Strona głównaWiadomościSteam rezygnuje z płatności w Bitcoinach

Steam rezygnuje z płatności w Bitcoinach

Valve kończy wsparcie dla zakupów w sklepie Steam w Bitcoinach, jako powód podając wysokie opłaty i zmienność kursu.

Oto jak przedstawiciele Valve tłumaczą swoją decyzję na forum: „W ciągu kilku ostatnich miesięcy zauważyliśmy wysoką niestabilność jeśli chodzi o kurs Bitcoina i znaczący wzrost opłat, które towarzyszą transakcjom z wykorzystaniem tej waluty. Dla przykładu: opłaty związane z transakcjami dokonanymi przez użytkowników pobiły w tym roku rekordy, siegając 20 dolarów za pojedynczą transakcję w ciągu ostatnich tygodni – w porównaniu do 0,20 dolara kiedy uruchamialiśmy płatność w Bitcoinach. Niestety, Valve nie ma żadnej kontroli nad wysokością opłat dodatkowych, co skutkuje bardzo wysokimi cenami zakupu gier, jeśli nabywca decyduje się zapłacić w tej walucie. A dodatkowe problemy pojawiają się gdy kurs waluty zaczyna dramatycznie spadać lub błyskawicznie wzrastać.”
Przedstawiciele Valve mówią, że zmienność kursu w najpopularniejszej krypto walucie w ciągu ostatnich kilku miesięcy osiągnęła ekstremalny poziom, tracąc 25% swojej wartości w ciągu kilku dni, by potem po raz kolejny pobić rekordy, osiągając wartość 12 tysięcy dolarów za 1 BTC. W tym okresie przebiła m.in. swoją wartość o 1000 dolarów w ciągu 24 godzin.

Oto jak Valve wyjaśnia dlaczego takie skoki mają wpływ na zakupy za pośrednictwem Steam:

” Kiedy dokonuje się zakupów na Steam, klient przelewa nam określoną ilość Bitcoinów za cenę gry, plus opłaty dodatkowe – wymagane przez sieć Bitcoin. Wartość waluty jest gwarantowana jedynie przez pewien krótki okres czasu, więc jeśli transakcja nie zamknie się w jego trakcie, to cena całkowita ulegnie zmianie. W ostatnim czasie ta różnica stała się na tyle duża, że mogła w istotny sposób wpłynąć na końcową cenę zakupu.”

Według Valve te rozbieżności cenowe normalnie skutkowałyby zwrotem środków lub koniecznością dopłacenia przez użytkownika w przypadku tradycyjnych, bardziej stabilnych walut. Ale w przypadku Bitcoina takie rozwiązania nie wchodzą w grę ze względu na to, że są zbyt kosztowne. „W tym momencie nie możemy sobie pozwolić na utrzymywanie Bitcoina jako jedną z dostępnych walut. Musimy najpierw na nowo ocenić czy dopuszczenie do korzystania z niej jest dla nas i dla całej społeczności zebranej wokół Steam w ogóle jeszcze opłacalne .”

Źródło: Polygon

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię