Wstęp

Strona głównaRecenzjeHardwareTest klawiatury opto-mechaniczej ASUS TUF Gaming K7, czyli historia pewnej miłości

Test klawiatury opto-mechaniczej ASUS TUF Gaming K7, czyli historia pewnej miłości

Wstęp

Od wielu lat zdecydowanie więcej piszę wykorzystując klawiaturę i komputer niż kartkę i długopis.  Dlatego dużą uwagę przykładam do klawiatury. Jestem także graczem, a to sprawia, że mam większe wymagania wobec sprzętu. Tym razem na moje biurko trafiła paczka, w której znalazłem kompletny zestaw łączący w sobie wygodę pisania, ale przede wszystkim zdecydowanie lepszą jakość grania oraz efektowny wygląd.

Mówiąc trochę jaśniej w paczce znajdowała się klawiatura, mysz oraz podkładka pod mysz. Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami moimi wrażeniami na temat korzystania z klawiatury, którą jest ASUS TUF Gaming K7. Jest to jedno z najmłodszych dzieci Asusa. Klawiatura została zaprezentowana podczas tegorocznych targów CES, które odbyły się w Las Vegas. K7 jest klawiaturą optyczno-mechaniczną i jak twierdzi sam producent jest szybsza niż mrugnięcie powieką. To, co odróżnia jej konstrukcję od zwykłej klawiatury mechanicznej to sposób w jaki rejestrowany jest fakt wciśnięcia klawisza. Standardowe klawisze mechaniczne wykorzystują dwa metalowe elementy, których zetknięcie zamyka obwód i daje informację o wciśnięciu klawisza. W przypadku przełączników opto-mechanicznym brak jest elementów metalowych, jednocześnie zachowujemy to, co najlepsze z przełączników mechanicznych, czyli doskonałą gładkość ruchu podczas wciskania klawisza oraz charakterystyczny przyjemny dla ucha dźwięk kliknięcia. I dalej zaczyna działać fizyka, po wciśnięciu klawisza wałek przełącznika przerywa wiązkę światła podczerwonego powodując aktywację klawisza.

Standardowe przełączniki mechaniczne wymagają opóźnienia odbicia wynoszącego ok. 5 ms, aby jedno kliknięcie nie było rejestrowane, jako kilka. W przypadku konstrukcji optycznej nie ma takich ograniczeń, a wymagany czas został skrócony do 0,2 ms. Dla porównania mrugnięcie powieką zajmuje nam od 300 do 400 ms.

Ale dojść już teorii skupmy się bezpośrednio na naszej dzisiejszej gwieździe i przyjrzyjmy się nieco bliżej parametrom technicznym K7.

 • Typ klawiatury: pełnowymiarowa
 • Model: ASUS TUF Gaming K7
 • Przełączniki: opto-mechaniczne tactile
 • Podświetlenie: RGB wsparcie AURA Sync
 • Masa: klawiatura 794 g, podkładka pod nadgarstki 194 g
 • Wymiary: klawiatura 439 x 131 x 37 mm, podstawka pod nadgarstki 439 x 77 x 18 mm

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

1 KOMENTARZ

 1. Witam.

  Interesuje mnie, czy do tej klawiatury są dołączone dwa rodzaje przełączników: linear oraz tactile, czy to są dwa różne modele klawiatur: jeden model występuje z przełącznikami typu linear drugi model z przełącznikami typu tactile ? Szukam o tym informacji i nigdzie nie mogę znaleźć. Na rynku występuje jeden model klawiatury TUF Gaming K7. Więc jak wybiera się rodzaj tych przełączników ?
  Ponadto oglądając materiały z „unboxing” tej klawiatury, nigdzie nie zauważyłem „woreczka” z przełącznikami do ewentualnej wymiany. O co tutaj chodzi ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię