Strona główna Esport PGL Major Kraków 2017 to dopiero 11. turniej tej rangi. Poznaj historię...

PGL Major Kraków 2017 to dopiero 11. turniej tej rangi. Poznaj historię wcześniejszych

- Reklama -

Już jutro (16 lipca) rozpocznie się największe święto wszystkich fanów Counter-Strike’a. W Krakowie rozpocznie się turniej PGL Major, który będzie dopiero 11. zawodami tego typu. Co warto wiedzieć o wcześniejszych odsłonach?

Majory to najważniejsze turnieje w Counter-Strike: Global Offensive. Każdego roku odbywa się ich od 2 do 3, więc są dość rzadkie. Można je porównać do Wielkiego Szlema w tenisie, z tą różnicą, że niemal za każdym razem odbywają się w innym mieście. Tym razem padło na Kraków, ale co z wcześniejszymi dziesięcioma odsłonami?

Gdzie odbywały się Majory?

PGL Major Kraków 2017 to 11. turniej rangi Major w historii CS:GO. Pierwszy z nich odbył się w 2013 roku w szwedzkim Jonkoping, w trakcie DreamHack Winter 2013. W finale zmierzyły się ze sobą Fnatic oraz Ninjas in Pyjamas. Lepsi okazali się JW, flusha, znajder, pronax i Deviwalk, którzy reprezentowali barwy Fnatic. Turnieje kolejno odbywały się w:

 • DreamHack Winter 2013 (Jonkoping, Szwecja)
 • ESL One Katowice 2014 (Katowice, Polska),
 • ESL One Cologne 2014 (Kolonia, Niemcy),
 • DreamHack Winter 2014 (Jonkoping, Szwecja),
 • ESL One Katowice 2015 (Katowice, Polska),
 • ESL One Cologne 2015 (Kolonia, Niemcy),
 • DreamHack Open Cluj-Napoca 2015 (Cluj-Napoca, Rumunia),
 • MLG Major Columbus 2016 (Columbus, Stany Zjednoczone),
 • ESL One Cologne 2016 (Kolonia, Niemcy),
 • ELEAGUE Major 2017 (Atlanta, Stany Zjednoczone),
 • PGL Major Kraków 2017 (Kraków, Polska).

Spośród dotychczasowych 10 turniejów aż 8 odbywało się w Europie i tylko 2 w Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o podział na kraje, to liderem są Niemcy, którzy aż 3 razy cieszyli się zawodami tej rangi. Następne w kolejce są Polska, Stany Zjednoczone i Szwecja z 2 Majorami na koncie (PGL Major Kraków będzie 3. turniejem tego typu w Polsce).

Kto najczęściej wygrywał?

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby wygranych Majorów jest szwedzkie Fnatic z 3 zwycięstwami na koncie (DreamHack Winter 2013, ESL One Katowice 2015 oraz ESL One Cologne 2015). Na drugim miejscu znajdują się Brazylijczycy, którzy MLG Major Columbus wygrali w barwach Luminosity Gaming, a ESL One Cologne 2016 dla organizacji SK Gaming. Jednak oba turnieje rozgrywali w identycznych składach, więc dlatego należy zaliczyć im 2 zwycięstwa. Pozostałe zespoły mogą pochwalić się tylko jedną wygraną. Są to: Virtus.pro, Ninjas in Pyjamas, LDLC, EnVyUs oraz Astralis. Co ciekawe, Majora nigdy nie wygrała drużyna ze Stanów Zjednoczonych i nic nie wskazuje na to, aby wkrótce miało się to zmienić.

Jeśli chodzi o zawodników, to tylko 3 z nich może pochwalić się 3 Majorami na koncie. Tak wiele wygranych mają flusha, JW oraz pronax, za każdym razem w barwach Fnatic. Po 2 zwycięstwa mają kioShiMa, Happy i NBK w barwach LDLC i EnVyUs oraz wspominani Brazylijczycy, czyli FalleN, Coldzera, fer, fnx i TACO.

Czy ktoś grał na wszystkich Majorach?

Tak, jest aż 18 zawodników, którzy do tej pory grali na wszystkich turniejach rangi Major, włącznie z Krakowem. Są to między innymi Polacy: byali, NEO, Taz, pashaBiceps oraz Snax. Na liście znajdują się jeszcze: flusha, JW, KRiMZ, olofmeister, dev1ce, dupreeh, Xyp9x, cajunb, Zeus, Markeloff, shox oraz NBK. Co ciekawe, tylko siezed zrobił to w barwach jednej organizacji – Natus Vincere. Pozostali zawodnicy przynajmniej jednego Majora grali w innych barwach (np. Polacy jako Universal Soldiers).

Punktacja medalowa

Gdyby utworzyć krajową punktację medalową, w której dostaje się 3 punkty za wygraną, 2 punkty za 2. miejsce i 1 punkt za dojście do półfinału, to wyglądałaby ona następująco:

Kraj 1. miejsce 2. miejsce Półfinał Razem
Szwecja 4 5 4 26
Francja 2 1 4 12
Polska 1 1 4 9
Brazylia 2 0 1 7
Dania 1 0 4 7
Europa* 0 2 1 5
USA 0 1 2 4

* Jako Europę zaliczamy drużyny, które grały w europejskich składach, ale zawodnicy nie pochodzili tylko z jednego kraju.

Pula nagród

Warto jeszcze wspomnieć o puli nagród. Początkowo była ona dużo niższa niż teraz. Aż 7 pierwszych Majorów mogło pochwalić się pulą w wysokości zaledwie 250 tys. dolarów. Dopiero od MLG Major Columbus Valve zwiększyło stawkę do 1 mln dolarów i obowiązuje ona do tej pory.

Źródło:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE