Strona głównaWiadomościPolacy chcą, aby egzoplaneta i jej gwiazda nazywały się Ciri i Geralt

Polacy chcą, aby egzoplaneta i jej gwiazda nazywały się Ciri i Geralt

Do końca października Polacy mogą wybrać nazwy dla pewnej planety i jej gwiazdy. Wśród propozycji pojawiły się imiona dwójki bohaterów z książek Andrzeja Sapkowskiego – Geralt ora Ciri.

Rozpoczął się drugi etap ogólnopolskiego konkursu IAU100 NameExoWorlds, w którym to by wybierzemy nazwę dla pozasłonecznej egzoplanety BD+14 4559 b oraz gwiazdy, którą ta planeta okrąża. Konkurs został ogłoszony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) oraz Polskie Towarzystwo Astranomiczne (PTA). Na głosowanie mamy czas do końca października 2019 roku.

Zobacz: CD Projekt RED stworzy więcej gier w uniwersum Wiedźmina i Cyberpunk

W drugim etapie konkursu może głosować na jedną z siedmiu propozycji. Są to:

  • Geralt oraz Ciri – postacie z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego. Literatura ta jest obecna w polskiej kulturze już od około 30 lat, przeniknęła m.in. do gier komputerowych, a także do filmów.
  • Jantar i Wolin – te nazwy mają związek z polskim wybrzeżem Bałtyku. Jantar jest dawnym określeniem bursztynu, z kolei Wolin to polska wyspa na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
  • Piast i Lech – Postacie z legend o początkach państwa polskiego. Piast to postać od której, według legendy, wywodzi się pierwsza polska dynastia rządząca krajem (sam Piast nie był władcą). Lech z kolei znany jest z legendy o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, którzy założyli sąsiadujące kraje.
  • Polon i Rad – są to nazwy pierwiastków chemicznych, które odkryła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla.
  • Solaris i Pirx – tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema, polskiego pisarza science-fiction, którego twórczość znana jest na całym świecie.
  • Swarog i Weles – Swarog (inna wersja: Swaróg) był bóstwem słowiańskim, bogiem nieba, ognia i kowalstwa. Jednym z jego synów był Weles, podziemny bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła kupców i bogactwa.
  • Twardowski i Boruta – Pan Twardowski to postać polskiego szlachcica z baśni i legend. W niektórych wersjach opowieści ostatecznie znalazł się na Księżycu. Fabuła historii Twardowskiego związana jest z podpisaniem przez niego cyrografu z diabłem, stąd drugą nazwą w parze jest imię polskiego diabła z zamku w Łęczycy.

Zobacz: Wiedźmin – premiera serialu wcześniej niż myśleliśmy?

Układ BD+14 4559 znajduje się około 160 lat świetlnych od Ziemi i można go zaobserwować w gwiazdozbiorze Pegaza. Planeta BD+14 4559 b została odkryta przez Polaków. Można ją porównać (pod względem masy i rozmiarów) do naszego Jowisza. Rok na niej trwa około 269 dni. Z kolei gwiazda BD+14 4559 jest mniejsza, mniej masywna i zimniejsza od naszego słońca.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię