się robić archiwum zdjęć lub innych plików, dobrze by było, gdyby zadanie to przebiegało szybko i sprawnie. Patriot P400 1 TB nad testowym archiwum zdjęć musiał chwilę popracować. Archiwizacja trwała 85 sekund.

 

Operacja w drugą stronę przebiegła szybciej, czas wypakowania plików to 75 sekund.

Sprawdzanie spójności pliku ISO 40 GB.

 

Instalacja gry

 

Jako ostatni test z życia wzięty, postanowiłem zmierzyć czas, jaki jest potrzebny do zainstalowania gry. Wybrałem tytuł X-Com: Chimera Squad, ze względu, na to, że mogę zainstalować go w trybie offline. Instalacja tej gry trwała 383 sekund, czyli 6:23 minuty, czy to długo, biorąc pod uwagę, że instalator ma rozmiar 26 GB. I tak i nie, ponieważ w procesie instalacji udział bierze też procesor i RAM.

Patriot P400 1 TB — temperatura pracy

Jednym z najważniejszych dla mnie parametrów pracy nośnika SSD jest temperatura, z jaką może on pracować, w przypadku testowanego nośnika producent podał informację, że nośnik ten może działać, nawet jeśli osiągnie temperaturę 124 C, przy czym pierwsze ostrzeżenie zobaczymy przy 115 C.

 

Nośnik Patriot P400 1 TB w spoczynku jest wyjątkowo ciepły, jego temperatura wynosiła 65 C, co nie nastrajało mnie optymistycznie do dalszych testów, ale jak okazało się później moje obawy były przedwczesne.

 

Podczas wykonywania benchmarków Patriot P400 1 TB osiągnął temperaturę 73 stopnie Celsjusza i ani stopnia więcej. Była to druga miła niespodzianka w trakcie testów tego nośnika.

 

Trzecia niespodzianka to temperatura nośnika M.2 w trakcie kopiowania dużego archiwum 400 GB. Ponownie temperatura nośnika osiągnęła 73 stopnie Celsjusza i ani stopnia więcej. Mogę więc napisać, że cieniutki grafenowy radiator na modułach pamięci 3D TLC NAND spełnił swoje zadanie celująco, utrzymując ich temperaturę dużo poniżej progu temperatury krytycznej.

Patriot P400 1 TB — podsumowanie

 

Podsumowując, testowany nośnik ma zadowalającą wydajność, która plasuje go w środku stawki nośników PCIe Gen 4 × 4, czyli o tym, czy warto go nabyć w głównej mierze będzie decydowała, jego cena. Testowany nośnik w sklepach kosztuje około 629 złotych, to stawia go w bardzo korzystnej sytuacji, ponieważ jest to jeden z tańszych nośników PCIe Gen 4 × 4, o jednak zadowalającej wydajności. Nie wiele ustępuje on najszybszym graczom z tego segmentu. Z mojej strony mogę nagrodzić ten nośnik znaczkiem Ekonomicznego Zakupu i polecić go naszym czytelnikom, jeśli poszukują nośnika wydajnego i dobrze wycenionego.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię