Samsung zwiększy produkcję pamięci NAND. Będzie taniej?

Opublikowany: 2018-07-23 przez Damian.Jaroszewski

Samsung zwiększy produkcję pamięci NAND. W ten sposób Koreańczycy chcą zatrzymać ekspansję chińskich marek i przejąć jeszcze większą część rynku niż do tej pory. Ale najważniejsza informacja jest taka, że w końcu powinno być taniej. 

Rynek pamięci NAND to temat rzeka. W dużym skrócie - zapotrzebowanie jest tak duże, że producenci (podobno) nie wyrabiają się z produkcją i modułów cały czas brakuje. A skoro jest ich za mało, to Samsung, SK Hynix czy Micron mogą narzucać wyższe ceny, wiedząc, że i tak zostaną sprzedane. To przekłada się na końcową cenę między innymi dysków, czy też smartfonów. Z drugiej strony chińscy urzędnicy badają czy firmy nie dogadały się za plecami i celowo obniżają produkcję, licząc na wyższe zyski. Ale to już temat na osobny materiał. 

Kluczowe jest jednak to, że Samsung zamierza zwiększyć produkcję. W tym celu przeznaczy w przyszłym roku aż 9 mld dolarów na dział pamięci NAND. To o 2,6 mld dolarów więcej niż w 2018 roku, więc różnica jest znacząca. Większe nakłady mają przełożyć się na zwiększenie produkcji, ale też wprowadzenie zupełnie nowych rozwiązań. Samsung już zapowiedział 90-warstwowe kości V-NAND 5. generacji oraz nowe układy QLC. 

Specjaliści przewidują, że Samsung chce w ten sposób zgarnąć jeszcze większą część rynku, jednocześnie utrudniając ekspansję nowym, chińskim podmiotom, które dopiero wchodzą w ten segment technologicznego świata. Nie można się im dziwić, że zamierzają utrzymać się na pozycji lidera. Jeśli wyjdzie to na dobre użytkownikom, to możemy się nawet cieszyć.

Komentarze

Odpowiadasz na komentarz # - zrezygnuj

Podobne

Ładowanie danych...