Strona głównaWiadomościSamsung produkuje szybkie dyski SSD o pojemności 4 TB dla użytkowników domowych

Samsung produkuje szybkie dyski SSD o pojemności 4 TB dla użytkowników domowych

Kiedy Samsung zaprezentował swój pierwszy w historii dysk SSD o pojemności 1 TB, obiecał, że wkrótce pojawią się kolejne, o większej pojemności. Firma dotrzymała swojej obietnicy i zajęła się produkcją dysków SSD 4 TB.

Co najważniejsze nowe modele nie są przeznaczone do zastosowań firmowych typu chmura czy hurtownie danych. Urządzenie produkowane jest z myślą o użytkownikach domowych.

Będą to pierwsze w branży dyski wykorzystujące 4-bitową technologię pamięci V-NAND. W jednej komórce QLC zmieści się o wiele więcej pamięci niż w przypadku komórek 3-bitowych z zachowaniem tej samej prędkości pracy. W rezultacie nowe dyski SSD 2,5 cala SATA 4 TB będą odczytywać dane z prędkością 520 MB/s i zapisywać z prędkością 520 MB/s. Jest to wystarczająca prędkość, aby wygodnie przechowywać i odtwarzać pliki wideo RAW 4K. W wersji 4 GB zostaną użyte 32- i 64-warstwowe chipy V-NAND 4 generacji.

Wraz z dyskami o pojemności 4 TB do sprzedaży jeszcze w tym roku trafią dyski 1 i 2 TB SATA SSD. Ponadto Samsung obiecuje wprowadzenie energooszczędnych dysków M.2 NVMe.

Na razie nie są znane ceny urządzeń. Obecnie za dysk HDD o pojemności 4 TB musimy zapłacić ok. 300-400 złotych. Za dysk SSD 860 EVO 4 TB Samsung przyjdzie nam zapłacić dziesięć razy tyle. Jeżeli nowa oferta ma być skierowana do użytkowników domowych, to ceny muszą być znacznie niższe. Samsung jest jednak pewny, że w miarę rozszerzania oferty ich dyski będą coraz bardziej popularne na rynku.

Z pewnością SSD o takiej pojemności wystarczyłby na jakiś czas w domowym komputerze. Ostatecznie wszystko sprowadzi się do ceny w jakiej Samsung będzie proponował nowe urządzenie.

Źródło: engadget

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię