Strona głównaRecenzjeHardwareTenda TX3 AX1800 – recenzja routera

Tenda TX3 AX1800 – recenzja routera

Przetestowaliśmy nowy produkt Tendy, dwupasmowy, gigabitowy router AX1800, który pozwala na transfery do 1775 Mbps. Po pierwszych testach TX3 imponuje nie tylko szerokim wachlarzem możliwości, ale również stosunkiem ceny do jakości.

Specyfikacja:

Standardy i protokoły: IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3ab
Interfejs: 1*10/100/1000Mbps WAN port; 3*10/100/1000Mbps LAN ports
Antena: 4*6dBi Antena zewnętrzna
Przyciski: 1 WPS, 1 przycisk resetu
Zasilanie:
Input:AC 100-240V~50/60Hz 0.6A
Output:DC 12V⎓1A

Wymiary: 237.6×153.1x45mm
LED: SYS*1
Standardy połączenia bezprzewodowego:
IEEE 802.11ac/a/n/ax 5GHz
IEEE 802.11b/g/n/ax 2.4GHz

Prędkość:
5GHz: do 1201Mbps
2.4GHz: do 574Mbps

Częstotliwość: 2.4 & 5GHz

Zaraz po otworzeniu pudełka rzuca się w oczy fakt, jak niewiele rzeczy znajduje się wewnątrz. Oprócz standardowej instrukcji znajdziecie w środku kabel zasilający, kabel Ethernet i router gotowy w zasadzie do działania. Wystarczy tylko wyprostować cztery zewnętrzne anteny, podłączyć router do prądu oraz Internetu i po kilku minutach można obserwować efekty świeżo zakupionego sprzętu. Doceniam w tym aspekcie prostotę i brak jakichkolwiek komplikacji. Nawet osoby zupełnie nieobeznane w temacie TX3 uruchomią w ciągu kilku minut.

Tenda TX3 AX1800

Wizualnie AX1800 prezentuje się bardzo dobrze. Z tyłu jest dosyć wysoki, znajdują się tam trzy wejścia ethernetowe, jedno WAN, przyciski resetu i WPS oraz zasilanie. Dalej plastikowa obudowa znacznie się obniża, staje się bardziej opływowa i z przodu zawęża nieco do środka niczym supersamochód. Biały kolor mocno odbiega też od routerów Tendy, które mieliśmy okazję do tej pory testować. Zarówno AC18 1900, jak i 2100 były raczej czarne i płaskie. AX1800 przełamuje nieco nasze dotychczasowe doświadczenie z routerami Tendy i wychodzi mu to na duży plus.

Pod względem technicznym TX3 to połączenie dwuzakresowego pasma nadawania z Wi-Fi 6, które staje się standardem we współczesnych routerach. W paśmie 2,4Ghz AX1800 obsługuje prędkość do 574Mbps, a w 5Ghz do 1201 Mbps. Ponadto, procesor 1,5Ghz ma dbać o szybsze i stabilne Wi-Fi, a sieć wspiera klasyczny protokół WPA3. Tutaj Tenda spełnia większość podstawowych wymagań i zapewnia bezpieczeństwo oraz przepustowość, jakich oczekujemy od nowego routera w dzisiejszych czasach.

Tenda TX3 AX1800

TX3 testowałem w swoim mieszkaniu, na komputerze stacjonarnym, laptopie Lenovo ThinkPad X1 Carbon, telefonie Samsung Galaxy S8 oraz paru innych urządzeniach, które miały na celu obciążyć nieco sieć. W mieszkaniu mam światłowód o teoretycznej prędkości 1 GB/s i na co dzień korzystam ze standardowego routera Orange, Funbox 3.0. Na speedtestach na komputerze stacjonarnym TX3 osiągał wyniki bardzo podobne do mojego Funboxa.

Dużo większą różnicę pomiędzy Funboxem a TX3 było jednak widać w przypadku Wi-Fi. Router Tendy osiągał podobne prędkości w okolicach 330 Mbps w odległości trzech metrów od routera. Dużo lepiej prezentowała się z kolei siła sygnału. W sypialni, oddzielonej od routera dwiema ścianami, mój telefon potrafi regularnie gubić zasięg Wi-Fi, a prędkość na speedteście spada z ok. 330 Mbps do 100 Mbps. W tym samym miejscu TX3 osiąga wyniki nawet dwa razy lepsze, oscylujące w okolicach 200 Mbps. Mogę komfortowo poruszać się w rezultacie po całym mieszkaniu, zarówno z moim telefonem, jak i laptopem, a nawet usiąść na balkonie, nie martwiąc się o utratę sygnału.

Chociaż siła sygnału robi wrażenie, najlepszym aspektem TX3 jest bez wątpienia obsługa Wi-Fi 6. Jest to funkcja, która w zeszłym roku stała się standardem w większości nowych routerów i pozwala znacząco zwiększyć komfort użytkowania internetu. W dzisiejszych czasach z routerem łączą się bowiem już nie tylko laptop czy telefon, ale nawet pralki i lodówki. W moim przypadku do Wi-Fi potrafią być podłączone w jednym momencie telefon, laptop, Nintendo Switch i tablet. Nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, gdzie do tego zestawu dochodzi też zegarek i cały zestaw urządzeń drugiego, trzeciego lub nawet czwartego domownika. Kiedy kilka rzeczy zaczyna korzystać z internetu w jednym momencie, prędkość znacząco spada, a router przestaje radzić sobie z obciążeniem z tylu różnych stron. Wi-Fi 6 zostało stworzone z myślą właśnie o takich sytuacjach i teraz, kiedy coraz więcej firm wspiera tą nową technologię, warto rozważyć ulepszenie swojego routera.

Tenda TX3 AX1800

TX3 AX1800 to solidny, wydajny router, który może znacząco wpłynąć na komfort korzystania z internetu w wielu domach. Nowy sprzęt Tendy dodatkowo zyskuje w oczach, kiedy weźmiemy pod uwagę jego cenę. Polepszyć swój internet możecie bowiem już za 200-250 złotych. Chociaż TX3 nie spełni oczekiwań najbardziej wymagających klientów, brakuje chociażby wejścia USB, router ten może pochwalić świetnym stosunkiem ceny do jakości, który wystarczy po prostu wyjąć z pudełka i podłączyć do prądu, żeby dostrzec skok w prędkości i sile naszego Wi-Fi.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Tomasz Alicki
Szef działu gier. Miłośnik esportu, weteran Call of Duty i zapalony gracz Action RPG. W wolnych chwilach Netflix, dobra książka i World of Warcraft.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię