Strona głównaPoradnikiHardwarePrzełączniki Kailh - dlaczego nie należy się ich obawiać (na przykładzie klawiatury...

Przełączniki Kailh – dlaczego nie należy się ich obawiać (na przykładzie klawiatury SPC Gear GK540)

Wstęp

Klawiatury komputerowe w toku swojej “ewolucji” przeszły wbrew pozorom bardzo długą drogę. Od siermiężnych modeli membranowych, które były bardzo popularne jeszcze kilka lat temu  przez egzemplarze nożycowe – te najczęściej znajdziemy w laptopach – po najbliższe graczom klawiatury mechaniczne. I to na tych ostatnich skupię się poniżej.

Większość graczy, szczególnie miłośników tytułów, których podstawą jest rywalizacja z innymi ludźmi w sieci, decyduje się właśnie na modele mechaniczne. Ich podstawowe zalety to wytrzymałość, sięgająca kilkudziesięciu milionów kliknięć oraz szybkość aktywacji, czyli czas potrzebny od momentu, gdy zaczynamy naciskać klawisz, po zarejestrowanie tej czynności przez komputer i odwzorowanie na ekranie.

Odwieczny dylemat – cena czy jakość?

Jednak tym, co może w takich klawiaturach odstraszać przeciętnego gracza zazwyczaj jest cena. O ile ktoś nie jest aktywnym esportowcem, to perspektywa wydania 400-500, a czasem nawet 800 złotych na topowy model klawiatury mechanicznej może przerażać. I to nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wspomnianą wytrzymałość, która nierzadko wyprzedza tańsze klawiatury membranowe nawet dziesięciokrotnie. Ale dla tych, którzy boją się, że taka inwestycja pójdzie na marne, mam dobrą wiadomość – na rynku są też modele oparte o podobne jakościowo, ale jednak sporo tańsze przełączniki innych marek. Wśród nich prym wiodą przełączniki Kailh.

Czasy kiedy przełączniki tej marki traktowane były jako ubogi krewny najbardziej topowych modeli odeszły w zapomnienie. Dzisiaj walka na rynku akcesoriów gamingowych jest tak ostra, że mało która firma może pozwolić sobie na robienie kompletnej tandety. Dlatego rywalizują stosunkiem ceny do jakości. Dzięki temu urządzenia oparte o przełączniki Kailh mogą być ciekawą alternatywą. Wśród nich znajduje się między innymi nowy model klawiatury SPC Gear, oznaczony symbolem GK540, dostępny w wersji z przełącznikami Brown, Blue i Red. Niedługo na naszym portalu pojawi się test tego urządzenia, a póki co przejdźmy do kwestii przełączników.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię