Strona głównaWiadomościProducenci kart graficznych rezygnują z Radeonów RX Vega. Wolą GTX-a 1070 Ti

Producenci kart graficznych rezygnują z Radeonów RX Vega. Wolą GTX-a 1070 Ti

Z tygodnia na tydzień karty graficzne AMD Radeon RX Vega okazują się coraz większą porażką. Teraz kolejny cios zadają niezależni producenci, którzy wycofują się z produkcji modeli niereferencyjnych. Wśród nich mają być Gigabyte oraz MSI.

Od początku AMD ma problem z kartami graficznymi Radeon RX Vega. Aktualnie kupienie jakiegokolwiek modelu graniczy z cudem, a na sklepowych półkach nie pojawiają się żadne modele niereferencyjne. Co gorsza, jeszcze długo możemy ich nie zobaczyć. Kolejni producenci mają porzucać plany tworzenia własnych konstrukcji opartych o Vegę. Wszystkiemu winne mają być ogromne problemy techniczne z nowymi układami.

O co konkretnie chodzi? Lista jest długa. Różnice między poszczególnymi układami mają być tak duże, że producenci nie są w stanie ustalić stabilnej częstotliwości działania GPU. Niektóre egzemplarze są w stanie działać z wyższymi zegarami, gdy dla innych jest to spory problem. Nie ma też mowy o jakiejkolwiek selekcji, bo procesorów graficznych jest zbyt mało. Po drugie, odczytywane przez czujniki temperatury mają znacząco odbiegać od pomiarów rzeczywistych. No i wreszcie nie można też zapomnieć o różnych wysokościach układów Vega, w zależności od fabryki, z której wyjechały. Różnice są minimalne, ale dla producentów to ogromny problem. Muszą przecież stworzyć systemy chłodzenia, które będą kompatybilne z niższymi i wyższymi wersjami. W takim przypadku każdy ułamek milimetra ma znaczenie.

Ale na tym problemy się nie kończą. Producenci kart graficznych nie są nawet przekonani, czy modele niereferencyjne mogą być lepsze od referentów. Przykładem jest model Asus Radeon RX Vega 64, który wypadł blado w testach. Na dokładkę najnowsze sterowniki AMD powodują obniżenie taktowania karty aż o 180 MHz. Asus początkowo obiecywał aktualizację oprogramowania, ale teraz wycofał się z tej deklaracji. Wygląda na to, że kolejni producenci porzucają jakiekolwiek plany tworzenia kart graficznych AMD Radeon RX Vega 64. Są jeszcze szanse na modele RX Vega 56, które są niżej taktowane, więc jest przestrzeń do podkręcania. Tylko AMD wciąż ma problemy z dostarczeniem odpowiedniej liczby układów.

Inaczej jest z kartami GeForce GTX 1070 Ti, które cieszą się dużym zainteresowaniem producentów. Gigabyte, który porzucił plany stworzenia autorskich modeli Vegi, chce podobno stworzyć szeroką ofertę nowej karty Nvidii. Co prawda nie znamy jeszcze oficjalnej specyfikacji, ale według pogłosek ma być naprawdę dobrze i przede wszystkim bezproblemowo.

A Wy jeszcze czekacie na Vegę czy wolicie GTX 1070 Ti?

Źródło: TweakTown, PCLab, Tom’s Hardware

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię