Strona głównaWiadomościPierwszy dysk Optane SSD. Intel pokazał światu DC P4800X

Pierwszy dysk Optane SSD. Intel pokazał światu DC P4800X

Jeszcze kilka miesięcy temu dyski SSD wykorzystujące moduły pamięci 3D XPoint były tylko piękną wizją Intela. Dzisiaj słowa przełożyły się w czyny, bowiem w ofercie Niebieskich pojawił się model DC P4800X.

Dyski opracowane w technologi Optane mogą zapoczątkować małą rewoltę w środowisku pamięci masowej. Pierwszy z zaprezentowanych modelów DC P4800X nie należy do najpojemniejszych (375 GB), lecz ma niespotykane jak dotąd właściwości działania. W pewnym sensie to już nie jest zwykły dysk SSD a pamięć RAM.

Poniekąd taki otóż cel przyświecał projektantom, aby stworzyć urządzenie mogące w przyszłości uzupełnić pamięć operacyjną komputera, a nawet zająć jej miejsce. Model DC P4800X będzie wykorzystywać linię PCI-E 3.0 x4, a za wymianę danych z płytą główną i pozostałymi podzespołami ma odpowiadać kontroler NVMe. Do jego największych zalet można zaliczyć niskie opóźnienia do 10 mikrosekund w trybie odczytu i zapisu podczas pracy z dużymi plikami (np. wideo lub obrazami w rozdzielczości 4K), a także szybkość wykonywania operacji w ciągu jednej sekundy (550 tys dla odczytu i 500 tys dla zapisu).

W przypadku wyboru SSD-ka dużą uwagę przykładamy do prędkości zapisu plików. Tym bardziej firmy i centra danych zajmujące się obrabianiem dużych magazynów informacji. Producent zdaje sobie sprawę z aktualnych wymogów wszystkich użytkowników i w związku z tym postawił na niesamowite transfery w swoim urządzeniu. DC P4800X oferuje wydajność na poziomie 2 GB/s w trakcie zapisu i 2,4 GB/s podczas odczytu danych.

Jest jeszcze coś, co przemawia na korzyść pamięci 3D XPoint. Ma aktualnie najwyższy parametr DWPD, do którego bardzo daleko klasycznym SSD-kom wspierającym pamięci NAND. W jego przypadku jest to 30 jednostek, co z kolei pozwala łącznie zapisać 12,3 PB danych. Mamy więc szybkość i wydajność, a w przyszłości przy okazji poszerzania oferty dysków Optane pojawią się większe niż 375 GB. Są już zaplanowane wersje 750 GB i 1,5 TB. Odpychać może jedynie cena, bo dla przeciętnego użytkownika wydatek rzędu 1520 dolarów to raczej zbyt wiele. Jednak sytuacja jest bardzo podobna, jak to było w przypadku pierwszych dysków SSD. Nie były wówczas zbyt tanie, ale zbiegiem czasu trafiły do mainstreamowej półki cenowej i to samo czeka dyski Optane.

Źródło: extremetech.com, intel.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię