Strona główna Wiadomości Pierwszy dysk Optane SSD. Intel pokazał światu DC P4800X

Pierwszy dysk Optane SSD. Intel pokazał światu DC P4800X

- Reklama -

Jeszcze kilka miesięcy temu dyski SSD wykorzystujące moduły pamięci 3D XPoint były tylko piękną wizją Intela. Dzisiaj słowa przełożyły się w czyny, bowiem w ofercie Niebieskich pojawił się model DC P4800X.

Dyski opracowane w technologi Optane mogą zapoczątkować małą rewoltę w środowisku pamięci masowej. Pierwszy z zaprezentowanych modelów DC P4800X nie należy do najpojemniejszych (375 GB), lecz ma niespotykane jak dotąd właściwości działania. W pewnym sensie to już nie jest zwykły dysk SSD a pamięć RAM.

Poniekąd taki otóż cel przyświecał projektantom, aby stworzyć urządzenie mogące w przyszłości uzupełnić pamięć operacyjną komputera, a nawet zająć jej miejsce. Model DC P4800X będzie wykorzystywać linię PCI-E 3.0 x4, a za wymianę danych z płytą główną i pozostałymi podzespołami ma odpowiadać kontroler NVMe. Do jego największych zalet można zaliczyć niskie opóźnienia do 10 mikrosekund w trybie odczytu i zapisu podczas pracy z dużymi plikami (np. wideo lub obrazami w rozdzielczości 4K), a także szybkość wykonywania operacji w ciągu jednej sekundy (550 tys dla odczytu i 500 tys dla zapisu).

W przypadku wyboru SSD-ka dużą uwagę przykładamy do prędkości zapisu plików. Tym bardziej firmy i centra danych zajmujące się obrabianiem dużych magazynów informacji. Producent zdaje sobie sprawę z aktualnych wymogów wszystkich użytkowników i w związku z tym postawił na niesamowite transfery w swoim urządzeniu. DC P4800X oferuje wydajność na poziomie 2 GB/s w trakcie zapisu i 2,4 GB/s podczas odczytu danych.

Jest jeszcze coś, co przemawia na korzyść pamięci 3D XPoint. Ma aktualnie najwyższy parametr DWPD, do którego bardzo daleko klasycznym SSD-kom wspierającym pamięci NAND. W jego przypadku jest to 30 jednostek, co z kolei pozwala łącznie zapisać 12,3 PB danych. Mamy więc szybkość i wydajność, a w przyszłości przy okazji poszerzania oferty dysków Optane pojawią się większe niż 375 GB. Są już zaplanowane wersje 750 GB i 1,5 TB. Odpychać może jedynie cena, bo dla przeciętnego użytkownika wydatek rzędu 1520 dolarów to raczej zbyt wiele. Jednak sytuacja jest bardzo podobna, jak to było w przypadku pierwszych dysków SSD. Nie były wówczas zbyt tanie, ale zbiegiem czasu trafiły do mainstreamowej półki cenowej i to samo czeka dyski Optane.

Źródło: extremetech.com, intel.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE