Strona głównaRecenzjeHardwareWD_Black SN850 NVMe 1 TB - Test szybkiego nośnika SSD M.2 NVMe

WD_Black SN850 NVMe 1 TB – Test szybkiego nośnika SSD M.2 NVMe

WD_Black SN850 NVMe 1 TB to wysoko wydajny nośnik SSD M.2 NVMe od Western Digital, który ma świetnie sprawdzić się zarówno w gamingowym komputerze, jak i konsoli Playstation 5.

Jaki pojedynczy upgrade komputera jest najbardziej odczuwalny przez użytkownika. Odpowiedź jest bardzo prosta to wymiana dysku twardego z klasycznego na SSD, a najlepiej na szybki nośnik SSD NVMe. Do testów otrzymaliśmy nowy dysk SSD od WD z serii WD_Black. To najszybsze produkowane nośniki przez tę firmę. Testowany model pracuje w slocie m.2 w specyfikacji NVMe 1.4, do komunikacji wykorzystywane są cztery linie PCIe 4.0, co daje teoretyczną szybkość transmisji danych na poziomie 16 GT/s.

Co jak podaje producent, przekłada się na szybkość odczytu danych na poziomie 7000 MB/s i na zapis wynoszący około 5300 MB/s. Oczywiście prawe każdy świadomy użytkownik komputera wie, że te wartości osiągane są w programach testujących i nie mają wiele wspólnego z realnymi zastosowaniami, gdzie transfer na poziomie 1,5 GB/s, to dla dużej liczby nośników wynik niemożliwy do osiągnięcia. Dlatego w procedurze testowej postawiłem duży nacisk na realne zastosowania nośników SSD, jak kopiowanie plików, archiwizacja, czy instalowanie gier. Przejdźmy zatem do bohatera tego testu i sprawdźmy jakie wyniki osiągnął.

WD_Black SN850 NVMe 1 TB — specyfikacja techniczna

Western Digital w swojej ofercie ma nośniki w każdym przedziale cenowym, jak i wydajnościowym. Dzisiaj skupimy się na najwydajniejszym nośniku z ich oferty, czyli WD_Black SN850 o pojemności 1 TB. Jak przystało na model flagowy został on wyposażony w najlepsze komponenty, jakie firma WD może wyposażyć swoje urządzenia. Pod grubym radiatorem znajduje się autorki kontroler WD_BLACK G2, który odpowiada za nadzorowanie przesyłu danych, dzięki czemu możliwe są tak wysokie wyniki przy zapisie i odczycie z nośnika SSD. Moduły pamięci, jakie znajdują się na płytce PCB to BiCS4 96L TLC, więc do czynienia mamy z kośćmi składającymi się 96 warstw wykonanych w technice TLC.

Poza szybkością zapisu i odczytu danych, drugim najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo zapisywanych i zapisanych plików. Pod tym względem model WD_Black SN850 może pochwalić się swoją autorską techniką nCache 4.0, która bazuje na hybrydowym buforowaniu zapisu (SLC hybrid cache), pojemność tego bufora stanowi około jedną trzecią całej pojemności nośnika, więc dla naszego SSD o pojemności 1 TB będzie to około 330 GB. Co więcej, w tych około 330GB, jest wyznaczony specjalny obszar o pojemności 12 GB do szybkiego odzyskiwania (static SLC cache).

W dalszej kolejności o poprawność zapisu dbają następujące mechanizmy korekcji błędów zapisu Low-Density-Parity-Check (LDPC) ECC, jest to technika zbliżona do ochrony zapisu danych w technice RAID, SRAM ECC wykorzystująca bufor DDR4, oraz ochronę plików podczas zapisu end-to-end z pełną korekcją błędów ECC.

Więc biorąc pod uwagę liczbę dostępnych mechanizmów ochrony poprawności zapisu plików, możemy spać spokojnie o to czy nasze dane zapisały się poprawnie, czy nie. Co więcej, sama żywotność nośnika to ponad 600 TB pełnych zapisów nośnika.

WD_Black SN850 NVMe 1 TB – platforma testowa

  • Płyta główna: ROG Z690i Gaming
  • Pamięć RAM: 2 × 16 GB Kingston FURY DDR5 6000 MHz CL40
  • Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix GS
  • Chłodzenie CPU: beQuiet Pure Loop 360
  • Nośnik SSD: WD_Black SN850 NVMe 1 TB
  • Zasilacz: beQuiet Dark Power Pro 12 1200 W
  • Monitor: ROG Strix XG438

WD_Black SN850 NVMe 1 TB — wydajność w testach syntetycznych.

Do testów syntetycznych wykorzystałem CrystalDiskMark, który zapewnia wysoką powtarzalność pomiarów, a co najważniejsze jego wyniki są wiarygodne.

Testowany nośnik WD_Black SN850 z obietnic producenta wywiązał się wzorowo. Odczyt sekwencyjny to prawie 7000 MB/s, a zapis to 15 MB/s więcej od deklaracji producenta.

Wyniki te mogę podsumować, tylko w jeden sposób, są świetne. Pora przejść do testów w zastosowaniach rzeczywistych i sprawdzenia jak w nich zachowa się testowany nośnik.

WD_Black SN850 NVMe 1 TB — wydajność w testach rzeczywistych.

Kopiowanie plików

Do testów wykorzystałem archiwum zdjęć, gdzie rozmiar plików mieści się w przedziale od kilkunastu KB do paru MB. Samych plików w archiwum jest około 40000, więc jest to dosyć wymagający katalog do przekopiowania. WD_Black z tego zadania wywiązał się wzorowo i całe archiwum zostało przekopiowane w niecałe 38 sekund. Pliki były kopiowane z w obrębie testowanego nośnika.

Kopiowanie dużych plików, to dla każdego nośnika trochę łatwiejsze zadanie, dlatego moje archiwum składające się z głównie z dużych plików powyżej 10 GB i jego wielkość 160 GB mogło stanowić lekkie wyzwanie dla WD_Black, tak się jednak nie stał. Od momentu rozpoczęcia operacji kopiowania plików do jego zakończenia minęło 117 sekund, a transfer przez cały czas utrzymywał się na poziomie 1,3 GB/s. To jeden z najwyższych wyników, jaki zanotowałem podczas wszystkich testów SSD.

7-Zip tworzenie archiwum i rozpakowanie

Szybkie tworzenie archiwum to czasami kwestia priorytetowa i dobrze by było, jakby przebiegała szybko i bezstresowo. Tak też przebiegła ona w moim teście dla prezentowanego nośnika SSD. Pakowanie archiwum trwało 68 sekund, to krótko biorąc pod uwagę liczbę i rozmiar archiwum.

Operacja w drugą stronę przebiegła jeszcze szybciej, czas wypakowania plików to zaledwie 38 sekund.

Sprawdzanie spójności pliku ISO 40 GB.

Instalacja gry

Jako ostatni test z życia wzięty, postanowiłem zmierzyć czas, jaki jest potrzebny do zainstalowania gry. Wybrałem grę X-Com Chimera Squad, którą mogę zainstalować w trybie offline. Instalacja tej gry trwała 388 sekund, czyli 6:28 minuty, czy to długo, biorąc pod uwagę, że instalator ma rozmiar 26 GB. I tak i nie, ponieważ w procesie instalacji udział bierze też procesor i RAM. W kolejnych testach nowych nośników SSD przekonamy się, ten rezultat jest satysfakcjonujący.

WD_Black SN850 NVMe 1 TB — temperatura pracy

Dla wielu osób jest sporym zaskoczeniem, że nośniki SSD potrafią się mocno nagrzać podczas intensywnej pracy. Testowany WD_Black SN850, by ustrzec się przed tym problemem został on wyposażony w pokaźnych rozmiarów radiator, który ma trzymać temperaturę komponentów w ryzach. Producent podaje, że nośnik ten może pracować maksymalnie z temperaturą 88 stopni Celsjusza, a najlepiej jakby nie przekraczała 84.

W spoczynku nie ma szans, na przekroczenie sugerowanych temperatur, więc przejdźmy od razu do pomiarów w trakcie benchmarku i podczas kopiowania dużej liczby danych.

Temperatura SSD w trakcie benchmarków, jaką zanotowałem to 62 stopnie Celsjusza, więc jak na nośnik SSD pracujący z magistralą PCIe 4.0 x4, jest wartością przyzwoitą i nie powoduje u mnie najmniejszej obawy.

Drugi test polegający na skopiowaniu archiwum o pojemności 400 GB, spowodował, że temperatura nośnika przekroczyła 70 stopni Celsjusza i zbliżyła się do 80 stopni. Oczywiście nie codziennie kopiujemy tak duże archiwa, dlatego nie przejmowałbym się podwyższoną temperaturą, ale miałbym to na uwadze. Co się stanie jak przekroczymy maksymalną dopuszczaną temperaturę przez producenta, czyli 88 stopni Celsjusza? Przy temperaturze granicznej dojdzie do zmniejszenia prędkości transmisji, by doszło do utraty danych lub fizycznego uszkodzenia, to nośnik musiałby się rozgrzać do temperatury przekraczającej ponad 120 stopni Celsjusza, co w warunkach domowych jest nieosiągalne.

WD_Black SN850 NVMe 1 TB — podsumowanie

Przesiadka z klasycznego dysku talerzowego na SSD, to najlepszy upgrade komputera, jaki aktualnie możemy mu zrobić. Podobnie przedstawia się sytuacja, po instalacji wydajnego nośnika SSD z interfejsem NVMe PCIe 4.0, w porównaniu do SATA SSD. Gry i programy uruchamiają się w okamgnieniu, a kopiowanie dużych paczek plików to czysta przyjemność, 160 GB, kopiuje się w niecałe dwie minuty. Te wszystkie warunki spełnia testowany przeze mnie nośnik WD_Black SN850 1 TB, który świetnie sprawdzi się w domowym komputerze, czy konsoli Playstation lub Xbox. Od nas nośnik ten dostaje rekomendację oraz znaczek POWER, ze względu na jego osiągi.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię