Strona głównaEsportPGL Major Kraków 2017 to dopiero 11. turniej tej rangi. Poznaj historię...

PGL Major Kraków 2017 to dopiero 11. turniej tej rangi. Poznaj historię wcześniejszych

Już jutro (16 lipca) rozpocznie się największe święto wszystkich fanów Counter-Strike’a. W Krakowie rozpocznie się turniej PGL Major, który będzie dopiero 11. zawodami tego typu. Co warto wiedzieć o wcześniejszych odsłonach?

Majory to najważniejsze turnieje w Counter-Strike: Global Offensive. Każdego roku odbywa się ich od 2 do 3, więc są dość rzadkie. Można je porównać do Wielkiego Szlema w tenisie, z tą różnicą, że niemal za każdym razem odbywają się w innym mieście. Tym razem padło na Kraków, ale co z wcześniejszymi dziesięcioma odsłonami?

Gdzie odbywały się Majory?

PGL Major Kraków 2017 to 11. turniej rangi Major w historii CS:GO. Pierwszy z nich odbył się w 2013 roku w szwedzkim Jonkoping, w trakcie DreamHack Winter 2013. W finale zmierzyły się ze sobą Fnatic oraz Ninjas in Pyjamas. Lepsi okazali się JW, flusha, znajder, pronax i Deviwalk, którzy reprezentowali barwy Fnatic. Turnieje kolejno odbywały się w:

 • DreamHack Winter 2013 (Jonkoping, Szwecja)
 • ESL One Katowice 2014 (Katowice, Polska),
 • ESL One Cologne 2014 (Kolonia, Niemcy),
 • DreamHack Winter 2014 (Jonkoping, Szwecja),
 • ESL One Katowice 2015 (Katowice, Polska),
 • ESL One Cologne 2015 (Kolonia, Niemcy),
 • DreamHack Open Cluj-Napoca 2015 (Cluj-Napoca, Rumunia),
 • MLG Major Columbus 2016 (Columbus, Stany Zjednoczone),
 • ESL One Cologne 2016 (Kolonia, Niemcy),
 • ELEAGUE Major 2017 (Atlanta, Stany Zjednoczone),
 • PGL Major Kraków 2017 (Kraków, Polska).

Spośród dotychczasowych 10 turniejów aż 8 odbywało się w Europie i tylko 2 w Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o podział na kraje, to liderem są Niemcy, którzy aż 3 razy cieszyli się zawodami tej rangi. Następne w kolejce są Polska, Stany Zjednoczone i Szwecja z 2 Majorami na koncie (PGL Major Kraków będzie 3. turniejem tego typu w Polsce).

Kto najczęściej wygrywał?

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby wygranych Majorów jest szwedzkie Fnatic z 3 zwycięstwami na koncie (DreamHack Winter 2013, ESL One Katowice 2015 oraz ESL One Cologne 2015). Na drugim miejscu znajdują się Brazylijczycy, którzy MLG Major Columbus wygrali w barwach Luminosity Gaming, a ESL One Cologne 2016 dla organizacji SK Gaming. Jednak oba turnieje rozgrywali w identycznych składach, więc dlatego należy zaliczyć im 2 zwycięstwa. Pozostałe zespoły mogą pochwalić się tylko jedną wygraną. Są to: Virtus.pro, Ninjas in Pyjamas, LDLC, EnVyUs oraz Astralis. Co ciekawe, Majora nigdy nie wygrała drużyna ze Stanów Zjednoczonych i nic nie wskazuje na to, aby wkrótce miało się to zmienić.

Jeśli chodzi o zawodników, to tylko 3 z nich może pochwalić się 3 Majorami na koncie. Tak wiele wygranych mają flusha, JW oraz pronax, za każdym razem w barwach Fnatic. Po 2 zwycięstwa mają kioShiMa, Happy i NBK w barwach LDLC i EnVyUs oraz wspominani Brazylijczycy, czyli FalleN, Coldzera, fer, fnx i TACO.

Czy ktoś grał na wszystkich Majorach?

Tak, jest aż 18 zawodników, którzy do tej pory grali na wszystkich turniejach rangi Major, włącznie z Krakowem. Są to między innymi Polacy: byali, NEO, Taz, pashaBiceps oraz Snax. Na liście znajdują się jeszcze: flusha, JW, KRiMZ, olofmeister, dev1ce, dupreeh, Xyp9x, cajunb, Zeus, Markeloff, shox oraz NBK. Co ciekawe, tylko siezed zrobił to w barwach jednej organizacji – Natus Vincere. Pozostali zawodnicy przynajmniej jednego Majora grali w innych barwach (np. Polacy jako Universal Soldiers).

Punktacja medalowa

Gdyby utworzyć krajową punktację medalową, w której dostaje się 3 punkty za wygraną, 2 punkty za 2. miejsce i 1 punkt za dojście do półfinału, to wyglądałaby ona następująco:

Kraj 1. miejsce 2. miejsce Półfinał Razem
Szwecja 4 5 4 26
Francja 2 1 4 12
Polska 1 1 4 9
Brazylia 2 0 1 7
Dania 1 0 4 7
Europa* 0 2 1 5
USA 0 1 2 4

* Jako Europę zaliczamy drużyny, które grały w europejskich składach, ale zawodnicy nie pochodzili tylko z jednego kraju.

Pula nagród

Warto jeszcze wspomnieć o puli nagród. Początkowo była ona dużo niższa niż teraz. Aż 7 pierwszych Majorów mogło pochwalić się pulą w wysokości zaledwie 250 tys. dolarów. Dopiero od MLG Major Columbus Valve zwiększyło stawkę do 1 mln dolarów i obowiązuje ona do tej pory.

Źródło:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię