Strona głównaWiadomościRobot kontrolowany za pomocą fal mózgowych

Robot kontrolowany za pomocą fal mózgowych

Naukowcy z MIT skonstruowali robota sterowanego za pośrednictwem fal mózgowych oraz gestów dłoni. Dzięki tej nowatorskiej technologii stoimy zaledwie kilka kroków od możliwości sterowania komputerami oraz grami za pomocą naszych myśli.

Zespół naukowców wykorzystał moc fal mózgowych zwanych „potencjałami związanymi z błędami” (ErrPs), które występują naturalnie gdy ludzie zauważają błąd. System monitoruje aktywność mózgu operatora robota i w przypadku wystąpienia błędu ErrP (gdy robot popełnia błąd) robot wstrzymuje działanie a operator dokonuje korekty za pomocą interfejsu mierzącego aktywność mięśni. Operator wykonuje gesty, aby wybrać odpowiednią komendę dla robota.

A tak to wygląda w praktyce:

[you tube=_Or8Lt3YtEA]

Operatorem urządzenia może zostać każdy i nie wymaga to specjalnego przeszkolenia. Według autora projektu, to maszyna dostosowuje się do człowieka, a nie na odwrót. Taka metoda kontrolowania robotów otwiera szereg nowych możliwości, zarówno w sferach militarnych jak i cywilnych np. produkcji jak i ułatwiania życia. Sama technologia po rozwinięciu będzie mogła znaleźć zastosowanie również jako kontrolery gier. Być może doczekamy takich rozwiązań jeszcze za naszego życia

A jak wy widzicie tego typu technologię i jej zastosowanie w grach komputerowych? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: engadget

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię