Strona głównaWiadomościSapphire wprowadza do sprzedaży specjalne karty graficzne dla górników

Sapphire wprowadza do sprzedaży specjalne karty graficzne dla górników

Podejrzewam, że wielu jest graczy na świecie, którzy chętnie ruszyliby na polowanie przeciwko górnikom i każdemu z nich zabroniłby kupować karty graficzne przez najbliższe 10 lat. Sam do tego grona się zaliczam. Pojawia się jednak niewielkie światełko w tunelu, które zwiastuje poprawę sytuacji. Tym światełkiem są specjalne edycje kart graficznych, stworzone z myślą o kopaczach kryptowalut.

Sytuacja na rynku kart graficznych jest w tym momencie więcej niż tragiczna. Ogromny wzrost zainteresowania kopaniem kryptowalut sprawił, że aktualnie nie da się kupić żadnej z rozsądnych kart graficznych. A jeśli już jakieś modele są dostępne, to ich ceny są absurdalne. Więcej pisałem o tym w zeszłym tygodniu, gdy porównywałem aktualne kwoty z tymi sprzed 2 tygodni. Dla szybkiego przypomnienia, GTX 1060 w wersji 6 GB, który kosztował normalnie 1350-1400 zł, teraz kosztuje nawet 2100 zł. Absurd? Owszem, ale nic nie jesteśmy w stanie z tym zrobić. Co gorsza, niewiele wskazuje na wielką poprawę. – Nic nie wskazuje na poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Problem nie dotyczy tylko i wyłącznie rynku w Polsce, ale całej Europy. Nie mamy jeszcze informacji od naszego dystrybutora na temat jego kolejnych dostaw – powiedział nam Mateusz Pysz ze sklepu Morele.net.

Teraz pojawiło się niewiele, ledwo tlące się światełko w tunelu. Oto bowiem producenci kart graficznych zaczęli dodawać do swojego portfolio modele dedykowane specjalnie górnikom. Pierwszy był Asus, a teraz do tego grona dołącza także Sapphire. W ofercie firmy pojawiło się aż 5 modeli tego typu – jeden oparty na układzie Radeon RX 560 oraz cztery z GPU RX 470. Pierwszy z nich ma tylko jeden port DVI, 4 GB pamięci GDDR5 1750 MHz oraz procesor taktowany częstotliwością 1300 MHz w trybie Boost. Jego TDP to 60 W. Karta powinna oferować około 12-15 MH/s.

Bardzo ciekawie prezentują się modele oparte na Radeonie RX 470. Przede wszystkim dlatego, że Sapphire nie rozróżnia ich tylko ze względu na liczbę pamięci (4 lub 8 GB), ale także producenta kości VRAM. I tak wersje z pamięciami Samsunga są o 10 dolarów droższe od tych z modułami SK Hynix. Dlaczego? Ponieważ uchodzą za bardziej trwałe i łatwiejsze do podkręcania, a to najłatwiejszy sposób na zwiększenie wydajności górniczej. Zresztą modele z pamięciami Samsunga oferują 25-28 MH/s, a z SK Hynix 24-27 MH/s. Różnica niby niewielka, ale w rzeczywistości bardzo znacząca. Karty można zamawiać przedpremierowo na stronie Overclockers UK. Ich ceny to 260 i 300 funtów (4 i 8 GB pamięci Samsunga) oraz 250 i 290 funtów (4 i 8 GB pamięci SK Hynix).

Źródło: TechPowerUp

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię