Strona głównaWiadomościTest wydajności: Intel Core i9-10850K - sprawdzamy jak 10 rdzeni sprawdza się...

Test wydajności: Intel Core i9-10850K – sprawdzamy jak 10 rdzeni sprawdza się w graniu

Dziesiąta generacja procesorów Intela to już szósta rodzina procesorów domowych Intela oferowana w procesie litograficznym 14 nm. Wcześniejsze to Broadwell, Skylake, Kaby Lake, Coffe Lake oraz Coffe Lake Refresh. Prezentowany właśnie procesor Intel Core i9-10850K pochodzi z ostatniej rodziny Comet Lake S i też wykonany jest w litografii 14 nm.

Oczywiście sama nazwa 14 nm to tylko slogan reklamowy, ponieważ nie określa on innych istotnych parametrów technologicznych np.: prędkości przełączania tranzystorów ich gęstości czy chociażby energooszczędności. Dlatego nie możemy powiedzieć, że 14 nm z procesorów Comet Lake S jest równe 14 nm z pierwszych procesorów 14 nm Broadwell. Przez lata Intel wprowadził wiele zmian do tego procesu litograficznego. Począwszy od zmian topologicznych a na chemicznych, kończąc. Aktualnie procesory Intela są dużo lepiej selekcjonowane, aby mogły być sprzedawane z parametrami możliwie jak najbliższymi swoich maksymalnych możliwości. Wprowadzono procesory bez zintegrowanych układów graficznych (modele oznaczone literą F). W dziewiątej generacji Intel z powrotem przylutował IHS do rdzenia procesora, aby poprawić możliwości odprowadzania ciepła oraz ułatwić osiągnięcie jak najwyższego taktowania procesora.

Intel Core 10 gen. – zmiany względem 9 generacji.

Intel prezentując procesory Core 10 generacji, postawił na ewolucję, więc procesory serii Core i9 otrzymały dwa dodatkowe rdzenie, więc do czynienia mamy teraz z procesorem dwudziestowątkowym. Lecz żeby to było możliwe, wielkość fizyczna tych rdzenia została zmniejszona z ok. 0,775 mm do ok, 0,500 mm. Dzięki temu zabiegowi wszystkie procesory Intela 10 generacji osiągają wyższe częstotliwości pracy oraz mają większą liczbę wątków.

Intel w procesorach Core i9 oraz Core i7 10 generacji wsparł oficjalnie możliwość uruchomienia pamięci DDR4 2933 MHz. Oczywiście nie wiąże się to ze zmianami w kontrolerze pamięci tylko z zapewnieniem, że takie pamięci, będą działały z tymi procesorami, a jeśli będą jakieś problemy, to Intel postara się im zaradzić. Dla graczy, którzy sami sterują szybkością pamięci i ewentualnie ją podkręcają, ta deklaracja nic nie zmienia. Możliwości OC pozostają na nie zmienionym poziomie.

Decydując się na zakup procesora z literą K, w zestawie nie otrzymujemy układy chłodzenia. Więc tylko od nas zależy, jakie mu chłodzenie mu zapewnimy. Oczywiście najlepsze chłodzenie zapewni schładzacz powietrzny z wysokiej półki lub układ chłodzenia wodnego all-in-one. W tym teście zdecydowaliśmy się właśnie chłodzenie wodne SilentiumPC Navis 360.

Intel Core i9-10850K – taktowanie i tryb turbo

Core i9-10850K działający zgodnie z parametrami fabrycznymi bardzo często przekracza taktowanie 5,0 GHz, odpowiedzialne za to są mechanizmy turbo, w które wyposażony jest ten procesor.

Intel Core i9-10850K
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
5200 5200 5100 5000 4900 4800 4800 4800 4800 4800

Tabela przedstawia liczbę obciążonych rdzeni i maksymalne ich taktowanie w (MHz).

Wszystkie procesory Intel Core i9-10000 mają potrójny mechanizm turbo, stąd różne częstotliwości są dostępne dla poszczególnych rdzeni.

  • Turbo Boost – czyli, „podstawowe turbo”, które działa pod warunkiem, gdy spełnione są następujące wytyczne: procesor nie przekracza temperatury krytycznej, budżetu energetycznego oraz obciążona jest odpowiednia liczba rdzeni. W tym trybie maksymalna częstotliwość, z jaką może pracować procesor to 5,0 GHz
  • Turbo Boost Max Technology 3.0 – to drugi rodzaj turbo, który znany jest z wcześniejszych procesorów Cascade Lake X lub Skylake X. Technika ta pozwala na przyspieszenie wybranych rdzeni o kolejne 100 MHz, do jej włączenia niewymagane jest żadne dodatkowe oprogramowanie. Domyślnie z tego przyspieszenia może skorzystać jeden lub dwa rdzenie. Maksymalna częstotliwość rdzenia dla tego trybu to 5,1 GHz
  • Thermal Velocity Boost – to ostatni rodzaj turbo, przyspiesza on procesor o kolejne 100 MHz, pod warunkiem, że spełnione warunki termiczne – w przypadku Comet Lake S, temperatura każdego rdzenia nie może przekraczać 70 °C.

Wszystkie tryby turbo w procesorach Intel Core i9-10000 sumują się, dzięki temu testowany procesor może w trakcie pracy osiągnąć taktowanie nawet 5,2 GHz, ale tylko w momencie jak, żaden z rdzeni nie przekracza temperatury 70 °C i tylko jeden lub dwa wybrane rdzenie. Słabsze procesory Intel Core i7 pozbawione zostały Thermal Velocity Boost, a pozostałe procesory Intel Core i5 oraz i3 dostępny mają tylko podstawowy „turbo boost”

Oczywiście tryby turbo zależne są od budżetu energetycznego. Niestety Intel nie publikuje szczegółowej tabeli progów turbo, podaje za to rekomendowane progi energetyczne.

Model krótkotrwały limit (PL2) długotrwały limit (PL1) TDP
Core i9-10850K 250 W, 56 sek. 125 W, nieograniczony czas. 125 W

Podanie tych limitów, duży krok w stronę przejrzystości w polityce Intela. Dzięki temu wiemy, jakie warunki muszą spełnić producenci płyt głównych, żeby wydajność procesorów Intel Core 10000 była zawsze na zbliżonym poziomie. Do tej pory Intel nie podawał tych parametrów, więc producenci płyt głównych mogli dowolnie je interpretować, stąd pojawiały się różnice w wydajności procesorów Core 8000 / 9000 na różnych płytach głównych. Po prostu niektórzy producenci w swoich płytach głównych instalowali mechanizmy, które całkowicie ignorowały limity mocy, a w przypadku innych producentów nawet podstawowe limity nie były spełniane. Aktualnie Intel wymusza na producentach płyt głównych spełniania bazowych limitów.

Intel Core i9-10850K – z jaką częstotliwością pracuje ten procesor

Deklarowane przez producenta maksymalne taktowanie procesora na poziomie 5,2 GHz w trakcie naszych testów praktycznie się nie pojawiało, nawet przy mniej wymagających zadaniach, gdzie obciążony był pojedynczy rdzeń.

W trakcie intensywnego grania w gry przez większość czasu procesor pracował z częstotliwością 4,8 – 4,9 GHz, sporadycznie przyspieszając do 5,0 GHz.

Sprawdziliśmy też jego zachowanie z popularnym benchmarkiem Cinebench R20, taktowanie w tym programie przez 56 sekund wynosiło 4,8 – 4,9 GHz, a po tym czasie obniżało się do 4,0 GHz dla wszystkich rdzeni. Trochę ten wynik nas rozczarował.

Żeby faktycznie osiągnąć deklarowane przez producenta 5,2 GHz trzeba dysponować, bardzo wydajnym układem chłodzenia, czy udało nam się zmusić procesor do pracy z tą częstotliwością, dowiecie się z dalszej części testu.

Intel Core i9-10850K – platforma testowa

Na potrzeby tego testu i kolejnych zmieniliśmy platformę testową na wydajniejszą. Karta graficzna, jakiej używaliśmy to Gainward GeForce RTX 3090 Phoenix GS. Na tę chwilę to najwydajniejsza karta graficzna do gier. Pamięci Patriot Viper LED Red DDR4 3000 16 GB (2 × 8 GB) podkręciliśmy do wartości 3600 MHz. Płyta główna, na której uruchomiliśmy naszą platformę testową, to ASUS ROG Maximus XII Extreme, więc o możliwości podkręcania się nie martwiliśmy. Zasilacz to SilentiumPC Supremo FM2 750 W. Dopełnieniem platformy testowej jest chłodzenie procesora SilentiumPC Navis 360, które powinno wystarczyć do chłodzenia 20 wątkowego procesora Intela.

Intel Core i9-10850K – wydajność w grach

F1 2020

Shadow of the Tomb Raider

Metro Exodus

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Battlefield V

Horizon Zero Dawn

Red Dead Redemption II

Fortnite

Call of Duty: Warzone

Valorant

Assassin’s Creed Odyssey

Intel Core i9-10850K – wydajność w programach

Nasz portal głównie zajmuje się grami, ale byłoby grzechem nie sprawdzić jak, tak wydajny procesor sprawuje się w zastosowaniach innych niż gry. Wzięliśmy pod uwagę trzy testy. renderowanie obrazu w benchmarku Cinebench R20, szybkość obsługi stron www, przy użyciu testu Speedometer 2.0 oraz kompresowanie plików przy użyciu 7-zip (archiwum do kompresji ma pojemność 10 GB, w jego skład wchodzą małe oraz duże pliki)

Speedometer 2.0 117 pkt.
7-Zip 97 sek.
Cinebench R20 5839 pkt.

 

Intel Core i9-10850K – podkręcanie

Testowany egzemplarz na nasze zabiegi podkręcania z jednej strony reagował bardzo pozytywnie, ponieważ nie stawiał, żadnych oporów, przed wartościami, jakie ustawialiśmy. Problemem okazała się wydajność układu chłodzenia, którym dysponowaliśmy. Okazało się, że zestaw AiO z chłodnicą 360 mm, nie jest w stanie schłodzić tego procesora po umiarkowanym OC. Dlatego podamy dwie wartości, do jakich udało nam się podkręcić ten procesor jedna, będzie odnosiła się do gier, a druga do programów. Zaczniemy od gier. Najwyższą stabilną częstotliwością, jaką udało się ustawić dla wszystkich rdzeni to 5,2 GHz. Jest to zwiększenie częstotliwości rdzenia o 8,5%, oczywiście przekłada się to zwiększenie generowanej liczby klatek na sekundę w grach, ale jest to wartość w okolicach 5%. W Wiedźminie 3: Dziki Gon średnia liczba klatek na sekundę z 161 kl./s, podskoczyła do 169 kl./s, jest to więc znikomy wzrosty wydajności. Drugim tytułem, w którym sprawdzaliśmy wydajność CPU to Assassin’s Creed Odyssey, w jego przypadku wzrost wydajności to średnio 5 klatek na sekundę.

Inaczej przedstawia się sytuacja w programach. W ich przypadku maksymalne stabilne taktowanie procesora, jakie udało nam się ustawić to 4,8 GHz dla wszystkich rdzeni. Ponownie ograniczał nas niestety układ chłodzenia. Ponieważ już po kilku minutach pracy temperatura procesora dochodziła do 91- 92 °C. Zwiększenie tej częstotliwości o dodatkowe 100 MHz  niestety powodowało już przekroczenie progu temperatury krytycznej. Wzrost wydajności, jaki mogliśmy zaobserwować w tym przypadku bardzo dobrze ukazuje wynik w Cinebench R20. Przed OC osiągnęliśmy – 5839 pkt, a po OC – 6093 pkt, więc przyrost jest jak najbardziej zauważalny.

Niestety nadal uważamy, że ten procesor ma bardzo niski potencjał OC, a dodatkowo podkręcenie powoduje, że jego zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie z 125 W do 250 W, czyli jest dwukrotnie wyższe.

Intel Core i9-10850K – temperatura pracy oraz pobór prądu

Jak pisaliśmy wcześniej wszystkie modele procesorów Intela oznaczone literą K, dostarczane są bez układu chłodzenia. Więc to od nas będzie zależeć, jak dobrze schłodzimy nasz nowy procesor. My użyliśmy bardzo wydajnego układu chłodzenia firmy SilentiumPC. Bez podkręcania procesora, zapewniał on bardzo przyzwoite osiągi i temperatura procesora nieznacznie przekraczała 72 stopnie Celsjusza, ale po OC wyła już na granicy temperatury krytycznej, ponieważ potrafiła przekraczać 95 °C dochodząc do 99 stopni Celsjusza.

Pobór prądu procesora w trakcie rozgrywki wynosił od 95 W do 125 W i praktycznie tej wartości nie przekraczał. W zastosowaniach bardziej profesjonalnych potrafił pobierać 250 W przez pierwsze 56 sekund, następnie obniżaj zapotrzebowanie na prąd do 125 W. W spoczynku procesor pobierał średnio 15 W.

Intel Core i9-10850K – podsumowanie

Wydajny procesor to podstawa każdego komputera dla gracza. Ponieważ to drugi z najważniejszych komponentów odpowiadających za końcową wydajność. Jednocześnie pierwszy, który staje się wąskim gardłem w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Potwierdza to zachowanie karty GeForce RTX 3090, która nie była obciążona w stu procentach w żadnym z testów w tej rozdzielczości. Jest to zjawisko normalne, a nawet pożądane w przypadku testu procesora. Łatwiej wtedy ocenić faktyczną wydajność CPU. Testowany Intel Core i9-10850K, przez naszą procedurę testową przeszedł bardzo szybko i bez najmniejszych problemów. Wyniki, jakie osiągnął, stawiają go w czołówce procesorów do gier i myślimy, że żaden gracz nie będzie zawiedziony jego wydajnością, jeśli w jego komputerze do grania zagości procesor Intel Core i9-10850K. Konkurencją dla tego procesora jest Ryzen 7 5800X, ale na tę chwilę jeszcze go nie testowaliśmy, ale porównując wyniki, jakie osiąga procesor AMD to testowany Core i9-10850 równa się z nim wydajnością.

Oczywiście testowany procesor nie jest pozbawiony wad. Tak mocne wyżyłowanie procesora spowodowało, że możliwości OC tego CPU są minimalne, naszym zdaniem najlepiej jest pozostawić procesor w ustawieniach fabrycznych i pozwolić działać mechanizmom turbo, które będą na bieżąco sterowały częstotliwością poszczególnych rdzeni. Kolejną wadą jest konieczność zakupienia bardzo wydajnego układu chłodzenia, ponieważ procesor ten potrafi bardzo mocno się nagrzewać. Możemy jeszcze minimalnie skrytykować cenę tego procesora, bardzo byśmy chcieli, żeby spadła ona poniżej dwóch tysięcy złotych, wtedy zrównałaby się z AMD Ryzen 9 3900X. Poza tymi małymi wadami jest to najwydajniejszy procesor, jaki do tej pory testowaliśmy, więc bez żadnego skrępowania możemy przyznać mu wyróżnienie za bardzo dobre osiągi w grach.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

2 KOMENTARZE

  1. i gdzie jest te 5.3 Ghz?? Aio 360mm, dobra obudowa, w grach 65 stopni i maks 5.1 , zaden program do pomiaru taktowania tego nie widzi zeby gdzies było 5.3. Jak zwykle zrobili konsumentów na szaro. tyle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię