Strona głównaWiadomościPoznaliśmy specyfikację topowych procesorów Intel Core 9. generacji

Poznaliśmy specyfikację topowych procesorów Intel Core 9. generacji

Do sieci wyciekła specyfikacja najwyższych procesorów Intel Core 9. generacji. Tym samym modele Co i5-9600K, Core i7-9700K oraz Core i9-9900K nie mają już przed nami żadnych tajemnic. Patrząc na tabelę ze specyfikacją można śmiało stwierdzić, że na nowe układy warto czekać. 

Nowe procesory będą produkowane w litografii 14 nm++, a ich kodowa nazwa to Whiskey Lake. W rzeczywistości to kolejna, po Coffee Lake, ulepszona wersja Skylake’ów, więc nie ma co liczyć na duży wzrost współczynnika IPC (Instructions Per Core). Nie zmienia to faktu, że wzrost wydajność topowych konstrukcji powinien być zauważalny z jednego, prostego powodu – Core i7 oraz Core i9 w końcu będą miały aż 8 rdzeni. Co ciekawe „siódemka” będzie pozbawiona wielowątkowości. 

Zacznijmy od najsłabszego modelu, czyli Core i5-9600K. Ma on być wyposażony w 6 rdzeni (6 wątków) o taktowaniu bazowym 3,7 GHz (do 4,6 GHz Boost). Układ zaoferuje 256 KB pamięci cache L2 oraz 9 MB pamięci cache L3. Obsłuży maksymalnie 16 linii PCIe, a jego TDP to 95 W. W skrócie – szykuje się bardzo solidna jednostka, która powinna zadowolić nawet wymagających graczy.

Kolejny układ to Core i7-9700K. Co ciekawe, według nieoficjalnej specyfikacji będzie on miał 8 rdzeni i obsługiwał 8 wątków. To oznacza rezygnację z wielowątkowości. Taktowanie wyniesie 3,6 GHz w trybie bazowym i maksymalnie 4,9 GHz w Boost. Specyfikację uzupełnia 12 MB pamięci cache L3. TDP także wynosi 95 W. 

Najmocniejszym modelem ma być Core i9-9900K, co oznacza, że seria i9 wchodzi do tzw. mainstreamu. Tutaj otrzymamy 8 rdzeni i 16 wątków o taktowaniu 3,6 GHz (do 5,0 GHz w Boost) i 16 MB pamięci cache L3. Nic się nie zmienia pod względem liczby linii PCIe i TDP.

Wszystkie powyższe procesory mają współpracować z podstawką LGA1155v2, co oznacza, że prawdopodobnie będą kompatybilne z aktualnymi płytami głównymi z układami Intela z serii 300. Ceny nie są jeszcze znane, ale premiera będzie miała miejsce gdzie w gdzieś w trzecim kwartale tego roku. 

Źródło: TechPowerUp

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię