Strona głównaWiadomościPojawiły się pierwsze informacje na temat cen AMD Radeon RX Vega. Nie...

Pojawiły się pierwsze informacje na temat cen AMD Radeon RX Vega. Nie jest dobrze

Serwis Nordic Hardware uzyskał pierwsze informacje na temat detalicznych cen kart graficznych AMD Radeon RX Vega. Jeśli kwoty się potwierdzą, a Nordic Hardware jest stroną bardzo wiarygodną, to nie wróżę Czerwonym wielkiego sukcesu.

Informacje pochodzą z sektora detalicznego, czyli prawdopodobniej od sprzedawców, którzy otrzymali już informacje na temat planowanych cen. Okazuje się, że hurtowa cena kart graficznych AMD Radeon RX Vega ma wynosi 7000 SEK netto, czyli – według aktualnego kursu – jakieś 3120 zł. Jest to jednak kwota netto, a nie brutto, więc należy jeszcze dodać podatek, np. w Polsce 23%. Jeśli to zrobimy, to nagle robi nam się kwota 3840 zł. Do tego dochodzi marża, która na rynku hardware’owym nie jest duża, ale jednak jest. Nagle okazuje się, że karta AMD Radeon RX Vega może kosztować ponad 4000 zł.

Patrząc na pierwsze informacje na temat wydajności Vegi, nie mamy powodów do zadowolenia. Konkurentem dla karty Czerwonych mają być GeForce’y GTX 1080, których ceny zaczynają się przecież już od 2400-2500 zł. Różnica jest więc ogromna. Nawet gdyby nowe Radeony mogły konkurować z GTX-em 1080 Ti, to ten nadal jest sporo tańszy. Ceny wersji Titanium zaczynają się od około 3400 zł.

Pomimo tego informacje na temat planowanych cen kart AMD Radeon RX Vega lepiej traktować z przymrużeniem oka. Nie wiemy, kto jest dokładnie źródłem przecieku i czy jest w pełni wiarygodny. Co prawda, jak już wspominałem, serwis Nordic Hardware jest rzetelny, ale nie wiemy, czy to samo można powiedzieć o ich źródłach. Jeśli Radeon RX Vega rzeczywiście miałby kosztować 4000 zł i oferować wydajność GTX-a 1080, to lepiej żeby AMD odpuściło sobie tę premierę. Nie ma ona sensu. Jednak na wyrokowania poczekajmy do 30 sierpnia, kiedy to kart zostaną zaprezentowane na Siggraph 2017.

Źródło: Nordic Hardware

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię