Strona głównaWiadomościPowstaje konkurencja dla PCIe. Gen-Z wspierane jest aż przez 50 firm z...

Powstaje konkurencja dla PCIe. Gen-Z wspierane jest aż przez 50 firm z całego świata

Gen-Z to nowy interfejs szybkiej łączności, który może zastąpić między innymi PCI-Express. Pracuje nad nim 12 czołowych firm z branży technologicznej, ale standard jest wspierany w sumie przez 50 producentów.

Konsorcjum składające się z 12 firm z branży technologicznej opracowuje nowy standard szybkiej łączności o nazwie Gen-Z. W przyszłości miałby on zastąpić PCI-Express, który zdaniem wielu ekspertów rozwija się zbyt wolno. Trudno się z tym nie zgodzić. Wersja 3.0 została zaprezentowana już w 2010 roku, więc 8 lat temu. Specyfikację PCIe 4.0 poznaliśmy rok temu, ale na premierę konkretnych urządzeń przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka miesięcy. W świecie nowych technologii i hardware’u to niemal epoka, w której – pod tym akurat względem – nic się nie zmieniło. To sytuacja niedopuszczalna.

W tym momencie nad standardem pracuje 12 firm. Wśród nich znajdują się: AMD, ARM, Samsung, Micron, SK Hynix, Huawei, Dell EMC, Broadcom, Cray, Hewlett-Packard, IDT oraz Xilinx. W sumie nowy standard ma być wspierany przez 50 firm ze świata nowych technologii. Co kluczowe, wśród nich – póki co – nie ma ani Intela, ani Nvidii. Pomimo tego Gen-Z ma realną szansę stać się następcą PCI-Express. Główne zalety to otwarty dostęp bez opłat licencyjnych, dzięki czemu z technologii będzie mógł korzystać praktycznie każdy. Niestety, na razie nie znamy specyfikacji Gen-Z 1.0, w tym chociażby przewidywanych transferów.

Źródło: Myce

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię