Strona głównaWiadomościPierwszy gracz League of Legends zarobił milion dolarów? Nie do końca

Pierwszy gracz League of Legends zarobił milion dolarów? Nie do końca

Lee ‘Faker’ Sang-hyeok to najbardziej znany i prawdopodobnie najlepszy gracz League of Legends na świecie. Według serwisu „E-sports Earnings” niedawno przekroczył zarobki w wysokości miliona dolarów. Ale czy to do końca prawda?

Serwis „E-sports Earnings” bierze pod uwagę tylko i wyłącznie zarobki z turniejów. Te są do siebie dodawane, a następnie dzielone przez liczbę graczy w danej drużynie. Z jednej strony trudno o bardziej precyzyjny wskaźnik. Jednocześnie jest to prawdopodobnie ułamek tego, co tak znani gracze zarabiają w rzeczywistości. Pieniądze wygrywane w turniejach to tylko jedno z ich źródeł przychodu. Niestety, kolejne są bardzo trudne do oszacowania.

Nie zmienia to jednak faktu, że niemal ze 100-procentową pewnością możemy uznać, że Faker pierwszy milion zarobił już dawno temu. Wystarczy wciąż pod uwagę kontrakt zawodnika z organizacją SK Telecom T1. Oczywiście nie znamy pensji zawodnika, ale mówi się o kwotach nawet ponad 10 tys. dolarów miesięcznie. Lee Sang-hyeok jest najbardziej znanym graczem LoL-a, więc jest spora szansa na jeszcze większe zarobki. To w końcu gwiazda światowego formatu, a takim płaci się naprawdę sporo.

Jednak pensja to niejedyne źródło zarobków, którego serwis „E-sports Earnings” nie bierze pod uwagę. Faker przecież streamuje także na Twitchu, gdzie bije wszelkie rekordy oglądalności. Z samych reklam na znanym serwisie streamingowym mógłby zarobić krocie, a przecież widzowie przelewają mu jeszcze niemałe donacje. Z samych przelewów od fanów może zarobić drugą pensję. Niestety, jest to niezwykle trudne do oszacowania, więc możemy tylko opierać się na przypuszczeniach. No i wreszcie znani e-sportowcy podpisują kontrakty reklamowe, które są dodatkowym źródłem przychodów. Wygrane na turniejach to tylko część zarobków. Dość znacząca, ale jednak nie oddaje całości.

Co ciekawe, Lee ‘Faker’ Sang-hyeok znajduje się dopiero na 28. miejscu jeśli chodzi o pieniądze zarobione na turniejach e-sportowych. Wszystkie wyższe miejsca są pozajmowane przez graczy Dota2. Liderem jest Saahil ‘UNiVeRsE’ Arora z kwotą ponad 2,8 mln dolarów. Jeśli chodzi o graczy Counter-Strike: Global Offensive, to najwięcej jak na razie zarobili Filip ‘Neo’ Kubski oraz Wiktor ‘TaZ’ Wojtas z Virtus.pro. Zajmują oni odpowiednio 65. i 66. miejsce z nieco ponad 600 tys. dolarów na koncie.

Źródło: E-Sports Earnings

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię