Strona głównaWiadomościSteam wprowadza nowe zasady oceniania gier. Głos głosowi nierówny

Steam wprowadza nowe zasady oceniania gier. Głos głosowi nierówny

Chcesz by Twój głos liczył się na platformie Steam? Musisz kupić grę bez pośredników.

Zmiany na Steamie są kosmetyczne i nie tyczą się poprawy wydajności aplikacji lub jakiś dodatkowych funkcji, a jedynie nowego regulaminu liczenia głosów oddanych na gry z biblioteki. Od tej pory zebrane głosy Valve podzieli na ważne (niepodliczane w systemie) i ważniejsze. Kryterium dyskryminacji klienta jest już po testach i w kilka dni na stałe zagości u cyfrowego dystrybutora gier.

Nowe rozporządzenie Valve ma uderzyć w graczy, którzy dokonują zakupów pełnych wersji gier poza Steamem, w tym również produkcji aktywowanych w fazie early access. Działanie to jest podyktowane zawyżonymi ocenami gier, ilością głosów, które nie powinny pojawiać się na karcie tytułu. Tu między innymi chodzi o z duplikowane oceny i recenzje, zarówno powtarzające się w całości przekazu tekstowego lub modyfikowane tylko po to, by zwiększyć średnią ocenę ulubionej gry.

Rozwiązanie zaproponowane przez Valve ma również drugie dno. Ma zablokować marketingowe zagrywki developerów, którzy współpracują z firmami z branży social-media. Opłacani „tajni agenci” podszywają się pod graczy i wystawiają pochlebne opinie nt. wydanych produkcji. Negatywnie odbija się to na wizerunku gier, które mają zapisaną w karcie mniejszą ogólną ilość oddanych głosów, ale więcej tych nie zmanipulowanych. Ma to wpływ na wyświetlanie się produkcji w kategoriach popularności, co niejako spycha nawet te lepsze gry na dalsze pozycje. Valve postanowiło odciąć pępowinę i zamknąć furtkę dla nieuczciwych deweloperów. Od tej pory, kto nie posmaruje w dalszym ciągu będzie mógł wydać opinię oraz wystawić ocenkę, ale system, kolokwialnie mówiąc, będzie miał ją w swoim poważaniu.

Źródło: steam.com, kotaku.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię