Strona głównaWiadomościSąd skazał handlarzy nielegalnych kluczy produktów Microsoft. Zapłacą 600 tys. złotych

Sąd skazał handlarzy nielegalnych kluczy produktów Microsoft. Zapłacą 600 tys. złotych

600 tysięcy złotych i 8-12 miesięcy ograniczenia wolności – taką karę zasądził Sąd Rejonowy w Opolu dla trzech osób, które rozpowszechniały nielegalne klucze aktywacyjne oprogramowania firmy Microsoft. Akcję udało się udaremnić dzięki współpracy policji i firmy z Redmond.

W Polsce jest to, jak do tej pory, najwyższy wyrok skazujący w sprawie prowadzenia handlu dobrami wirtualnymi. W portalach aukcyjnych (allegro, ebay) pojawia się coraz więcej ofert z możliwością zakupu produktów w formie elektronicznej. Pozwala to zniwelować koszty wysyłki produktu fizycznego i jednocześnie prowadzić konkurencyjną politykę cenową z oficjalnymi dystrybutorami Microsoftu. Aczkolwiek powoduje to nadużycia; sprzedaż produktów nie spełniających funkcji prawnych. Liczba ofiar tego typu przestępstw stale rośnie i nie wykluczone, że wciąż, na którymś z portali widnieją oferty kupna zakrawające o nielegalną dystrybucję.

„We wszystkich przypadkach ujawniliśmy naruszenia. Sprzedawane produkty okazywały się być nieautoryzowanymi kopiami programów, którym towarzyszyły podrobione certyfikaty autentyczności lub nadużyte klucze aktywacyjne, które nie dawały kupującym żadnych praw do używania produktów” – informuje Marcin Wesołowski, przedstawiciel polskiego oddziału Microsoft.

Niska cena zachęcała użytkowników do nabycia niepełnoprawnego produktu, tym samym zostali narażeni na zainfekowanie komputerów niebezpiecznymi wirusami, umożliwiającymi przejęcie kontroli nad sprzętem komputerowym.

Przestępstwo udało się ujawnić dzięki zakupom testowym, prowadzonym przez firmę Microsoft. Już od jakiegoś czasu sprawdzają, czy w sieci nie nadużywa się praw licencyjnych oraz czy konsumenci otrzymują oprogramowanie zgodne z założeniami producenta. Jednak czy w grę wchodzi tylko bezpieczeństwo klientów? Raczej nie, głównym motorem działania Microsoftu z pewnością było poczucie, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży należą się tylko im.

Skazani handlarze oprócz kary pieniężnej zasądzonej na korzyść Microsoftu, są również zobowiązani do zwrotu pieniędzy klientom przez nich oszukanych.

Źródło: PAP

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię