Advertisement
Strona głównaPoradnikiGryTOP 10 - Najlepsze gry RTS, w które musisz zagrać

TOP 10 – Najlepsze gry RTS, w które musisz zagrać

Strategie czasu rzeczywistego swój okres świetności wydają się mieć już za sobą. Gatunek jednak nie umarł, czego świetnym przykładem jest chociażby Warcraft III Reforged, czyli odświeżona wersja klasyka sprzed prawie osiemnastu lat. Gdy spróbuje się Warcrafta przychodzi głód na więcej. Dlatego zebraliśmy naszym zdaniem 10 najciekawszych gier RTS, w które warto zagrać.

Koniec lat 90’ oraz początek 2000 stał pod znakiem RTS-ów. Wiele z hitów tamtych lat pokryło się kurzem i odeszło w zapomnienie, również dzisiejsze gry z tego gatunku odbijają się mniejszych echem. Żeby ułatwić Wam wybór oraz poszukiwania zebraliśmy 10 najciekawszych gier RTS, w które warto zagrać.

Warcraft III

Nie bez przyczyny Warcraft III trafił na pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Po pierwsze tytuł ten dał początek gatunkowi MOBA. Po drugie stanowi podwaliny pod jedną z największych gier MMORPG jaką jest World of Warcraft. Po trzecie Blizzard wydaje właśnie Warcraft III w wersji zremasterowanej i niezmienionej pod względem fabularnym. To pozwoli ponownie po 18 latach zanurzyć się w historii Azeroth oraz bohaterów walczących przeciwko demonicznej inwazji Płonącego Legionu. To, co odróżnia Warcraft III od innych strategii to wplecenie do rozgrywki drobnych elementów RPG, które dodatkowo dodają grze smaku i pozwalają poczuć więź z prowadzonymi bohaterami.

Warcraft III jest typowym przedstawicielem gatunku RTS z widokiem w rzucie izometrycznym, zbieraniem zasobów, za które rozbudowujemy bazę oraz armię. Do dyspozycji mamy cztery frakcje: przymierze, nieumarłych, nocne elfy oraz orków. Różnią się one pomiędzy sobą jednostkami oraz budynkami, co wymusza stosowanie różnych taktyk zarówno rozbudowy jak i prowadzenia wojsk.

Nie można oczywiście zapomnieć o znakomitym oficjalnym dodatku Frozen Thone, który kontynuuje historię opowiadaną w podstawowej wersji gry. Wprowadza on także zmiany w mechanice oraz nowych bohaterów. Dodatkowo, w sieci znajdziecie wiele modów oraz map, które pozwolą cieszyć się Warcraftem przez długi czas.

Nic dziwnego, że Blizzard postanowił odświeżyć ten tytuł. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana strategii. Można pokusić się o stwierdzenie, że Warcraft III to nie tylko najlepsza gra RTS, ale również jedna z najlepszych gier w ogóle. Fantastyczna kampania dla jednego gracza, rozgrywka na wysokim poziomie oraz tysiące dodatkowych map.

Warcraft III dostępne na:

StarCraft II Wings of Liberty

Oczywiście z całą mocą polecamy StarCraft 2 jako całość, dlaczego jednak wyszczególniliśmy Wings of Liberty? Z prostej przyczyny – jest za darmo! Tak, pierwsza część trylogii StarCraft 2 jest całkowicie za darmo i pozwala przejść solową kampanię Terran oraz grać wszystkimi rasami w potyczkach sieciowych.

Nie bez przyczyny Blizzard uważany jest za króla RTS-ów. Główną przyczyną jest właśnie seria StarCraft, która przez wielu uważana jest za najlepszą grę strategiczną. Świetna kampania dla jednego gracza oraz ogromna arena esportowa mówią same za siebie. Kampania dwójki kontynuuje historię ze StarCraft I i Bloodwar. Jednak ta jest o wiele bardziej rozbudowana, a sama mechanika rozgrywki została poprawiona i urozmaicona.

Niezależnie od tego czy szukacie świetnej kampanii dla jednego gracza czy chcecie zmierzyć się z innymi graczami na całym świecie, rozwiązaniem jest właśnie StarCraft 2. Co więcej, pierwszy rozdział Wings of Liberty pobierzecie za darmo z Battle.net, ale warto również zagrać w kampanię fabularną rozszerzeń Heart of the Swarm i Legacy of the Void.

StarCraft II Wings of Liberty dostępne na:

Total Annihilation

Total Annihilation to nieco leciwa produkcja, bo liczy sobie prawie 23 lata, jednak pod względem grywalności nadal wymiata. Jest to kolejna gra, która wpisała się w kanon gier RTS i każdy fan gatunku powinien chociaż raz jej spróbować. Od czasu premiery grafika zdążyła się już nieco zestarzeć, czego nie można powiedzieć o muzyce oraz tysiącach dostępnych scenariuszy.

Akcja gry toczy się w dalekiej przyszłości w środku galaktycznej wojny na powierzchni różnych planet oraz księżyców wyniszczonych przez nieustający konflikt. Wszystko zaczęło się od przeniesienia ludzkiej świadomości do ciała maszyn, co przerodziło się w wojnę totalną, która trwa ponad 4 tysiące lat, pomiędzy maszynami z ludzką świadomością a buntownikami, którzy chcieli pozostać w swoich ciałach. Kampania dla jednego gracza pozwala opowiedzieć się po obu stronach galaktycznego konfliktu. Głównym celem jest totalna anihilacja przeciwnika. Dla każdej ze stron dostępnych jest 25 misji. Do dyspozycji dostajemy ponad 150 różnych typów jednostek, poruszających się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Dodatkowo w sieci dostępne są liczne modyfikacje wprowadzające kolejne jednostki oraz nowe scenariusze.

Sama rozgrywka to klasyczny RTS – zbieranie surowców, rozbudowa bazy, szkolenie wojska i eliminacja przeciwnika. Zwykle grę na każdej z map rozpoczynamy posiadając jednostkę dowódcy, która jest potężniejsza od zwykłego wojska i ma wiele unikalnych umiejętności. Głównymi zasobami jest Metal oraz Energia, które możemy pozyskiwać zarówno ze złóż jak i poległych współtowarzyszy i przeciwników.

To, co wyróżnia Total Annihilation na tle innych gier to możliwość kolejkowania poleceń dla jednostek oraz całych grup związanych nie tylko z patrolowaniem okolicy, ale także budowaniem struktur obronnych i atakowaniem wrogich jednostek. Po odpowiednim zaprogramowaniu nie musimy przykładać wzmożonej uwagi do powtarzalnych zadań.

Total Annihilation zapewni zabawę na długie godziny, zarówno w grze solowej jak i sieciowej.

Total Annihilation dostępne na:

Company of Heroes 2

Company of Heroes 2 to lekka odskocznia od tego co proponowały nam poprzednie pozycje. Tym razem skupiamy się wyłącznie na dowodzeniu i taktyce. To właśnie od naszej taktyki zależeć będą losy naszych oddziałów. Nie ma tu budowania bazy i rekrutowania nowych jednostek, musimy radzić sobie tym co dostaliśmy z góry.

Akcja gry osadzona jest w realiach II wojny światowej i oferuje świetną kampanię, która poprowadzi nas przez kilka historycznych bitew. A dzięki trzem pełnym rozszerzeniom możemy spędzić z tym tytułem jeszcze więcej czasu. Dodajmy do tego tryb dla wielu graczy oraz nadal aktywną społeczność oraz modderów tworzących nowe mapy i mamy przepis na RTS doskonały.

To co odróżnia Company of Heroes od innych gier taktyczno-strategicznych to realistyczne mechaniki gry obejmujące m.in. system pogodowy. Zmieniające się warunki pogodowe wymagają dostosowania taktyki oraz konieczności szukania schronienia. Niska temperatura oraz opady doprowadzą twoje oddziały do hipotermii i śmierci.

Jeżeli szukacie gry, która skupia się na taktyce, a nie zbieraniu surowców i budowaniu bazy to zdecydowanie Company of Hereos 2 jest pozycją, w którą musicie zagrać.

Company of Heroes 2 dostępne na:

C&C: Red Alert 2

I kolejna leciwa już klasyka jaką jest wydane w 2000 roku Red Alert 2. Dwie strony konfliktu – Sowieci i Alianci – którzy toczą zażartą wojnę o dominację nad światem. To co wyróżnia Red Alert 2 to świetne wstawki filmowe z udziałem aktorów, które dzisiaj mogą wzbudzać lekki uśmieszek na ustach gracza, ale zdecydowanie robią robotę jeżeli chodzi o wprowadzanie niepowtarzalnego klimatu.

Kampania składa się z trzech części: szkoleniowej, wprowadzającej gracza w mechaniki rozgrywki, 12 misji Aliantów oraz 12 misji Sowietów. Większość z nich polega na rozbudowaniu bazy i wyszkoleniu armii oraz zniszczeniu bazy przeciwnika. Głównym surowcem jest złoty kruszec oraz kryształy, które zamieniane są na kredyty. Za te z kolei rozbudowujemy infrastrukturę. Każda jednostka ma swój odpowiednik po drugiej stronie konfliktu.

Co więcej, Red Alert 2 ma również znakomity dodatek Yuri’s Revenge, który wprowadza nowe misje oraz jednostki po każdej ze stron konfliktu. A gdyby było Wam mało to w serii C&C znajdziecie 15 gier plus dodatki. Jest w czym wybierać.

Homeworld Remastered

Homewolrd to pierwsza gra RTS osadzona w pełni trójwymiarowej przestrzeni kosmicznej. Jest to odskocznia od systemów sterowania jakie znamy z większości gier strategicznych. Fabuła gry opowiada o losach ludzkiej rasy Kushan, która zamieszkuje pustynną planetę Kharak. Dzięki badaniom genetycznym Kharakowie odkrywają, że nie są rodzimymi mieszkańcami zamieszkiwanej planety. Ich ojczysta planeta została zajęta przez najeźdźców, a ich przodkowie wygnani w najdalszy zakątek kosmosu.

Zadaniem gracza jest zbudowanie floty statków kosmicznych oraz armii, które pozwolą na pokonanie odwiecznego wroga i powrót do domu. Kampania dla jednego gracza składa się z 16 misji, przy czym trudność wzrasta z każdą z nich. To powoduje, że przy ograniczonej liczbie surowców i rosnącej liczbie przeciwników gracz zmuszony jest do mądrego dysponowania zasobami oraz jednostkami. Nie ułatwia tego możliwość niemal dowolnego operowania kamerą w środowisku 3D.

W grze z pewnością odnajdą się fani filmów i seriali o kosmicznych wojnach. Co więcej, zremasterowana wersja nie będzie kuła w oczy graczy, którzy poza grywalnością cenią sobie efekty wizualne.

Homeworld Remastered dostępne na:

Warhammer 40,000: Dawn of War II

Akcja Dawn of War 2 jest osadzona w jednym z najpopularniejszych uniwersów przyszłości – gotyckim świecie Warhammer 40000, w którym trwa nieustana wojna pomiędzy przedstawicielami kilkunastu armii.

Warhammer 40,000: Dawn of War II, podobnie jak Company of Heroes 2, zrywa z tradycyjną mechaniką gier RTS. Zapomnij więc o budowaniu bazy i nastaw się na działania taktyczne oraz fabułę. W trybie dla jednego gracza zostają przydzielone nam oddziały Space Marines. Nie jest to anonimowe mięso armatnie. Każda z naszych jednostek ma swoje imię i nazwisko oraz historię, a także rozwija się w zależności od wyposażenia w jakie zostanie uzbrojona oraz naszych decyzji szkoleniowych.

Nasz oddział będzie musiał zmierzyć się z Eldarami, Orkami oraz Tyranidami. Na statku Armageddon mamy do dyspozycji sześć drużyn i to od nas zależy, którą z nich wyślemy do misji i jak ją wyposażymy. W trakcie wykonywania zadań możemy zdobyć dodatkowe wyposażenie i ulepszenia broni. Dodatkowo, za wykonanie misji otrzymujemy nagrody, które również wzbogacają nasz asortyment uzbrojenia. Wyposażenie rozdzielamy wśród oddziałów pomiędzy kolejnymi misjami.

Warhammer 40,000: Dawn of War II jest świetną odskocznią i dość nietypowym miksem RTS-a z elementami RPG i gier typu Diablo. To także tytuł, który pozwala na przywiązanie się do swoich drużyn, a mnogość opcji wyboru pozwala rozgrywać kampanie wiele razy i na różne sposoby. Do tego dochodzi tryb multiplayer, który dodatkowo zwiększa liczbę godzin jaką możemy spędzić na rozgrywce.

Warhammer 40,000: Dawn of War II dostępne na:

Age of Empires II: Definitive Edition

Age of Empires od pierwszej gry wpisało się na listę najlepszych RTS-ów. Teraz gracze mają możliwość zagrania w odświeżoną, drugą część serii, która trafiła na rynek w listopadzie zeszłego roku. Age of Empires II: Definitive Edition to zarówno odświeżona jak i poprawiona wersja klasyka, dodatkowo wzbogacona o nową zawartość zatytułowaną The Last Khans, która do czterech kampanii pierwowzoru dodaje jeszcze trzy.

W grze dowodzimy jedną z trzydziestu pięciu nacji podzielonych na kręgi kulturowe. Do dyspozycji mamy zarówno cywilizacje dalekowschodnie, bliskowschodnie oraz kultury europejskie. Każda z nacji charakteryzuje się specyficzną zabudową oraz unikalną technologią. Oczywiście każda z nich posiada swoje mocne oraz słabe strony, co wymusza wypracowanie odpowiedniej strategii rozwoju oraz działań militarnych.

Gra hołduje klasycznym schematom, czyli zbieraniu surowców, których tu jest cztery rodzaje oraz rozwijaniu bazy i technologii, które pozwalają na awansowanie do kolejnej epoki a także tworzenie silniejszych jednostek. Zwieńczeniem rozwoju naszej nacji jest budowa cudu, który daje nam przewagę w walce.

Rozgrywka nastawiona jest również na taktykę, która wymaga nie tyko tworzenia zróżnicowanej armii, ale również dopracowanie taktyki, zarówno pod względem ofensywnym jak i defensywnym.

Age of Empires II: Definitive Edition to aż siedem kampanii fabularnych dla jednego gracza. Dodatkowo, w trybie potyczki możemy rozgrywać scenariusze przeciwko wrogowi sterowanemu przez komputer. Z kolei tryb multiplayer pozwala nie tylko grać z innymi graczami, ale również oglądać rozgrywki innych w czasie rzeczywistym. Kolejnym argumentem, aby sięgnąć po nową wersję Age of Empires II jest wsparcie wysokich rozdzielczości, w tym 4K oraz zmodyfikowany interfejs, dostosowany do naszych czasów. Całość doprawiona jest symfoniczną ścieżką dźwiękową.

Age of Empires II: Definitive Edition dostępne na:

Commandos 2: HD Remaster

Na liście nie mogło zabraknąć również komandosów. A świetnie się składa, bo kilka dni temu na komputery trafiła zremasterowana druga część tej kultowej serii. Commandos 2 to gra całkowicie nastawiona na strategię i przemyślane działania. Akcja gry osadzona jest w realiach II wojny światowej. Do dyspozycji mamy oddział tytułowych komandosów działających za linią wroga. Na graczy czeka dziesięć misji podczas, których odwiedzimy Europę, Azję, Afrykę oraz Arktykę.

W czasie rozgrywki nasz oddział musi realizować zróżnicowane cele jak eliminacja wskazanych osób, kradzież dokumentów, czy przejęcie Enigmy. Jednak wykonanie każdej z misji będzie wymagało bardzo przemyślanego i taktycznego podejścia oraz wykorzystania indywidualnych umiejętności każdego z komandosów. Warto mieć na uwadze, że gra cechuje się bardzo wysokim poziomem trudności i nie wybacza błędów. Dlatego polecana jest dla graczy cierpliwych i nie dających się łatwo wyprowadzić z równowagi.

W nowej wersji gra doczekała się znacznie ładniejszej oprawy graficznej. Twórcy poprawili zarówno modele postaci jak i elementy otoczenia. Interfejs użytkownika oraz sterowanie również zostały poprawione względem pierwowzoru.

Commandos 2 dostępne na:

The Lord of the Rings: The Battle for Middle Earth II

Na końcu, ale nie ostatni, The Lord of the Rings: The Battle for Middle Earth II, które  jest kontynuacją wydarzeń z pierwszej części gry. Gra bazuje w całości na twórczości J.R.R. Tolkiena oraz filmowej adaptacji Petera Jacksona. Akcja „dwójki” rozgrywa się na północnych terenach Śródziemia, gdzie siły Saurona walczyły z wojskami Elfów, Krasnoludów i wojownikami Rohanu i Gondoru. Na gracza czeka po piętnaście scenariuszy dla każdej ze stron konfliktu. Spotkamy tu  zarówno jednostki znane z pierwszej części gry jak i zupełnie nowe.

The Lord of the Rings: The Battle for Middle Earth II zwiera również elementy RPG w postaci możliwości i rozwoju własnego bohatera, któremu ustalamy wygląd, dobieramy cechy oraz elementy ubioru. Nasza postać awansując na kolejne poziomy doświadczenia uczy się nowych umiejętności i rozwija te już posiadane.

Nie zabrakło również trybu multiplayer zarówno w sieci lokalnej jak i Internecie.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię