Strona głównaWiadomościSteam Hardware Survey 2017 - na jakim sprzęcie komputerowym grają klienci największego...

Steam Hardware Survey 2017 – na jakim sprzęcie komputerowym grają klienci największego dystrybutora gier elektronicznych?

Z ankiety Steam Hardware Survey przeprowadzonej w czerwcu wynika, że układy graficzne Nvidii są najczęściej wybierane przez użytkowników Steam. Najpopularniejszą kartą jest GTX 1060.

W trakcie poprzedniego miesiąca Steam rozesłał do swoich użytkowników krótką ankietę, której głównym celem było wyłonić najpopularniejsze podzespoły wykorzystywane przez graczy. Nie wiadomo ile spośród 125 milionów aktywnych użytkowników przystapiło do anonimowej sondy. Jednakże manipulacja wynikami nie jest nawet brana uwagę. Otrzymane wyniki odzwierciedlają procentową wartość udziałów Intela, Nvidii oraz AMD w sektorze kart graficznych oraz procesorów.   

W przypadku kart graficznych pozycja Nvidii zdaje się niezagrożona. Ma ogromną przewagę nad „Czerwonymi”, aż trzykrotnie wyprzedzając liczbę GPU używanych przez graczy. Mocno również zarysowuje się sytuacja na przestrzeni CPU. Intel, prawie że prowadzi monopol na procesory, bowiem przebywa w ponad 80% komputerów. Istotna jest informacja o mocy obliczeniowej procesorów. Połowa użytkowników korzysta na codzień z modeli wyposażonych w 4 rdzenie fizyczne. Pozostałe 42% w dalszym ciągu kurczowo trzyma się 2 rdzeni, a 1,5% mniej wymagających graczy hoduje 1-rdzeniówki.

 

Najciekawsza informacja dotyczy jednak kart graficznych. Od lutego do czerwca zwiększyła się liczba właścicieli GTX 1060 o 1,1 p.p. Jest to aktualnie najbardziej rozchwytywany model karty. Z tronu musiał ustąpić GTX 780 Ti, który jeszcze w maju siedział na najwyższym stopniu podium. Podobna historia spotkała GTX 970. Do niedawna uważana była za najlepszą, bowiem oferowała świetny stosunek ceny do wydajności. Jej miejsce zastąpił wspomniany GTX 1060, który w chwili premiery kosztował o $70 mniej i mocą jest porównywalny do GTX 980.

Interesująco wygląda także lokata RX 480, niejako bezpośredniego konkurenta GTX 1060. AMD znalazło się daleko za czołówką. Jak się okazało jest jedną z nielicznych kart, które zanotowały spadek. Nawet jedna z najdroższych kart na rynku GTX 1080 trafiała do komputerów częsciej niż RX 480 kosztujący wówczas $300 mniej. Trzeba wziąć pod uwage, że bieżący ranking może się w ciągu kilku miesięcy drastycznie zmienić przez wzgląd na nagłą zmianę cen kart graficznych.  

Źródło: wccftech.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię