Strona głównaWiadomościHardwareSprzedaż procesorów AMD w listopadzie w sklepach MindFactory poraża.

Sprzedaż procesorów AMD w listopadzie w sklepach MindFactory poraża.

Jeśli ktoś się zastanawia, jak sprzedają się aktualnie procesory AMD, to odpowiedź jest tylko jedna – bardzo szybko. Według raportu, jaki przedstawił niemiecki sklep z elektroniką MindFactory – Top 20 najlepiej sprzedających się procesorów w listopadzie to w większości AMD. Sprzedano 35 tysięcy procesorów AMD Ryzen i tylko 5 tysięcy procesorów Intel Core.

Tak gigantyczna przewaga AMD w sprzedaży procesorów spowodowana jest dwoma składnikami. Po pierwsze procesory AMD Ryzen 3000, mają bardzo dobry współczynnik jakości do ceny, a procesory AMD Ryzen 5000, okazały się wydajniejsze od jednostek centralnych Intela w prawie każdym teście. Także po wielu miesiącach dominacji Intela, AMD powoli odbiera Intelowi kawałek rynku. Przejdźmy zatem do bardziej szczegółowej analizy.

Najpopularniejszym i najlepiej sprzedającym się procesorem bez względu na producenta jest Ryzen 5 3600, nie jest to dla nas zaskoczeniem. Ponieważ przedstawia on świetny stosunek wydajności do ceny. Ogólnie dzięki lekkim obniżkom cen procesory Ryzen 3000 się świetnie sprzedają. Z wykresu możemy wyczytać, że to one spowodowały tak wysoką całkowitą sprzedaż procesorów AMD. Ponieważ odpowiadają za 67% całkowitej sprzedaży procesorów AMD z Top 20. Procesory z serii Ryzen 5000 to zaledwie 16% całkowitej sprzedaży AMD. Pozostałe 17% stanowią zaś procesory AMD Ryzen 2000 oraz Ryzen 3000G. Więc to nie najnowsza generacja procesorów AMD spowodowała tak gigantyczną przewagę AMD nad Intelem, tylko bardzo dobrze wycenione procesory Ryzen 3000. Owszem Ryzen 5 5600X znajduje się na czwartej pozycji, ale to najprzystępniejszy cenowo Ryzen 5000.

Przyjmując taką optymistyczną narrację, to podobnie przedstawia się sytuacja w pozostałych krajach. AMD wygrywa z Intelem w stosunku siedem do jednego. Widząc tak dużą dysproporcję sprzedaży, można wręcz odnieść wrażenie, że jeśli ten trend potrwa jeszcze parę miesięcy. Nikt nie będzie chciał kupować procesorów firmy Intel i straci ona wszystkich klientów. Jest to bardzo mylne wrażenie, ponieważ dominacja Intela trwała wiele lat i dopiero ostatnie miesiące, zachwiały pozycją niebieskiego giganta.

Według ankiety Steam Survey (wiemy, że nie jest ona w stu procentach adekwatna do sytuacji rynkowej, że istnieją inne platformy itp., ale każdy gracz prawie na 100% posiada konto Steam) procesory AMD to zaledwie 26,91 procent i jest to najnowsza ankieta z listopada. Niestety więc Intel nadal ma przytłaczającą przewagę w tej dziedzinie – 73,09%. Jeśli jednak pokusilibyśmy się o przewidywanie przyszłości. To jeśli AMD nadal odbierałoby klientów Intelowi z taką szybkością, to dopiero na początku roku 2022. AMD miałoby 50% udziałów z całego rynku. Oczywiście zakładając, że Intel w tym czasie nie przeszkadzałby AMD i nie wypuszczał nowych procesorów, nie robił promocji itp.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię