Strona głównaWiadomościRuszyła produkcja pamięci GDDR6 do kart graficznych nowej generacji

Ruszyła produkcja pamięci GDDR6 do kart graficznych nowej generacji

Właśnie ruszyła produkcja pamięci GDDR6 – ogłosił oficjalnie Samsung. Kości mają znaleźć zastosowanie w kolejnej generacji kart graficznych Nvidia GeForce.

Samsung oficjalnie ogłosił, że rozpoczął produkcję pamięci GDDR6. Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami. Na początek koreańska firma będzie oferować 16-gigabitowe moduły o przepustowości 18 Gb/s. To znacząca poprawa w porównaniu do zaledwie 11 Gb/s w pamięciach GDDR5X, stosowanych między innymi w kartach graficznych GeForce GTX 1080.

Pamięci są produkowane w litografii 10 nm. Przy 18 Gb/s wystarczy zastosować 256-bitową szynę, aby uzyskać przepustowość na poziomie 576 GB/s. Jeśli Nvidia lub AMD zdecydują się na 384-bitowy interfejs, to przepustowość wyniesie aż 864 GB/s. Dla porównania w modelach GeForce GTX 1080 Ti ten parametr osiąga poziom zaledwie 484 GB/s przy 352-bitowej szynie (z nowymi pamięciami GDDR6 byłoby to 792 GB/s).

Ważne jest też to, że nowe pamięci działają na napięciu wynoszącym zaledwie 1,35 V, więc nie mają większego zapotrzebowania na prąd. Samsung zapewnia wręcz, że zużycie energii jest o 35 procent niższe w porównaniu do GDDR5. Poza tym produkcja 10-nanometrowych modułów GDDR6 16 Gb jest o 30 procent bardziej wydajna niż 20-nanometrowych kości GDDR5 8 Gb, dzięki czemu jest szansa na uniknięcie problemów z dostawami.

Pierwszymi kartami z pamięciami GDDR6 mają być modele Nvidia GeForce z serii Ampere. Ich prezentacja najprawdopodobniej odbędzie się na GTC 2018 w maju.

Źródło: TweakTown

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię