Strona głównaWiadomościRyzen 7 2700X z płytą główną X470 wydajniejszy w grach od i7-8700K?

Ryzen 7 2700X z płytą główną X470 wydajniejszy w grach od i7-8700K?

Już za kilka dni – 19 kwietnia – oficjalnie zadebiutują procesory AMD Ryzen 2. generacji. Z tego powodu w sieci pojawia się coraz więcej testów flagowego układu Ryzen 7 2700X. Okazuje się, że może on lepiej radzić sobie w grach niż Core i7-8700K. Ale czy na pewno?

Pierwsza generacja procesorów Ryzen okazała się ogromnym sukcesem. Nowe układy zostały ciepło przyjęte przez użytkowników, głównie dzięki wysokiej wydajności, która pozwalała na realną walkę z Intelem. Cały problem polegał na tym, że o ile Ryzeny rewelacyjnie spisywały się w rozwiązaniach profesjonalnych i aplikacjach użytkowych, tak znacząco odstawały od konkurencji w grach. Kolejna generacja ma szansę to zmienić.

Według opublikowanych właśnie testów, Ryzen 7 2700X lepiej radzi sobie w grach nie tylko od swojego poprzednika, ale również od Core i7-8700K. Procesor AMD wygrał z największym konkurentem w aż 7 z 10 gier, w których zostały one sprawdzone. Wydawałoby się, że to kompletnie zamyka sprawę, ale czy tak rzeczywiście jest?

The gallery was not found!

Warto zauważyć, że większość testów przeprowadzono w rozdzielczości 4K Ultra HD. Przy takiej liczbie pikseli dużo mniejsze znaczenie odgrywa procesor. To karta graficzna staje się wąskim gardłem, które w dużej mierze wpływa na wydajność. Widać to po różnicach pomiędzy poszczególnymi układami, które są minimalne. W Battlefield 1 Ryzen 3 1300X z pamięciami 2933 MHz wyświetla średnio o niecałe 5 klatek na sekundę mniej niż Ryzen 7 2700X z pamięciami 3200 MHz. W Doomie wygrywa Ryzen 5 1400 z pamięciami 2933 MHz, wyprzedzając między innymi i7-8700K z pamięciami 3600 MHz. Zresztą różnice są tak minimalne, że mieszczą się w granicy błędu pomiarowego. To znacząco podważa wyniku tych testów. Nie bez powodu wiele redakcji testuje procesory w niskich rozdzielczościach, np. 1280 x 720 pikseli. Dopiero wtedy można zauważyć rzeczywiste różnice między danymi konstrukcjami. Zresztą widać to po rozdzielczości 1080p, gdzie nowy Ryzen już nie radzi sobie aż tak dobrze (chociaż wciąż wypada solidnie).

Oczywiście nie twierdzę, że Ryzen 7 2700X nie może być wydajniejszy w grach od Core i7-8700K. Może. Nawet bardzo bym chciał, żeby tak było. Wolę jednak poczekać na więcej testów, które zostaną przeprowadzone w bardziej wiarygodny sposób, gdzie wykorzystana zostanie możliwie identyczna platforma z takimi samymi pamięciami i każdy układ zostanie przetestowany we wszystkich grach, a nie tylko w wybranych. Powyższe wyniki budzą zbyt wiele wątpliwości.

Źródło:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię