Strona głównaWiadomościRyzen 7 2700X porównany zegar w zegar z Ryzenem 7 1700. Jak...

Ryzen 7 2700X porównany zegar w zegar z Ryzenem 7 1700. Jak wypadł?

Testy nowych procesorów AMD Ryzen 2000 to w tym momencie jeden z najgorętszych tematów. Wszyscy zastanawiamy się, jak wypadną w porównaniu do procesorów Intela oraz poprzedniej generacji Ryzenów. Odpowiedź, szczególnie na to drugie pytanie, daje nam najnowszy test, w którym Ryzen 7 2700X został porównany zegar w zegar z modelem Ryzen 7 1700.

Test zegar w zegar oznacza, że oba procesory zostały ustawione na taką samą częstotliwość taktowania. W tym przypadku było to 4,0 GHz. W ten sposób możemy ocenić, czy lepsza wydajność nowej generacji nie wynika tylko z wyższych taktowań i jak duże są ewentualne różnice.

To, co najbardziej nas interesuje, to wydajność w grach. Ryzen 7 2700X okazał się wydajniejszy zegar w zegar średnio o około 10-12 procent. Największą różnicę udało się zanotować w grze Far Cry Primal, gdzie okazał się aż o 13 procent szybszy od modelu Ryzen 7 1700. Nieco gorzej poradził sobie w Tomb Raiderze, Metro oraz World of Warcraft Primal. Oczywiście są jeszcze testy w Ashes of the Singularity, ale to bardziej benchmark niż gra.

Podobne wyniki nowy Ryzen osiąga właśnie w bechnmarkach. Skąd takie różnice skoro częstotliwości taktowania są takie same? To zasługa przede wszystkim zmniejszonych opóźnień w dostępie do pamięci cache. Do tego dochodzi jeszcze lepsza komunikacja między poszczególnymi rdzeniami i usprawnienia w działaniu technologii Turbo. Rzeczywiste różnice będą jednak większe, ponieważ Ryzen 7 2700X będzie wyżej taktowany niż Ryzen 7 1700, którego zegar bazowy to zaledwie 3,0 GHz. Szkoda, że w tym wypadku nie pokuszono się o porównanie do modelu Ryzen 7 1700X.

W każdym razie otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie, że nowa generacja Ryzenów to nie tylko wyższe taktowania. AMD pokusiło się o wiele mniejszych i większych usprawnień, które pozytywnie wpływają na wydajność układów. Wygląda na to, że rywalizacja na rynku procesorów będzie jeszcze bardziej zażarta.

Źródło: wccftech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię