Strona głównaWiadomościSir Clive Sinclair, pionier i twórca ZX Spectrum, zmarł w wieku...

Sir Clive Sinclair, pionier i twórca ZX Spectrum, zmarł w wieku 81 lat

Świat pionierów cyfryzacji poniósł dużą stratę. Zmarł Sir Clive Sinclair, twórca ZX Spectrum, jednego z najpopularniejszych, pierwszych, domowych komputerów.

Sir Clive Sinclair zmarł w wieku 81 lat, po długiej walce z chorobą. Jego pierwszy duży projekt – ZX80 – był niewielkim, tanim (kosztującym niecałe 80 funtów) komputerkiem, który sprzedał się w liczbie około 50 tysięcy sztuk. Jego następca był o 20 funtów tańszy, co w oczywisty sposób przełożyło się na jeszcze większe zainteresowanie – komputer znalazł 250 tys. nabywców.

sir clive sinclair

Tym samym było to jedno z pierwszych urządzeń, które sprawiło, że komputery mogły trafić “pod strzechy”, na długo przed tym, zanim ktokolwiek pomyślał o urządzeniach klasy PC. Perłą w koronie był trzeci projekt Sir Clive’a, ZX Spectrum, który trafił na rynek w 1982 roku.

Zobacz: John Carmack, Warren Spector i American McGee wystąpią w dokumencie o FPS-ach

Sir Clive Sinclair był znany także jako wynalazca innych ciekawych urządzeń. Zaprojektował między innymi niewielki, trzykołowy, jednoosobowy samochód C5, nazywany “osobistym”. C5 miał napęd elektryczny i kosztował 399 funtów. W razie potrzeby, kierowca mógł napędzać go siłą własnych mięśni.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię