Strona głównaWiadomościProcesory Coffee Lake wykorzystują podstawkę LGA1151, ale to nie jest… LGA1151

Procesory Coffee Lake wykorzystują podstawkę LGA1151, ale to nie jest… LGA1151

Nie od dzisiaj wiadomo, że procesory Intel Core ósmej generacji nie będą kompatybilne z płytami głównymi z chipsetami z serii 100 oraz 200. Teraz wiemy już dlaczego. Okazuje się, że Coffee Lake wykorzystują podstawkę LGA1151, która tak naprawdę… nie jest podstawką LGA1151.

O co chodzi? Intel od początku twierdził, że nowe procesory z serii Coffee Lake mają inne wymagania elektryczne i właśnie stąd bierze się niekompatybilność ze starszymi płytami głównymi z chipsetami z serii 100 oraz 200. Jest w tym sporo prawdy. Szkoda, że Niebiescy nie poinformowali przy okazji o zmianie liczby poszczególnych pinów, przez co nowa podstawka LGA1151 to nie jest tak naprawdę podstawką LGA1151.

W płytach głównych z układami logiki Z370 zastosowano podstawkę LGA1151, w której jest więcej pinów masy (VSS) i zasilania (VCC), ale za to mniej pinów zarezerwowanych (RSVD). Oznacza to, że LGA1151 to nie to samo, co LGA1151. Stara i nowa podstawka nie są ze sobą w ogóle kompatybilne, a Intel nie ma zamiaru o tym informować. Przecież wystarczyłoby minimalnie zmienić nazewnictwo i nową podstawkę określać jako LGA1151v2 albo LGA1151b… możliwości są różne. Ważne, aby konsument mógł łatwo je rozróżnić. Tymczasem Intel ma to w nosie.

Jestem przekonany, że premiera kolejne generacji procesorów Intela znowu będzie wiązać się z wymianą płyt głównych. Intel już nie raz udowodnił, że klienta postrzega w kategoriach skarbonki, z której trzeba ciągnąć jak najwięcej kasy. Jednocześnie AMD zapewnia o kilkuletnim wsparciu dla podstawki AM4. Ta sytuacja pokazuje, jak bardzo zła jest dominacja jednego z producentów. Intel mógł robić wszystko, co tylko mu się podobało, bo nie miał realnej konkurencji. To na szczęście powoli się zmienia i pozostaje mieć nadzieję, że Czerwoni jeszcze bardziej będą wywierać presję na Niebieskich.

A co Wy wybierać w tym roku? Coffee Lake czy może Ryzeny?

Źródło: VideoCardz

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

  1. Qrwa żebym trafił na taki artykuł 24 godziny wcześniej zaoszczędził bym 2000 tysiące złoty. ciekawe czy nie uwaliłem podstawek w obu płytach bo będę następne 2 tysie w plecy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię