Strona głównaWiadomościProcesory Coffee Lake będą działać tylko z nowymi płytami głównymi

Procesory Coffee Lake będą działać tylko z nowymi płytami głównymi

Niestety, potwierdziło się to, czego wiele osób obawiało się przy okazji premiery procesorów Intel Coffee Lake. Pomimo tego, że będą one używać tej samej podstawki LGA 1151, to będą działać tylko na nowych płytach głównych.

Ósma generacja procesorów Intel Core otrzymała kodową nazwę Coffee Lake. Układy mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Wiele osób ucieszyło się, że będą wykorzystywać tą samą podstawkę, co modele Skylake oraz Kaby Lake, czyli LGA 1151. Niestety, nie ma powodów do radości. Okazało się, że procesory będą wymagały zupełnie nowych płyt głównych z chipsetami z serii 300.

Informacja została podana przez oficjalnym profil firmy ASRock na Twitterze. We wpisie można przeczytać, że procesory Coffee Lake nie będą kompatybilne z płytami głównymi z chipsetami z serii 200, a skoro tak, to możemy też zapomnieć o obsłudze układów z serii 100. To oznacza, że wszystkie aktualnie dostępne na rynku płyty główne, po zakupie nowego procesora, będzie można wyrzucić do śmieci. Zmiana Skylake lub Kaby Lake na procesor Coffee Lake będzie wymagała zmiany całej platformy.

Sytuacja może być myląca dla wielu użytkowników, w końcu w trakcie zakupów podzespołów mogą kierować się samą podstawką LGA 1151. Dlatego Intel zamierza oznaczyć ją w nowych płytach głównych jako „V2”. Socket doczeka się też minimalnych zmian. Co prawda liczba pinów ma być identyczna, ale minimalne zmiany w konfiguracji mają sprawić, że układy Skylake i Kaby Lake również nie będą działać z płytami głównymi z chipsetami z serii 300. Szkoda, że Intel zdecydował się na taki krok, ale z drugiej strony nie ma się czemu dziwić. To już w końcu trzecia generacja procesorów, która nie wymagałaby od użytkowników zmiany platformy. Nie jest to w stylu najpopularniejszego producenta procesorów do komputerów.

Źródło: wccftech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię