Strona głównaRecenzjeHardwareRecenzja dwupasmowych routerów Tenda 2100 AC19 i AC21

Recenzja dwupasmowych routerów Tenda 2100 AC19 i AC21

W dzisiejszych czasach szybki i niezawodny internet to jeden z podstawowych elementów każdego domu. Bez dobrego routera ciężko jednak liczyć na stabilne połączenie. Dla szczęśliwych posiadaczy szybkiego internetu, którzy chcą wykorzystać swoją sieć do granic jej możliwości, Tenda stworzyła routery z serii AC2100.

Prosty i elegancki wygląd

Pod lupą Gaming Society znalazły się tym razem dwa routery, Tenda 2100 AC19 oraz Tenda 2100 AC21. Chociaż różni je kilka kluczowych, technicznych elementów, już na pierwszy rzut oka widać pierwsze podobieństwo – jakość wykonania i wygląd.

Tenda Router

Przez ostatnie lata widzieliśmy sporo różnych routerów. Bywają kosmiczne, widowiskowe sprzęty prezentujące się wyśmienicie obok napakowanych LED-ami komputerów stacjonarnych ale niekoniecznie sprawdzą się u osób lubiących nieco bardziej stonowany sprzęt czy minimalizm. Dlatego większość producentów woli postawić jednak na uniwersalny wygląd, który sprawdzi się w niemalże każdym domu. Tak jest właśnie w przypadku routerów Tenda AC2100.

Tenda Router

Oba produkty są bardzo podobnych rozmiarów (24x14cm w przypadku AC19 i 23x15cm AC21), a odróżnia je przede wszystkim liczba anten. AC19 to zdecydowanie ten bardziej elegancki, klasyczny router. Wyposażony w cztery anteny model został wykonany z plastiku, jest wyjątkowo lekki i dobrze prezentuje się pod telewizorem czy na biurku w swoim jednolitym, czarnym kolorze. AC21 został wzbogacony z kolei o dwie dodatkowe anteny oraz stonowany wzór na środku routera.

Testy świadectwem jakości

Zanim przejdziemy do bardziej subiektywnych odczuć po użytkowaniu obu routerów, przyszedł czas na kilka testów potwierdzających wysoką jakość produktów Tendy. AC19 i AC21 obsługują technologię 802.11ac wave2 i zapewniają prędkość Wi-Fi do 2033 Mb/s (2,4 GHz: 300 Mb/s, 5 GHz: 1733 Mb/s). Oba routery zostały wyposażone w gigabajtowe porty WAN gwarantujące przepustowość aż do 1000 Mb/s. AC19 jest dodatkowo wzbogacony o wejście USB do udostępniania multimediów, a AC21 ma sześć anten 6dBi zapewniających routerowi doskonałą wydajność.

AC19 CrystalDisk
Test routera Tenda AC2100 AC19 za pomocą programu CrystalDiskMark

AC21 CrystalDisk
Test routera Tenda AC2100 AC21 za pomocą programu CrystalDiskMark

Strona producenta, oprócz podawania szczegółowych specyfikacji modeli z serii AC2100, mówi jasno – są to „dwupasmowe routery zaprojektowane specjalnie dla gospodarstw domowych z dostępem do szybkiego internetu”. I pod tym względem AC19 i AC21 sprawdzają się doskonale.

AC19 iperf3
Test routera Tenda AC2100 AC19 za pomocą programu iPerf3

Od ponad pół roku jestem szczęśliwym posiadaczem światłowodu i prędkość internetu to dla mnie jeden z najważniejszych argumentów przy wyborze routera. Na co dzień korzystam z Funboxa 3.0, który z internetu Orange 1 Gb/s pozwala wyciągnąć ok. 950 Mb/s downloadu i 300 Mb/s uploadu. Tenda AC2100 AC19 i AC21 mocno zbliżyły się do tego wyniku, osiągając ok. 920 Mb/s downloadu i 300 Mb/s uploadu.

AC21 iperf3
Test routera Tenda AC2100 AC21 za pomocą programu iPerf3

Testy zostały przeprowadzone za pomocą programu iperf3. Serwer stał na laptopie połączonym z routerem siecią Wi-Fi, a łączył się z nim komputer stacjonarny, podpięty do routera kablem Ethernet. AC21 wypadł tutaj nieco lepiej, ale są to bardzo niewielkie różnice, niezauważalne przy codziennym użytkowaniu. Podobna sytuacja miała miejsce podczas testów za pomocą programu CrystalDiskMark.

Duży nacisk na siłę sygnału Wi-Fi

Do dzisiaj pamiętam zmagania z sygnałem Wi-Fi w swoim dużym, rodzinnym domu. Z każdym kolejnym krokiem po schodach połączenie z ustawionym na parterze routerem coraz bardziej zanikało. W sypialni na piętrze internet często lagował, a kiedy potrzebowałem szybko coś ściągnąć, cierpliwie stałem pod routerem i liczyłem na szczęście. Zasięg oraz siła sygnału Wi-Fi to w rezultacie temat równie ważny co prędkość internetu. Nawet w niektórych mieszkaniach kilka ścian pomiędzy routerem a laptopem potrafi znacząco obniżyć jakość połączenia i uczynić wieczorne oglądanie Netflixa w łóżku drogą przez mękę.

Tenda Router

Wystarczy jedno rzucenie okiem na stronę producenta, żeby zwrócić uwagę, jak wysokim priorytetem było dla Tendy Wi-Fi przy projektowaniu modeli z serii AC2100. AC19 i AC21 zostały wyposażone w zewnętrzne anteny 6dBi, technologię 4×4 MU-MIMO w paśmie 5 GHz oraz wbudowany wzmacniacz sygnału dla głównego chipu. Wszystko to, żeby poszerzyć zasięg Wi-Fi oraz umożliwić sygnałowi łatwiejsze przenikanie przez ściany.

W praktyce różnicę pomiędzy AC2100 a zwykłymi routerami widać gołym okiem. W mojej sypialni 70-metrowego mieszkania, oddalonej od routera o jakieś pięć metrów i dwie ściany, Funbox 3.0 potrafi często gubić połączenie z telefonem i godzinami wykonywać proste czynności na Twitterze czy Facebooku. Z żadnym z routerów Tendy ten problem nie miał miejsca.

Tenda Router

W większych gospodarstwach domowych nieco lepiej może sprawdzić się bezprzewodowy router AC21, wyposażony w dwie dodatkowe anteny 6dBi. Ponadto, bezprzewodowy charakter routera pozwoli na swobodną komunikację pomiędzy podłączonymi do sieci urządzeniami. Znacząco może ułatwić to przesyłanie danych w domach, gdzie do jednego routera podpiętych jest kilka komputerów, laptopów, smartfonów czy tabletów.

Przejrzysta i łatwa w obsłudze strona konfiguracyjna

Osoby, które na stronie konfiguracyjnej planują robić coś więcej niż zmieniać hasło do routera, ucieszy fakt, że przeglądarka działa bardzo sprawnie. Pierwsze włączenie AC19 i AC21 trwało dosłownie kilka sekund. Wystarczyło wpisać w przeglądarkę adres IP podany na dole routera i wyznaczyć nowe hasło dostępu do urządzenia. Po zalogowaniu zyskujemy dostęp do internetu, sieć jest zabezpieczona, a przed nami otwiera się bogata w różne opcje strona konfiguracyjna.

Tenda AC2100
Strona konfiguracyjna routerów Tenda

Dostaniecie tutaj możliwość ujednolicenia sygnałów 2,4 GHz i 5 GHz, ustawienie oddzielnej sieci dla gości i zarządzanie pozostałymi funkcjami waszego routera. Zaawansowane ustawienia pozwalają nawet wyłączać światełka LED na przodzie AC19 i AC21. Co najważniejsze, strona obsługuje w pełni język polski i jest wyjątkowo przejrzysta. Poruszanie się po różnych funkcjach nie zajmuje wiele czasu i okaże się bardzo proste nawet dla użytkowników, którzy nie mają większego doświadczenia z zaawansowanymi funkcjami routerów.

Tenda AC2100
Strona konfiguracyjna routerów Tenda

Tenda AC2100 AC19 i AC21 robią dokładnie to, co zapowiada producent już w pierwszym zdaniu opisu obu routerów. Są to urządzenia, które wyciągną z waszego internetu tyle, ile tylko ma do zaoferowania. Ogromną zaletą obu modeli jest również mocny nacisk na zasięg połączenia Wi-Fi. Fani oglądania Netflixa na tablecie czy telewizorze oraz miłośnicy chodzenia po domu z telefonem w ręku nie mają się czego obawiać. Tenda stworzyła produkt, który znacząco zwiększy komfort użytkowania internetu w waszym gospodarstwie domowym.

Ocena 8/10Zalety

  • stosunek ceny do jakości
  • elegancki, uniwersalny wygląd
  • duży zasięg Wi-Fi
  • sygnał Wi-Fi łatwiej przechodzi przez ściany
  • świetny wybór dla posiadaczy światłowodu

Wady

  • brak wejścia USB w AC21

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Tomasz Alicki
Szef działu gier. Miłośnik esportu, weteran Call of Duty i zapalony gracz Action RPG. W wolnych chwilach Netflix, dobra książka i World of Warcraft.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię