Strona głównaWiadomościRynek kart graficznych z najlepszymi wynikami od kilku lat

Rynek kart graficznych z najlepszymi wynikami od kilku lat

Trzeci kwartał 2017 roku nie był już tak dobry dla AMD, którego udziały w rynku nieznacznie spadły. Zyskała na tym Nvidia, która wciąż może pochwalić się prawie 3 razy lepszym wynikiem od konkurentów.

Firma analityczna Jon Peddie Reaserch opublikowała dane na temat rynku dedykowanych kart graficznych w trzecim kwartale 2017 roku. Był to bardzo dobry okres dla wszystkich producentów, przynajmniej pod względem ilościowym. Cały rynek urósł aż o 29,1 procent kwartał do kwartału i 21,5 procent rok do roku. Oznacza to największe dostawy od wielu lat i to nawet pomimo trendów spadkowych na całym rynku komputerów osobistych.

Jeśli chodzi o producentów, to niekwestionowanym liderem jest Nvidia, która jeszcze poprawiła swój wynik z poprzedniego kwartału i zamiast udziałów na poziomie 69,7 procent kontroluje już 72,8 procent sprzedaży GPU. Jednocześnie udziały AMD spadły z 30,3 do 27,2 procent. Oznacza to, że Zielony sprzedają prawie 3 razy więcej kart graficznych od swoich konkurentów. W sumie w trzecim kwartale 2017 roku miało się sprzedać aż 15 mln kart graficznych. To najlepszy wynik od kilku lat. Jakie są prognozy na kolejne lata?

Przede wszystkim stopniowo spada zainteresowanie kopaniem kryptowalut i to pomimo wciąż rosnącej wartości Bitcoina lub Etherneum. Dowodzą tego między innymi wyniki Nvidii, która w drugim kwartale sprzedała karty dla górników o wartości aż 150 mln dolarów. W trzecim kwartale ten sam segment przyniósł już tylko 70 mln dolarów. Jednocześnie rośnie zainteresowanie układami z wyższej półki i komputerami gamingowymi. Duża w tym zasługa esportu, którego popularność cały czas rośnie.

Źródło: Jon Peddie Reaserch

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię