Strona głównaWiadomościW przyszłym roku 8-rdzeniowe procesory Ice Lake i nowa platforma Z390

W przyszłym roku 8-rdzeniowe procesory Ice Lake i nowa platforma Z390

Ciekawe informacje przekazał jeden z pracowników firmy Eurocom, producenta m.in. zaawansowanych laptopów dla graczy. Jego zdaniem w przyszłym roku zobaczymy nowy chipset Intel Z390 oraz 8-rdzeniowe i 16-wątkowe procesory na rynek konsumencki. Najprawdopodobniej chodzi o serię Ice Lake.

Taka informacja została przekazana na forum NotebookReview. Pracownik Eurocom stwierdził, że jego firma nie zamierza oferować flagowego modelu Tornado F5 z układem logiki Z370. Zamiast tego zamierzają poczekać do premiery modelu Z390, która miałaby się odbyć w drugiej połowie przyszłego roku. Co więcej, razem z chipsetem w ofercie mają się pojawić procesory 8-rdzeniowe i 16-wątkowe. Biorąc pod uwagę wcześniejsze doniesienia, muszą to być układy z rodziny Ice Lake, produkowane w litografii 10 nm.

Samo przejście na litografię 10 nm na przełożyć się na wydajność wyższą o 25 proc. w porównaniu do 14 nm oraz o 45 proc. mniejsze zużycie energii. Jednak najważniejszą informacją jest zaoferowanie aż 8-rdzeniowych procesorów na rynek konsumencki. To jasny sygnał, że Intel poczuł oddech AMD na swoich plecach i obawia się konkurencji ze strony procesorów Ryzen 2. Firma musiała zaktualizować swoje plany. Na początek zaoferuje 6-rdzeniowe modele Coffee Lake, aby w przyszłym roku uderzyć jeszcze mocniej z 8-rdzeniowymi układami Ice Lake.

Na ten moment nie wiemy nic więcej na temat samych procesorów, jak i chipsetu Z390. Najprawdopodobniej będą korzystać z podstawki LGA1151 (v3?), ale nie jest to potwierdzona informacja. Co ciekawe, procesory w litografii 10 nm miały zadebiutować na rynku już w 2016 roku pod nazwą Cannonlake. Jednak problemy produkcyjne zmusiły Intela do rezygnacji z tych planów i wypełnienia luki serią Kaby Lake, a wkrótce także Coffee Lake. Ostatecznie rodzina Cannonlake została zdegradowana do roli procesorów mobilnych, a dla desktopów przygotowywane są modele Ice Lake.

Źródło: wccftech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię