Strona głównaWiadomościWiemy już wszystko o GTX 1080 Ti. Jego wydajność i cena nie...

Wiemy już wszystko o GTX 1080 Ti. Jego wydajność i cena nie są nam już obce

Nvidia wystartowała z przedsprzedażą modelu GeForce GTX 1080 Ti. Ich najnowszy model jest potworem wydajności.

Nowa karta graficzna z rodziny Pascal ma oferować – według producenta – prawie trzykrotnie więcej mocy w stosunku do najmocniejszej karty z serii 9., a względem podstawowej edycji GTX 1080 uzyska 35% wzrost wydajności. Testy przeprowadzono na najnowszych grach (The Division i Mass Effect: Andromeda) oraz na VR. Porównując wydajność GTX 980 do GTX 1080 Ti, wyciągniemy wniosek bardzo okrutny. Seria kart graficznych  to już zamierzchła technologia. „Umarł król, niech żyje król”.

Specyfikacja GTX 1080 Ti robi ogromne wrażenie. Jego 11 GB pamięci GDDR5X pracuje z prędkością 11 Gbps. Łączna przepustowość pamięci wynosi 484 GB/s. Ponadto pamięć taktowana jest na poziomie 11008 MHZ i obsługuje 352-bitową szynę. Do niedawna Nvidia skrzętnie ukrywała informację o taktowaniu rdzenia, ale już wiemy, że w trybie podstawowym częstotliwość ta wynosi 1480 MHz, a w trakcie obciążenia może dojść 1582 MHz. Nvidia zarzeka się jednak, że w łatwy sposób możemy podnieść zegary aż do 2000 MHz.

Imponująco wygląda ilość jednostek buforujących i renderujących informacje. GTX 1080 Ti ma 3584 jednostek cieniujących, 224 jednostki teksturujące i 88 jednostek ROP. Żadna nowa gra nie będzie stanowić dla niej mniejszego wyzwania. Co więcej, gry znajdujące się dopiero w fazie produkcji będą optymalizowane właśnie pod kątem mocy najwydajniejszego układu Nvidii.

Karta będzie obsługiwać najnowsze technologie np. VR Ready, Nvidia G-Sync Ready, symultaniczną projekcję, Nvidia Ansel (do wykonywania 360° zrzutów ekranu w rozdzielczości 4k HDR).

Zahaczmy jeszcze na koniec o zasilanie. Karta uruchomi się pod warunkiem podłączenia do niej 6- i 8-pinowych wtyczek. Będzie potrzebować średnio 250 W, ale chcąc wykorzystać w pełni jej moc obliczeniową lepiej zapewnić jej odrobinę więcej energii. Za regulację przypływu prądu odpowiadać będzie 7-fazowa sekcja zasilania z tranzystorami dualFET.

GTX 1080 Ti Founder Edition będzie dostępna w sprzedaży za niecały tydzień, lecz już teraz można dokonać preorderu uiszczając kwotę 3650 zł.

Źródło: nvidia.com, legitreviews.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię