Strona głównaWiadomościProcesory Coffee Lake działają jednak na starszych chipsetach. Modderzy udostępniają pełną instrukcję...

Procesory Coffee Lake działają jednak na starszych chipsetach. Modderzy udostępniają pełną instrukcję

Podobno zasady są po to, by je łamać. W myśl tej idei grupka modderów pokonała zabezpieczenia Intela i udowodniła, że 8. generacja procesorów działa nie tylko na płytach głównych z serii 300.

Intel usilnie starał się przekonać graczy do wymiany procesora na nowszy model. I faktycznie, Coffee Lake okazał się pogromcą 7. generacji procesorów, oferując lepsza wydajność i więcej fps-ów. Niestety, przed wszystkimi użytkownikami postawiono jeden istotny warunek, którego nie można było jakkolwiek obejść. Najnowsza seria CPU wymagała do działania płyty głównej z chipsetem Z370, a te, jak sami wiecie, do tanich nie należą…

Na horyzoncie pojawiły się jednak dwa rozwiązania, mogące uratować zawartość portfela. Według oficjalnych informacji lada chwila zadebiutują tańsze płyty główne z serii H370, B360 i H310. Niższa cena urządzenia wpłynie na ograniczone możliwości w ramach OC i współpracy z wieloma kartami graficznymi.

Jest jeszcze druga bramka, dzięki której można zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na zakup płyty głównej. Praktycznie nie trzeba wymieniać platformy, by poczuć moc Coffee Lake’a. Dowiedli tego niecałe 3 miesiące temu Chińczycy, którym udało się uruchomić czterordzeniowce na starszym chipsecie Z170. Jak się okazało, zabezpieczenia Niebieskich w postaci nadpisanego mikrokodu można złamać.

Ich śladem poszli modderzy z Overclock.net. Popełnili tą samą sztukę, lecz poszerzyli zakres testów o dodatkowe chipsety H170 i B170. Ostatecznie procesory, które miały współpracować wyłącznie z chipsetem Z370, nagle zaczęły komunikować się ze starsza technologią. Aczkolwiek modderzy nie odnieśli pełnego zwycięstwa. Kompatybilne były tylko czterordzeniowe modele Core i3-8100 i i3-8350K. Dodatkowo cudotwórcy podkreślają, że modyfikacja została opracowana z myślą o płytach głównych wyprodukowanych przez firmę ASRock.

Oprócz zapewnień ze strony modderów, w sieci znalazła się również kompletna instrukcja wyjaśniająca krok po kroku autorską modyfikację. Uwzględnia ona ręczną aktualizację BIOS, czy też podmianę plików mikrokodu. Jeśli macie odpowiedni sprzęt i nie boicie się eksperymentów, to możecie zaoszczędzić nawet kilka setek.

Źródło: techpowerup.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię