Strona głównaWiadomościW procesorach z serii Skylake i Kaby Lake wykryto krytyczny problem!

W procesorach z serii Skylake i Kaby Lake wykryto krytyczny problem!

Jeśli w Waszych maszynkach spoczywa procesor 6. lub 7. generacji Intel Core to natychmiast wyłączcie funkcję Hyper Threading. Może ona powodować poważne problemy w systemie oraz zainstalowanych aplikacjach.

Technologia Hyper Threading stanowi zagrożenie dla wszystkich właścicieli procesorów z serii Kaby Lake oraz Skylake. Do niebezpiecznych faktów dotarli użytkownicy Linuxa. Pracując na darmowej wersji systemu Debian zanotowali komplikacje na poziomie mikrokodu, które mają wpływ na stabilność działania systemu operacyjnego oraz przechowywanych danych. Dotyczy to nie tylko OS-u z rodziny Linux, ale również i wersji Windowsa.

Ów problem doczekał się nawet komentarza ze strony Intela. Działanie procesora może zostać wystawione na ciężką próbę podczas obsługi poleceń o pojemności mniejszej niż 64 instrukcje, w sytuacji gdy choćby jego jeden rdzeń fizyczny pracuje w towarzystwie dwóch rdzeni logicznych. Optymalizacja wielowątkowości (Hyper Threading) może wywołać konflikty pod systemem, które będą mieć negatywny wpływ na szybkość działania systemu, stan zapisanych plików na dysku, uruchomionych aplikacji. Istnieje obawa, że aktywne pliki oraz programy mogą ulec uszkodzeniu lub nawet trwałemu usunięciu.

W sprawie wykrytego błędu Intel prowadzi już wewnętrzne dochodzenie. Póki poprawki w UEFI/BIOS nie zostaną wprowadzone dla wszystkich płyt głównych obsługujących procesory Skylake i Kaby Lake, zaleca się wszystkim użytkownikom wyłączenie  funkcji Hyper Threading. Oryginalną treść zgłoszonego problemu możecie znaleźć na tej stronie.

       

Źródło: lists.debian.org

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię