Strona głównaRecenzjeAkcesoriaEpson EH-TW7100 – 4K na ścianie w zasięgu ręki

Epson EH-TW7100 – 4K na ścianie w zasięgu ręki

Niedawno mieliście okazję przeczytać naszą recenzję projektora Epson EH-TW750. Tym razem w nasze ręce wpadł model 4K EH-TW7100 z technologią 3LCD. Przekonajmy się czy warto grać w 4K na ścianie?

Testowany dzisiaj model projektora Epson TW7100 wygląda niemal identycznie jak model TW7000, które są kontynuacją i usprawnieniem modelu TW-6700, należące go do serii bardzo udanych projektorów FullHD. Zanim jednak przejdziemy dalej, przyjrzymy się parametrom technicznym TW7100.

Epson EH-TW7100

Epson EH-TW7100 parametry techniczne:

 • System projekcyjny: Technologia 3LCD, Ciekłokrystaliczna migawka RGB;
 • Panel LCD: 0,61 cala z C2 Fine
 • Jasność: 3000 lm;
 • Rozdzielczość 4K UHD (3840x2160p@60Hz);
 • Proporcje obrazu: 16:9;
 • Kontrast 100 000:1;
 • Lampa: UHE 250W;
 • Żywotność lampy: 3500-5000 h (w zależności od trybu pracy);
 • Zoom: Manual, Factor 1-1,62;
 • Rozmiar projekcji 40-500 cali;
 • Odległość 2,95-4,77 m (ekran 100 cali);
 • Złącza: 2 x USB 2.0 typ A, łącze USB 2.0 typu Mini-B, 2 x HDMI, Stereofoniczne wyjście audio mini-jack, Bluetooth;
 • Wbudowane głośniki: TAK 10 W, Stereo;
 • Pilot: TAK;
 • Poziom hałasu: 32 dB – tryb normlany, 24 dB – tryb ECO;
 • Mocowanie: mocowanie do sufitu, biurkowe;
 • Wymiary: 410 x 310 x 157 mm;
 • Masa: 6,9 kg;
 • Cena: od 7250 złotych.

Wygląd i jakość wykonania

Jak wcześniej wspomniałem Epson EH-TW7100 to kontynuacja, chociaż lepszym określeniem będzie rozwojowy następca modelu EH-TW6700. Poza drobnymi niuansami modele te wyglądają niemal identycznie. Epson po raz kolejny postawił na sprawdzoną klasykę wzornictwa. To co jednak rzuca się w oczy w porównaniu z testowanym wcześniej modelem EH-TW750 to wielkość oraz masa. Tym razem mamy do czynienia z kawałem sprzętu o wymiarach 410 x 310 x 157 mm i masie 6,9 kg.

Epson EH-TW7100

Obudowa EH-TW7100 wykonana jest z białego błyszczącego tworzywa. Na przodzie urządzenia umieszczono lekko wysunięty obiektyw wraz z pierścieniem do ustawiania wielkości wyświetlanego obrazu. Ostrość ustawiamy pierścieniem wbudowanym w obudowę obiektywu. Na froncie nie mogło zabraknąć również logo EPSON oraz znaczka 3LCD, czyli autorskiej technologii Epson do wyświetlania obrazu. Na jej temat powiemy sobie nieco później.

Epson EH-TW7100

Na lewym boku tego modelu zlokalizowana jest kratka wlotu powietrza po zdjęciu, której uzyskujemy dostęp do wymienialnego filtra powietrza.

Epson EH-TW7100

Górna część obudowy to centrum dowodzenia, z szeregiem przycisków oraz pokręteł. Nieopodal obiektywu znajdziemy tu dwa pokrętła odpowiedzialne za Lens Shift czyli możliwość przesuwania soczewki w pionie oraz poziomie. Dzięki temu możemy ustawić obraz idealnie na ekranie bez konieczności przesuwania samego urządzenia czy korzystania z cyfrowych funkcji korekcji trapezu.

Epson EH-TW7100

Nieco dalej znajdziemy włącznik, diody sygnalizujące stan pracy urządzenia oraz zestaw przycisków pozwalających na nawigowanie po menu.

Od strony „zaplecza” umieszczono parę głośników stereo o mocy 10 W, dwa złącza HDMI (18Gb/s) z obsługą sygnału 4K@60Hz, dwa porty USB 2.0 typ A oraz port serwisowy, wyście Audio 3,5, gniazdo zasilania i dok do wpięcia linki zabezpieczającej. Miłym dodatkiem jest złącze Trigger out pozwalające na podłączenie projektora do ekranu, który będzie się zwijał i rozwijał po włączeniu i wyłączeniu zasilania. Z kolei złącze RS232 pozwoli na podłączenie TW7100 do systemu inteligentnego domu i sterowanie projektorem wraz z resztą urządzeń w domu. Dostępny w sprzedaży jest również moduł WiFi, który podłączymy bezpośrednio do jednego z portów USB.

Epson EH-TW7100

Na spodzie umieszczone zostały dwie regulowane nóżki oraz otwory do przyłączenia zestawu do mocowania sufitowego.

Wszystkie elementy są dobrej jakości oraz są dobrze spasowane, co potwierdza, że jest to jakościowy sprzęt . Dzięki sporej masie EH-TW7100 spoczywa na biurku czy innej płaskiej powierzchni stabilnie i pewnie.

Wraz z urządzeniem dostajemy pilot zasilany dołączonymi bateriami AA.

Epson EH-TW7100

Jakość obrazu

Epson EH-TW7100, podobnie jak poprzednio testowany model EH-TW750 do wyświetlania obrazu wykorzystuje opatentowaną technologię 3LCD. Zapewnia ona jednakowe natężenia światła białego oraz barwnego. Nie ma tu zatem efektu tęczy przy wyświetlaniu kolorów. Daje to dużą przewagę nad urządzeniami konkurencyjnych marek, w których obraz zwykle wyświetlany jest w technologii DLP.

Epson EH-TW7100

Dzięki wysokiej jasności obrazu wynoszącej 3000 lumenów z EH-TW7100 można korzystać zarówno w dzień jak i w nocy przy zapalonym świetle. W przypadku słonecznego dnia i oknach skierowanych na południe warto jednak zasłonić okna, a najlepiej skorzystać z rolet, co zdecydowanie poprawia widoczność obrazu, który jednak jest cały czas widoczny. Z pozycji menu dostępnych jest również kilka opcji takich jak „poprawienie sygnału”, „ustawienie jasności ekranu”, czy „ustawienie HDR10”, które również wpływają na jakość i jasność wyświetlanego obrazu a tym samym poprawiają jego widoczność.

Epson EH-TW7100

Obraz z Epson EH-TW7100 wyświetlany jest z rozdzielczością 4K UHD (3840x2160p@60Hz) w formacie 16:9. Bardzo wysoki kontrast na poziomie 100 000:1 sprawia, że czerń jest głębsza w porównaniu do innych urządzeń tej klasy, zdecydowanie widać to podczas korzystania z urządzenia przy zgaszonym świetle. Przy jasnym świetle czerń jest nieco wyprana.

Wyświetlany obraz jest ostry i wyraźny, a kolory żywe i dynamiczne. Gdyby jednak to nie wystarczyło, Epson przewidział opcję poprawiania obrazu, która pozwala na jego wyostrzenie, co przydatne jest podczas grania i oglądania filmów z napisami.

Epson EH-TW7100

Po podłączeniu do projektora dekodera TV – kanały 4K oglądało się z wielką przyjemnością. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to sprzęt 4K, czyli jest wrażliwy nie tylko na złej jakości kabel, ale również na to co chcemy oglądać. Materiały w FullHD, podobnie jak te w 4K wyglądają wyśmienicie. Niestety tego samego nie można powiedzieć o materiałach w bardzo niskiej rozdzielczości. Oryginalne teledyski z lat 80’ szybko uzmysławiają jak bardzo technika i jakość obrazu poszła do przodu.

TW7100 wyposażony jest w funkcję Lens Shift, czyli możliwość ręcznego przesunięcia obiektywu projektora bez konieczności przestawiania całego urządzenia. Rozwiązanie to sprawdza się idealnie w sytuacji gdy projektora nie możemy postawić centralnie naprzeciwko ściany lub ekranu. Położenie obrazu możemy korygować zarówno w pionie jak i poziomie. W projektorach z tej klasy cenowej jest to praktycznie opcja niespotykana.

Epson EH-TW7100

W przypadku gdyby zaszła konieczność ustawienia projektora pod ostrym kątem w stosunku do ściany, z pomocą przychodzi opcja Quick Corner pozwalająca na zmianę geometrii wyświetlanego obrazu. To takie bardziej zaawansowane ustawienie trapezu.

Co do samej wielkości obrazu, przy projektorze oddalonym od ściany o 220 cm uzyskałem obraz o szerokości 170 cm. Zdecydowanie była to dla mnie najlepsza możliwa konfiguracja, bo salon mam nieduży.

Epson EH-TW7100

Bardzo dużym, ale przede wszystkim pozytywnym zaskoczeniem były wbudowane głośniki stereo o mocy 10 W. Zwykle głośniki w projektorach „są bo są”. W tym konkretnym przypadku mamy całkiem niezły sprzęt grający, który spokojnie można wykorzystać do grania i oglądania filmów. Bas może nie jest zbyt głęboki, jednak wystarczający do przyjemnego słuchania kompozycji na pianinie czy ambientu. Co więcej, przy 10% mocy głośników było już dla mnie wystarczająco głośno.

Kultura pracy

Poza jakością obrazu bardzo ważna jest również kultura pracy projektora, aby nie był zbyt głośny. Trzeba przyznać, że Epson bardzo poważnie podszedł do tematu. Pomiar w odległości metra od projektora i to od strony wylotu powietrza w ustawieniu Jasne Kino i zużyciu energii ECO wynosił zaledwie 30 dB. Zmiana trybu koloru na Naturalny skutkowała spadkiem poziomu szumów do 25 dB.

Ten ostatni tryb również polecam podczas oglądania filmów czy grania, zwłaszcza jeżeli siedzicie metr od projektora, bo zwyczajnie zaczyna robić się ciepło.

Epson EH-TW7100

Żywotność lampy w trybie ECO wynosi aż 5000 godzin, w przypadku gdybyśmy korzystali z trybu normalnego skraca się do 3500 godzin. Producent udziela trzyletniej gwarancji na lampę lub na 3000 godzin pracy, w zależności od tego który warunek zostanie spełniony, jako pierwszy.

Podsumowanie i ocena

Według opisu Epsona, model EH-TW7100 przeznaczony jest do grania w 4K, traktowania go jako kino domowe oraz do oglądania sportu. I zdecydowanie się z tym zgadzam. Może korzystanie z pulpitu komputera w rozdzielczości 4K bez powiększenia tego co na ekranie nie jest zbyt wygodne, ale jak już wpadniemy w wir rozgrywki to… nie ma przebacz! Otrzymujemy zupełnie nowe doświadczenie w wielkim formacie.

Obraz generowany przez EH-TW7100 jest bardzo ostry i wyraźny. Duża w tym zasługa technologii 3LCD. Model ten pozwala na poprawianie jakości obrazu, sterowania jasnością oraz wyświetlaniem kolorów. Wszystko to dostępne jest z pozycji menu w języku polskim, po którym możemy poruszać się za pomocą pilota i przycisków na obudowie. Swoje robi również wysoki kontrast 100 000:1, co pozytywnie wpływa na jaśniejszy obraz i bogatszą paletę kolorów. Model ten radzi sobie zarówno w słoneczny dzień jak i w oświetlonym pomieszczeniu. Przy dużym nasłonecznieniu lepiej jednak zasłonić okna. Najlepiej jednak spisuje się gdy wyłączymy światło, czerń jest wtedy bardzo głęboka i lepiej możemy wczuć się w klimat rozgrywki.

Epson EH-TW7100

Odpalenie Cyberpunk 2077 w HDR to istna uczta dla oczu, żywe i soczyste kolory. Do tego dochodzi magia ray tracingu. Spacer nocą po Night City dostarcza zupełnie nowych wrażeń. Gry taktyczne takie jak Phoenix Point, XCOM pozwalają poczuć się jak w prawdziwym centrum dowodzenia. Rozwałka w Dying Light 2 przechodzi również za zupełnie innym poziom. Kanały TV 4K wyglądają przepięknie, podobnie jak kanały FHD. Nieco gorzej sprawa ma się gdy odpalimy stare materiały nieprzystosowane do tak dużych rozdzielczości i tak dużego ekranu. Teledyski z lat 80’ zdecydowanie lepiej wyglądały w mojej pamięci niż na ekranie. No, ale to z pewnością nie jest wina projektora. 😊

Na uwagę zasługują również wbudowane głośniki, które grają głośno i całkiem przyjemnie. Choć nie zastąpią one soundbara lub dedykowanych kolumn głośnikowych, ale na początek i tak jest nieźle. Do tego dochodzi kultura pracy w trybie ECO i trybie koloru Naturalny –   wtedy TW7100 szumi nie głośniej niż komputer dzięki czemu jego dźwięk praktycznie zlewa się z tłem.

Epson EH-TW7100

Jeżeli posiadacie ekran z możliwością automatycznego wysuwania lub urządzenia sterowania inteligentnym domem to ucieszycie się z dodatkowych wejść RS232 oraz Trigger Out.

Bolączką tego modelu jest cena, chociaż świetna przy takich możliwościach to nadal jest to ponad 7 tysięcy złotych. A kolejnym wydatkiem na jaki musicie się w tej sytuacji szykować, żeby móc  w grach wycisnąć to co najlepsze jest inwestycja w RTX 3080 Ti. Jeżeli jednak rozważacie zakup porządnego sprzętu na lata to koniecznie weźcie pod uwagę Epson EH-TW7100.

Ocena 9/10

Zalety

 • Stosunek ceny do jakości i możliwości;
 • Bardzo wysoki kontrast;
 • Obraz w 4K i 60 FPS;
 • Wyciska cały potencjał z HDMI;
 • Dwa wejścia HDMI;
 • Opcje poprawiania obrazu;
 • Lens Shift;
 • Wbudowane głośniki;
 • Dwa użytkowe porty USB;
 • Bluetooth;
 • Długi przewód zasilający;
 • Cicha praca.

Wady

 • Brak w zestawie przewodu HDMI
 • Cena;
 • Potrzebujesz mocnej karty graficznej żeby wycisnąć wszystko co się da z TW7100 w gamingu.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

2 KOMENTARZE

 1. TW7100 wyposażony jest w funkcję Lens Shift […] W projektorach z tej klasy cenowej jest to praktycznie opcja niespotykana.[…]
  Bolączką tego modelu jest cena (!!!)
  To w końcu cena jest wysoka czy nie?
  Mam stary projektor o rozdzielczości 480p, który ma również LensShift i to o większym zasięgu niż ten Epson, a był to Entry Level, ok 20 lat temu, kiedy go kupowałem (za 2,5tys).
  Pełny Lens Shift jest dostępny w tańszym modelu, Epson EH-Tw7000 za ok 5tys.zł, więc w droższym TW7100 nie powinien dziwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię