Strona głównaGryAktualnościUbisoft oskarżony o domniemane, nieuprawnione wykorzystanie efektu graficznego w R6 Siege

Ubisoft oskarżony o domniemane, nieuprawnione wykorzystanie efektu graficznego w R6 Siege

Artysta i designer oskarża Ubisoft, że bez jego zgody wykorzystywał projekt w Rainbow Six Siege – i to przez lata.

2021 nie był dla Ubisoftu najlepszym rokiem i to na wielu płaszczyznach. Firma chciała się zaangażować w tematykę NFT, co zostało bardzo źle odebrane przez graczy i dziennikarzy, suchej nitki na wydawcy nie zostawili też pracujący dla niego twórcy. Przez większość roku firma musiała też reagować na różnego rodzaju oskarżenia dotyczące złej atmosfery – delikatnie mówiąc.

Zobacz: Rainbow Six Siege – koniec z karami za granie z cheaterami

Teraz problemy zaczynają się piętrzyć wokół wydanego w 2015 roku taktycznego shootera multiplayer – Rainbow Six Siege. Choć gra cieszy się niesłabnącą popularnością i całkiem dobrą sprzedażą – mimo już sporej liczby lat na karku – to najnowsze informacje dotyczące gry mogą mocno nadszarpnąć reputację Ubisoftu. Artysta grafik, Sam Byle zaczął internetowe dochodzenie na temat firm, które bez jego pozwolenia ani żadnych opłat wykorzystywały stworzony przez niego efekt cyfrowego glitcha. Grafika była pierwotnie opublikowana w internecie jako dostępna dla niekomercyjnego zastosowania. Jednak zdaniem twórcy, czasem coraz więcej firm zaczęło jej używać w jak najbardziej komercyjnych projektach – w tym, jak stwierdza Sam, także Ubisoft.

O ile twórca nie ma problemu z wykorzystaniem jego pomysłu przez małe firmy, o tyle już ciężko mu przejść spokojnie obok wykorzystania przez firmę taką jak Ubisoft – dużą, międzynarodową korporację, która na Rainbow Six Siege zarabia spore kwoty pieniędzy. Podobnego zdania są komentujący i udostępniający wpis Sama na Twitterze. Jedno z takich kont nazwało zachowanie Ubisoftu “jeśli prawdziwym, to zawstydzającym”:

Ubisoft ani nikt inny związany z powstaniem Siege nie skomentował póki co wpisów. Jedno jest pewne – jeszcze firma nie wyszła na dobre z jednych kłopotów, a już piętrzą się nad nią kolejne.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceGamerant
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię