Strona głównaRecenzjeAkcesoriaSPC Gear Axis - test kolejnego świetnego mikrofonu dla streamerów

SPC Gear Axis – test kolejnego świetnego mikrofonu dla streamerów

Firma SPC Gear ma już na koncie kilka udanych zestawów mikrofonowych, jak SM900 i SM950. Kolejny model – SPC Gear Axis – to odrobinę inne podejście do tematu, ale czy równie dobre?

Specyfikacja:

  • Typ: pojemnościowy, charakterystyka – kardioidalna, ósemkowa, dookólna, stereo,
  • Pasmo przenoszenia: 30 – 18000 Hz,
  • Czułość: 120dB
  • Złącza: USB-C,
  • Długość kabla: 2,5 m,
  • Dodatkowe: przełącznik wyciszania mikrofonu, możliwość podłączenia słuchawek, pokrętło gain, możliwość przełączania charakterystyki, możliwość zmiany podświetlenia, wbudowane gniazdo słuchawkowe z regulacją głośności
  • Waga: 575 gramów,
  • Gwarancja: 24 miesiące,
  • Cena: ok 500 PLN

To, co wyróżniało modele SM900 i SM950 to całkiem bogaty zestaw: mikrofon + statyw + popfiltr, wysoka jakość wykonania i parametry za naprawdę atrakcyjną cenę. Model Axis RGB jest nieco droższy od starszych braci, ale od pierwszego kontaktu czuć, że mamy do czynienia z równie dobrym, jak nie lepszym sprzętem.

SPC Gear Axis – design i budowa

Mikrofon został zapakowany w solidne i dobrze wykonane, grube pudełko, wyłożone porządną pianką. Umieszczono w niej, oprócz mikrofonu już zmontowanego ze statywem, kabel USB-USB-C oraz manual. Przewód ma aż 2,5 metra – to aż nadto by komfortowo podpiąć i ustawić nowy sprzęt, zwykle mamy bowiem do czynienia z 2 metrami.

SPC Gear Axis 2

Jeśli zaś chodzi o samo urządzenie, to mamy tutaj przykład solidnego i dobrze wykonanego akcesorium. Całość jest utrzymana w czarnej kolorystyce, z jaśniejszymi elementami popfiltra, którym tym razem (w przeciwieństwie do poprzednich modeli marki) stanowi integralną całość konstrukcji. Po podłączeniu do komputera, popfiltr rozbłyska podświetleniem – do wyboru mamy kilka stałych kolorów świecenia lub tryb, w którym diody przełączają się płynnie pomiędzy kolorami.

SPC Gear Axis 3

SPC Gear Axis to mikrofon do postawienia na biurku i już fabrycznie został osadzony w niewielkim, ale bardzo stabilnym, metalowym statywie. Oczywiście nie obyło się bez koszyczka antywstrząsowego, którego położenie można regulować tak, by mikrofon nachylać pod różnymi kątami. Jak wspomniałem, konstrukcja jest bardzo stabilna (mimo niewielkich rozmiarów całość zestawu waży prawie 600 gramów), aczkolwiek muszę zwrócić uwagę na położenie gniazd USB-C i gniazda słuchawkowego (z potencjometrem głośności) – są w takim miejscu, że ciężko się do nich dostać bez odchylania mikrofonu. Poszczególne elementy zestawu – mikrofon, koszyk i statyw – można rozdzielić, nic nie stoi więc na przeszkodzie, by mikrofon zestawić z innym statywem czy koszyczkiem.

Konstrukcję uzupełniają: pokrętło czułości, będące jednocześnie przyciskiem do zmiany charakterystyki, dotykowy przycisk mute na górze oraz fizyczny przycisk do zmiany koloru podświetlenia, znajdujący się na spodzie. Na koniec mamy jeszcze cztery diody na górze, sygnalizujące jaką charakterystykę mamy aktualnie ustawioną.

Jakość dźwięku w SPC Gear Axis

 Jaka jest jakość nagrań? Poniższe trzy próbki pochodzą z różnych scenariuszy – kiedy mikrofon był w trybie kardioidalnym, a pokoju panowała cisza, następnie to samo ustawienie, ale z muzyką w tle, a na koniec – dla porównania – głos i muzyka w tle, ale mikrofon w trybie dookólnym.

Do samej jakości nagrania nie można mieć moim zdaniem większych zastrzeżeń. Mikrofon stał nieco z boku, mniej więcej w okolicach prawej ręki, a jak słychać na nagraniach – dźwięk jest głośny i wyraźny, może z lekko tylko wyczuwalnym zakłóceniem przy mocniej wymawianych głoskach, ale trzeba bardzo się przysłuchiwać i “wiedzieć czego szukać”, by zwrócić na to uwagę. Korzystając z tego modelu nie powinniście mieć więc żadnych problemów z jakością nagrań, niezależnie od sposobu wykorzystania urządzenia – nieważne czy będzie to streaming, nagrywanie podcastów czy po prostu komunikacja w grach.

To, co mnie jednak zaskoczyło, to fakt jak niewielka jest różnica pomiędzy dwoma ostatnimi nagraniami. W trybie kardioidalnym muzyka w tle jest jedynie odrobinę bardziej cicha niż w trybie dookólnym. Spodziewałem się tutaj nieco większych różnic, ale najważniejsze, że to nagrywany głos wciąż jest wyraźnie słyszalny na pierwszym planie – muzyka w żaden sposób nie utrudnia zrozumienia tego, co zostało wypowiedziane.

Podsumowanie i ocena

 SPC Gear Axis to kolejna udana konstrukcja jeśli chodzi o mikrofony tej marki. Solidnie zbudowany, z wszystkim co niezbędne w zestawie, bardzo dobrymi parametrami, jakością nagrywania, stylowym wyglądem i nadal w rozsądnej cenie. Jedyne czego mi brakuje to chyba tylko jakieś oprogramowanie, ale i bez niego urządzenie radzi sobie bardzo dobrze.

Ocena: 7/10

 

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

1 KOMENTARZ

  1. Nie opłaca się kupować tego mikrofonu ze względu na zakłócenia. Polecam kupić mikrofon tej samej firmy sm950t, który może i wygląda słabiej wizualnie, ale jest bardzo dobry, i nie posiada zakłóceń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię