Wstęp

Strona głównaRecenzjeTani komputer do gier. Testujemy konfigurację Core i5-6500 z Radeonem RX 580

Tani komputer do gier. Testujemy konfigurację Core i5-6500 z Radeonem RX 580

Wstęp

Kupno komputera do gier to zazwyczaj bardzo kosztowny proces. Wydanie 5 czy 10 tys. złotych nie jest żadnym problemem. Z naszych obserwacji wynika jednak, że większość osób pragnie kupić ciekawy zestaw w cenie do 3-4 tys. zł. Właśnie dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak w najnowszych grach sprawdzi się rozsądny cenowo i wydajnościowo duet Core i5-6500 i Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ 4 GB.

Gracze to najbardziej wymagająca grupa użytkowników komputerów. Nie zadowoli ich byle jaki procesor, słaba karta graficzna i mała ilość pamięci RAM. Każdy gracz chce mieć jak najmocniejszy zestaw, aby wszystkie najnowsze gry móc uruchamiać w najwyższych ustawieniach graficznych. Jednak zakup odpowiedniego sprzętu wiąże się ze sporym wydatkiem. Naprawdę dobry komputer dla gracza to wydatek przynajmniej 5-6 tys. złotych, przy czym niełatwo ustalić górną granicę. Niektórym trudno zmieścić się i w 10 tys. złotych.

Właśnie dlatego postanowiliśmy przetestować, jak sprawdzi się komputer z rozsądną specyfikacją. Na testy trafiła do nas grafika Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ z 4 GB pamięci VRAM, którą włożyliśmy do komputera z procesorem Core i5-6500, 10 GB pamięci RAM DDR3 1333 MHz oraz płytą główną MSI B150M PRO-VDH D3. Za magazyn danych posłużyły nam dwa dyski – SSD o pojemności 240 GB oraz HDD o pojemności 1 TB. Za chłodzenie CPU odpowiadał referencyjny cooler, dostarczany razem z układem, chociaż zastosowaliśmy pod nim nieco lepszą pastę Arctic Cooling MX2. Całość zamknęliśmy w nieco wysłużonej już obudowie Cooler Master Elite 330U. Nie jest to specjalnie wygórowana specyfikacja. Można wręcz powiedzieć, że pewne elementy wymagałaby zaktualizowania. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim budżetową płytę główną oraz stare już pamięci RAM DDR3 o niskiej częstotliwości taktowania 1333 MHz. Jednak uznaliśmy, że w wielu komputerach znajdują się wciąż podobne podzespoły, a naszym celem jest sprawdzenie, jak taki zestaw będzie się sprawować po wyposażeniu go przede wszystkim w nową kartę graficzną. Jak już wspominałem, wybór padł na nowoczesnego Radeona RX 580 z 4 GB pamięci VRAM.

Od razu uprzedzę pytania, nie interesowały nas w tym przypadku testy głośności, ponieważ nie jest to gotowy zestaw, który można kupić w którymś ze sklepów. Pragniemy tylko odpowiedzieć na pytanie, czy taka specyfikacja poradzi sobie w najnowszych grach. Pominęliśmy też sprawdzanie zużycia energii, ponieważ – nie ma co się oszukiwać – gracze raczej nie zastanawiają się, ile prądu z gniazdka ciągnie ich komputer. Ma być wystarczająco wydajny, aby pograć w Wiedźmina 3, Overwatcha, CS:GO lub Mass Effect: Andromeda. Testy były przeprowadzane na systemie operacyjnym Windows 10 Pro w wersji 64-bitowej.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię